Optymalnie uzupełnij swój sprzęt wędkarski o wędki morskie

Morze fascynuje wielu wędkarzy. Większość z nich styka się z morzem głównie na wakacjach i wtedy naturalnie odczuwa chęć zarzucenia wędki. Łowienie ryb morskich jest bardzo atrakcyjne, ponieważ o wiele trudniejsze wydaje się znalezienie ryb w dużej ilości wody i bezpieczne wylądowanie ich w walce.

Nierzadko wędkarze zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem od wszechstronnego sprzętu. Stosunkowo rzadko są oni w posiadaniu odpowiednich wędek morskich i kołowrotków morskich. Można na to patrzeć jakkolwiek. Z jednej strony jest całkiem możliwe łowienie ryb przy użyciu uniwersalnego sprzętu wędkarskiego. Z drugiej strony, zaordynowany sprzęt wędkarski ma swoje zalety.

W związku z tym, czasami nie jest tak źle, aby poważnie rozważyć zakup sprzętu morskiego lub odpowiednich wędek i kołowrotków. Ponieważ podczas łowienia ryb różnice mogą być bardzo zauważalne.

W przypadku wędek morskich, zależy to od obszaru użytkowania

Jeśli chcesz odpowiednio rozbudować swój sprzęt wędkarski, powinieneś najpierw wiedzieć, gdzie chcesz łowić. Ma to znaczenie, czy łowisz w morzu na łodzi lub na kutrze rybackim i na przykład celujesz stamtąd w dorsza za pomocą pilkera – czy też stoisz na wybrzeżu i próbujesz łowić pod prąd.

Surf: Wędki uniwersalne niekoniecznie są najlepszym wyborem

Szczególnie dla wędkarzy, którzy łowią tylko na wakacjach, a więc rzadko nad morzem, często nie opłaca się kupować specjalnego sprzętu wędkarskiego. Dobra wędka do surfingu jest więc rzadko spotykana wśród takich wędkarzy. Często łowią oni sprzętem uniwersalnym, co nie do końca jest korzystne. Kołowrotki szybko mogą ulec uszkodzeniu, a wędki niosą ze sobą problem polegający na tym, że nie pozwalają na zachowanie odpowiedniej odległości rzutu.

Bestseller No. 1
aquantic Target Travel Boat - Wędka podróżna (2,10 m/30 lbs)
  • Z krzyżykiem wniosek
  • Długość transportowa : 60 cm
  • Dostarczane z rurą transportową

W wędkarstwie surfingowym odległość rzutu uzyskuje się poprzez ciężar wyrzutu. Stosuje się przy tym solidne przypony wędkarskie. Podczas rzucania powoduje to ogromne obciążenie wędziska. Tylko specjalnie dostrojona wędka surfingowa może to wytrzymać. Jeśli wybierzesz się na surfing ze złym wędziskiem, nie osiągniesz wystarczającej odległości rzutu lub ryzykujesz złamanie wędziska.

Wędziska pilotowe mają dużą nośność

Dzięki nim możesz bezpiecznie rzucać ciężkie przynęty, a także bezpiecznie je prowadzić. Jednocześnie nie ma znaczenia, czy zahaczy się o nie nieco silniejsza ryba. Dopóki zamontowany jest dobry kołowrotek z odpowiednią żyłką, niewiele może się stać. Rybę można bezpiecznie przewiercić.

Bestseller No. 1
Daiwa Sealine Pilk 2,10 m 40-100 g Pilkrute
  • Właściwości: Długość w m 2,10. Ciężar wyrzutowy g 40-100. Długość transportowa m 1,11. Elementy 2. Waga w g...
  • Wędki Daiwa SEALINE PILK firmy DAIWA oferują szeroką gamę najnowocześniejszych wędek morskich do stosowania w...
  • Wykonane z włókna węglowego High-Modulus te wyposażone w innowacyjne komponenty wędki morskie wyjątkowo dobrze...

Zasadniczo chodzi o nośność. Długość wędziska nie odgrywa tak istotnej roli, gdyż nie rzuca się nim daleko. Zamiast tego, w wędkarstwie morskim, ryby znajdują się przede wszystkim poprzez znalezienie odpowiedniej głębokości. Znacznie ważniejsze są solidne blanki: wędki do łowienia pilkerem muszą być bardzo mocne i mieć duży ciężar wyrzutu. 200 gramów ciężaru wyrzutu może wydawać się zniechęcające, ale jest to zupełnie normalne. Ciężar wędki nie jest również tak istotny, ponieważ wędkę można położyć. Pierścienie wędziska muszą być jednak sprężyste: Nawet plecionka wędkarska nie może uszkodzić wkładów pierścieni.

Należy przejrzeć kilka sklepów wędkarskich.

Zasadniczo wskazane jest, aby zdecydować się na wysokiej jakości wędki. Oczywiście mają one swoją cenę, dlatego wielu wędkarzy się waha. Jeśli łowisz tylko sporadycznie nad jeziorem lub na wybrzeżu, powinieneś zastanowić się, czy w ogóle warto je kupować. Jeśli łowimy rzadko, na przykład na wakacjach nad Morzem Północnym lub Bałtyckim, lepiej będzie po prostu wypożyczyć sprzęt wędkarski na miejscu. Wiele sklepów wędkarskich oraz organizatorów wypraw wędkarskich oferuje taką usługę.

Jeśli chcesz kupić odpowiedni sprzęt wędkarski, powinieneś przede wszystkim poszukać taniego sprzedawcy. Nie każdy lokalny sklep wędkarski jest tani. Wiele sklepów wędkarskich w sieci jest tańszych, dlatego nie można pominąć porównania cen. Porównanie prawie zawsze się opłaca: wiele wędek morskich jest tańszych w sieci niż w lokalnym sklepie wędkarskim. Ponadto zawsze można znaleźć oferty specjalne lub pozostałe zapasy, co pozwala na uzyskanie dodatkowych rabatów. W przeciwnym razie pozostaje możliwość zakupu używanych wędek i kołowrotków. W tym względzie każdy wędkarz musi sam zdecydować, czy ta opcja jest dla niego odpowiednia.