Lepsze wędkowanie dzięki dobrym wędkom matchowym

Nie wszystkie wody nadają się do łowienia na wędkę z główką. Jeśli jest szansa, że większe, a więc silniejsze ryby spokojnego żeru będą gryźć, zawsze korzystnie jest mieć zamontowany również kołowrotek wędkarski. Ułatwia to wiercenie ryb. Otwiera też inne możliwości prezentacji zanęty: możliwe jest celne zarzucanie mocowań.

Jeśli chcesz łowić w ten sposób, zwykle wybierasz wędkę matchową. Chodzi tu o stosunkowo dużą liczbę wędek, które przekonują dobrą akcją szczytową, delikatnymi pierścieniami wędziska i niewielkim ciężarem. Dzięki odpowiedniej wędce można znacznie zwiększyć szanse na złowienie ryby na wodzie, a przede wszystkim na bardziej komfortowe łowienie. Poniżej przedstawiono, jakie kryteria wyboru należy wziąć pod uwagę.

Bestseller No. 1
Zestaw wędek i rolek Firebird Match
  • Nowoczesne uchwyty EVA
  • Wyściełany uchwyt na rolki DPS
  • Podwójne włókno tlenku tytanu
Bestseller No. 2
DAM Base-X Match wędka 3,60 m 1-15 g
  • Właściwości: Długość w m 3,60. Aktion Moderate . Ciężar wyrzutu g 1-15. 3. Waga w g 240. Długość transportowa...
  • DAM BASE-X MATCH to specjalna wędka do łowienia rybek i spławików.
  • Paraboliczna praca cienkiego włókna szklanego gwarantuje maksymalną wydajność.

Jak rozpoznać dobre wędki matchowe

Jak już zostało wspomniane, wędki matchowe mają akcję szczytową. Szczytówki powinny reagować z wyczuciem, a jednocześnie wędka nie powinna uginać się dalej niż do środka. Ponadto ważna jest odpowiednia ilość pierścieni wędki i przede wszystkim ich wysoka jakość. Większa liczba pierścieni wędziska pozwala na bezpieczne łowienie cieńszymi linkami.

Jeśli chodzi o ciężar wędki, większość wędkarzy wie, że nie powinien być on zbyt ciężki. Powodem tego jest długość wędki: przy dłuższych wędkach o długości 3,80 m i więcej (jednak długość 4,5 m nie jest zwykle przekraczana) wędka może stać się dość ciężka. Dlatego też często rezygnuje się z solidnych uchwytów do wędek. Zwykle stosuje się drobniejsze uchwyty.

Warto poszukać niedrogich sprzedawców wędek.

W zasadzie niewiele można zrobić źle przy wyborze wędki matchowej. Producenci sprzętu wędkarskiego, którzy zaopatrują się w takie produkty, doskonale wiedzą, na co zwracać uwagę przy opracowywaniu i produkcji. Tak długo, jak tylko markowe produkty są skrócone, nie ma wiele, co może pójść źle podczas zakupu sprzętu wędkarskiego.

Jeśli chodzi o ceny, to warto wspomnieć, że wędki matchowe są obecnie dostępne w stosunkowo niskich cenach. Dotyczy to również naprawdę wysokiej jakości modeli wędek. Niemniej jednak, jako wędkarz nigdy nie powinieneś obejść się bez porównywania cen. Zawsze dobrze jest nie kupować bezpośrednio w sklepie wędkarskim, ale również porównywać ceny sklepów wędkarskich w sieci. Jeśli dobrze porównasz, możesz zwykle zaoszczędzić sporo pieniędzy.