Jak rozpoznać dobrą wędkę na okonia

Imponujące jest to, jak bardzo wyspecjalizowany jest dzisiejszy sprzęt wędkarski. Zwłaszcza w dziedzinie spinningu wędkarze mają do dyspozycji niezwykle duży wybór sprzętu. To czy jest to wędka spinningowa czy kołowrotek spinningowy ma w zasadzie drugorzędne znaczenie: Obecnie istnieje wybór sprzętu do prawie każdej metody połowu i prawie każdej sztucznej przynęty. To samo dotyczy ryb docelowych, dla których spektrum sprzętu wędkarskiego zostało znacznie poszerzone.

Jeszcze niedawno można było kupić tylko wędki spinningowe. Obecnie wielu wędkarzy zdaje sobie sprawę, że to określenie jest zdecydowanie zbyt szerokie. Rozróżnienie następuje właśnie w zależności od ryby docelowej. Tutaj widać, że szczególnie modne są wędki do połowu okoni. Tak zwana wędka na okonia stała się silnym sprzedawcą. Chociaż wędka na szczupaka jest pierwszym wyborem dla wielu wędkarzy, to uzupełniająca wędka na okonia jest koniecznością dla wielu spinningistów.

Bestseller No. 1
Abu Garcia Venerate Spinning EVA – uchwyt EVA – wędka spinningowa – szczupak, sandacz i okonia
  • Stabilne i responsywne blanki węglowe 24T
  • Średnio szybkie działanie
  • Lekkie pierścienie ze stali nierdzewnej
Bestseller No. 2
Abu Garcia Venerate Casting EVA - uchwyt z pianki EVA - wędka - ryba drapieżna - szczupak, okonia, sandacz, perłowa biel, 2,13 m | 20-60 g
  • Stabilne i responsywne blanki węglowe 24T
  • Średnio szybkie działanie
  • Lekkie pierścienie ze stali nierdzewnej

Tuning wędki jest wykonany dokładnie pod kątem okonia

Nowicjusze w łowieniu na spinning z pewnością zadadzą sobie pytanie, jak rozpoznać wędkę do łowienia okoni. Szybko się to wyjaśnia: okonie nie są szczególnie silne (i tak łowi się głównie średnie lub małe okazy), dlatego też wędki nie są dość mocne. Wędki na okonia charakteryzują się przede wszystkim niewielką wagą. Właśnie dlatego, że blanki wędzisk nie muszą być tak mocne, ciężar wędki można znacznie zredukować. Oprócz wędek muchowych nie ma innych wędek, które miałyby tak niską wagę i dlatego są uważane za szczególnie odporne na zmęczenie.

Precyzyjne prowadzenie przynęty jest ważne przy łowieniu bassów. Ponieważ często stosowane są małe wtyczki i gumowe rybki, ciężar rzutowy nie jest tak duży. To jednak nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie: wspomniany już ciężar rzutowy jest lepiej utrzymywany. Ponadto pożądane jest dobre wyważenie w okolicy gniazda kołowrotka. Jeśli chodzi o baitcasting, to często stosuje się twitching (przynajmniej w przypadku łowienia okoni na jerkbaity lub plugi). W tym przypadku praktyczne jest, jeśli wędka jest dobrze wyważona i ma niewielki ciężar, ponieważ jest to łatwiejsze dla nadgarstka.

Wyszukaj i kup online wędki na okonia

Jednak znalezienie lekkich wędek spinningowych nie zawsze jest takie proste. Wielu lokalnych sprzedawców wędkarskich nie ma odwagi włączyć tych dość szczególnych wędek do swojego asortymentu. Jeśli szukasz dobrej wędki na okonia, nie zawsze znajdziesz to, czego szukasz na miejscu. W związku z tym możemy jedynie doradzić, abyście rozejrzeli się szeroko. Jeśli lokalny sklep wędkarski może pochwalić się dobrym wyborem, to tym bardziej cieszy, ale zazwyczaj nie ma innego wyjścia, jak poszukać dobrych internetowych sklepów wędkarskich.

Szukając sklepów wędkarskich w internecie lub przeglądając ich wybór wędek, nie należy zapominać o porównaniu cen. Wskazane jest zanotować sobie poszczególne sklepy i ich wybór. Dzięki temu łatwiej będzie później zdecydować się na sprzedawcę sprzętu wędkarskiego lub szybciej podjąć decyzję o zakupie.