Jeśli chodzi o układanie wędki, wędkarze postępują czasem w bardzo różny sposób. Niektórzy wędkarze po prostu kładą swoją wędkę na ziemi i są z tego zadowoleni. Inni nigdy by tego nie zrobili. Szczególnie karpiarze znani są z tego, że swoje często bardzo drogie wędki karpiowe kładą wyłącznie na rodpodzie. Inną możliwością jest zastosowanie klasycznego stojaka na wędki lub po prostu szpikulca gruntowego z podpórką na wędkę. Wielu wędkarzy również w ten sposób zabezpiecza swoje wędziska.
Najlepszy wybór to ostatecznie kwestia gustu. Generalnie jednak można powiedzieć, że nie powinno się obyć bez stojaka na wędkę. Powód jest prosty: wędki, które znajdują się na stojaku są lepiej widoczne, dlatego nie jest tak łatwo, aby ktoś na nie nadepnął i je uszkodził. Dodatkowo, wędki są lepiej zabezpieczone. Nawet stosunkowo niedrogi stojak na wędki z plastikowym wspornikiem może bezpiecznie zatrzymać wędkę, jeśli ryba mocno pociągnie za sprzęt wędkarski. Aby osiągnąć optymalną ochronę, można dołączyć zabezpieczenie wędki.
- Wysokiej jakości materiały: podnośnik do wędki z podwójną sprężyną jest wykonany z wysokiej jakości stali...
- Automatyczna regulacja: podwójne sprężyny automatycznie włączają wędkę lub skakają, gdy zostanie ugryziona...
- Praktyczna funkcja: ten rodzaj automatycznego stojaka może automatycznie ciągnąć wędkę do góry podczas łowienia...
- 【Premium-Material】Dieser Angelrutenhalter besteht aus einer qualifizierten Aluminiumlegierung. Die stabile Basis...
- 【Große Kapazität】Doppelseitiges Design für bis zu 12 Angelruten. Der Rutenstaender passt für die meisten...
- 【Einfache Bedienung】Die Angelrute Stützständer ist Innovativ und gut aussehend, einfache Installation und...
Proste stojaki na wędki są zazwyczaj w zupełności wystarczające
Oczywiście można też zdecydować się na rodpod. Jest to przede wszystkim kwestia, jeśli pracujesz z elektronicznymi wskaźnikami brań. W pozostałych przypadkach można się bez niego obejść. Nawet podwójny stojak na wędki (dwa stojaki na jedną wędkę) nie jest absolutnie konieczny. Znacznie ważniejsza jest dobra podpórka pod wędkę: powinna pewnie trzymać wędkę i pozwalać na swobodny bieg linki.
Generalnie zaleca się kupowanie uchwytów do wędek, które są teleskopowe. W zależności od ukształtowania terenu tanie modele wtykowe mogą szybko okazać się niewystarczające – zwłaszcza, że czasami trzeba je dość głęboko wbić w ziemię. Dlatego zawsze warto stosować modele wysuwane lub teleskopowe. Można je tanio kupić w licznych sklepach wędkarskich. Wiele sklepów wędkarskich w sieci oferuje takie akcesoria wędkarskie w niskich cenach.
Budowa własnego stojaka na wędki rzadko się opłaca
Jest wielu wędkarzy, którzy budują własne stojaki na wędki. Dotyczy to zwłaszcza młodych wędkarzy: wolą oni zainwestować swoje pieniądze gdzie indziej w sprzęt wędkarski lub akcesoria wędkarskie. W takich przypadkach rzeczywiście może warto zająć się majsterkowaniem i pobrać np. z internetu instrukcję budowy.
Zaskakujące jest jednak to, że instrukcje często zalecają użycie drewna. Drewno nie jest odporne i również gnije. Powinieneś pójść za radą producenta wędek i użyć metalowych prętów. Metalowe pręty i drążki można tanio kupić w sklepie dla majsterkowiczów. Jeśli jesteś sprytny i rozejrzysz się na złomowisku, możesz dostać je jeszcze taniej. Możesz przyciąć pręty do rozmiaru za pomocą piły. Możesz użyć starej podpórki do wędek lub wyciąć kawałek drewna na wymiar.
Wędkarze, którzy mają więcej niż tylko kieszonkowe, aby dostać się z są lepiej zaoszczędzić ten wysiłek. Dobre uchwyty na wędki są już dostępne w sklepach wędkarskich w cenie od około 2 do 3 euro, dlatego zazwyczaj lepiej jest po prostu zdecydować się na zakup. Dzięki temu oszczędza się czas, a jednocześnie ma się do dyspozycji wersje teleskopowe, co zawsze jest zaletą.