Najważniejsi producenci i marki sprzętu wędkarskiego w skrócie

Przegląd najważniejszych producentów i marek sprzętu wędkarskiego. Informacje o samych firmach jak i o wybranych produktach wędkarskich.

Najważniejsi producenci i marki

Spis treści:

 1. Abu Garcia
 2. Berkley
 3. Daiwa
 4. D.A.M.
 5. Delkim
 6. Fenwick
 7. Fox
 8. Mitchell
 9. Mustad
 10. Nash
 11. Penn
 12. Shimano
 13. Zebco

Ponieważ w ostatnich latach wędkarstwo przeżywa prawdziwy rozkwit, nie dziwi fakt, że rośnie liczba producentów i firm produkujących sprzęt wędkarski. Coraz więcej firm wchodzi na rynek i próbuje wprowadzić swoje produkty do oferty wędkarzy.

Jeszcze kilka lat temu rynek był kształtowany i zdominowany przez kilka dużych, renomowanych firm wędkarskich. Jednak od pewnego czasu na rynek wchodzi coraz więcej młodych firm, które próbują konkurować z tradycyjnymi producentami. Niektóre z młodych firm rybackich odnoszą duże sukcesy – szczególnie producenci z Azji. Jednym z powodów jest to, że producenci ci tworzą bardzo dobre produkty i oferują je po bardzo rozsądnych cenach.

Informacje o sprzęcie wędkarskim Abu Garcia

Kołowrotki takie jak Abu Record czy Ambassadeur są dobrze znane wielu wędkarzom. Ale szwedzki producent sprzętu wędkarskiego oprócz kołowrotków ma w swojej ofercie także inne produkty.

Abu Garcia to jedna z największych gwiazd w branży wędkarskiej. Firma ma tradycję sięgającą daleko w przeszłość i jest dobrze znana większości wędkarzy. Przede wszystkim marka ta oznacza wysokiej jakości kołowrotki, które wytrzymują nawet lata użytkowania.

Firma została założona w 1921 roku w miejscowości Svangsta w Szwecji. Początkowo produkowano w nich zegarki. Ale w 1930 roku firma zmieniła swój punkt ciężkości i skupiła się na rozwoju, produkcji i dystrybucji kołowrotków wędkarskich. Zawsze skupiano się na osiągnięciu i utrzymaniu wysokich standardów jakości. Dzięki takim seriom kołowrotków jak Abu Record i Ambassadeur firma szybko zdobyła sławę wśród wędkarzy – i tak się stało, że wielobębny i kołowrotki stacjonarne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w Szwecji, ale w wielu krajach.

Jeśli chodzi o asortyment, to na kołowrotkach nie poprzestano długo. Oprócz nowoczesnych kołowrotków, firma projektuje i produkuje również wędki i sztuczne przynęty.

Nawiasem mówiąc, Abu Garcia jest jednym z niewielu producentów sprzętu wędkarskiego, który pod własną nazwą sprzedaje również smary do swoich produktów. Na przykład Reel Lube i Reel Oil można kupić w handlu.

Berkley: światowej sławy producent żyłek wędkarskich

Informacje o firmie Berkley, znanym na całym świecie producencie żyłek wędkarskich. Tutaj można dowiedzieć się więcej o firmie i poszczególnych produktach takich jak Trilene i Fireline.

Berkley to firma z tradycjami, która została założona w USA w 1937 roku. Młody Berkley Bedell poświęcił się wtedy muszkarstwu i sprzedawał swoje samodzielnie wykonane sztuczne przynęty do regionalnych sklepów wędkarskich. Materiały, które wykorzystał do produkcji swoich pierwszych sztucznych przynęt pochodziły podobno z sierści jego własnego psa oraz z kurczaków hodowanych na podwórku. Biznes był dobry i wkrótce zatrudnił swoich pierwszych pracowników.

Około 10 lat później Berkley Bedell skupił się na rozwoju i produkcji żyłek wędkarskich – decyzja ta z pewnością nie była błędna. Ponieważ jeśli chodzi o żyłki wędkarskie, Berkley jest obecnie jednym z najbardziej znanych producentów. Dzięki takim produktom jak Trilene i Fireline opracowano żyłki wędkarskie, które nie mają sobie równych i są używane przez niezliczoną ilość wędkarzy na całym świecie.

Znane linki wędkarskie Berkley:

 • Trilene
 • Fireline
 • Whiplash

Informacje o produktach wędkarskich Daiwa

Daiwa znana jest z wysokiej jakości kołowrotków i wędek. W bardzo krótkim czasie ta japońska firma zdołała wprowadzić swoje produkty wędkarskie do wielu krajów.

Daiwa jest jednym z najbardziej tradycyjnych producentów sprzętu wędkarskiego. Firma została założona w 1958 roku w Japonii i stamtąd rozpoczęła swój triumfalny pochód. W wielu krajach powstały spółki zależne, a marka Daiwa jest obecnie znana na całym świecie – czyniąc ją domową nazwą dla prawie każdego wędkarza.

Skupiono się na produkcji wędek i kołowrotków. Chociaż wiele produktów Daiwa niekoniecznie należy do najtańszych, to jednak należą one do produktów najwyższej jakości. Wędkarze, którzy stawiają na jakość, chętnie wybierają produkty Daiwa. Szczególnie jeśli chodzi o rozwój nowych technologii i produktów, Japończycy często wyznaczają nowe standardy. Do takich technologii należą Anti Twist Buster, Infinite System, Hardbody-Z Concept oraz konstrukcja Air Metal.

To, czego wielu wędkarzy nie wie, to fakt, że Daiwa działa nie tylko na polu wędkarskim. Japońska firma produkuje również między innymi produkty dla golfistów i rowerzystów.

Poniżej przedstawiamy krótką listę najpopularniejszych serii wędek i kołowrotków.

Wędki:

 • Infinity Q Series
 • Seria Powermesh
 • Seria Team Daiwa

Kołowrotki:

 • Emblem Series
 • Seria Tournament
 • Seria Regal
 • Seria Infinity

New D.A.M. International – informacje o producencie sprzętu wędkarskiego

Marka sprzętu wędkarskiego DAM była znana na całym świecie. Niestety firma zbankrutowała. Teraz pracuje nad powrotem do europejskiej czołówki producentów sprzętu wędkarskiego.

D.A.M. to jeden z najbardziej znanych producentów sprzętu wędkarskiego. Firma powstała w 1875 roku w Berlinie i początkowo była sklepem z narzędziami, w którym sprzedawano między innymi sprzęt wędkarski. 27 lat później – w 1902 roku – firma rozpoczęła produkcję własnego sprzętu wędkarskiego.

Dzięki wysokiej jakości produktów, a także licznym innowacjom i pomysłom na produkty, firmie szybko udało się zostać jednym z głównych producentów sprzętu wędkarskiego. Wkrótce wędki, kołowrotki i inne akcesoria wędkarskie D.A.M. były oferowane i sprzedawane również na rynkach międzynarodowych. W latach 70-tych firmie udało się wspiąć na czołową pozycję na europejskim rynku sprzętu wędkarskiego.

W 1995 roku producent sprzętu wędkarskiego został sprzedany holenderskiej firmie handlowej. W kolejnych latach następowały kolejne zmiany właścicielskie, które ostatecznie doprowadziły do upadłości tradycyjnej i znanej na całym świecie marki sprzętu wędkarskiego w 2001 roku. W następnym roku firma została ponownie założona lub przeformowana i od tego czasu znana jest jako Neue D.A.M. International.

Jak twierdzi firma, od tego czasu rozpoczęła ona wyścig w celu nadrobienia zaległości, a jej celem jest ponowne zdobycie pozycji lidera w Europie. Czy Neue Deutsche Angelgeräte Manufaktur International osiągnie ten cel, to się jeszcze oczywiście okaże. Byłoby oczywiście miło, gdyby niemiecka firma wędkarska mogła po raz kolejny zagrać na szczycie.

Delkim: producent profesjonalnych sygnalizatorów brań

Jeśli chodzi o zakup elektronicznych wskaźników brań, profesjonalni wędkarze chętnie sięgają po modele firmy Delkim. Firma ta od wielu lat produkuje najwyższej klasy sygnalizatory brań.

Pod koniec lat 70-tych dwóch wędkarzy Del Romang i Kim Donaldson założyło markę Delkim. Nazwa marki została wybrana ze względu na połączenie ich dwóch imion.

W początkowym okresie obaj wędkarze opracowali smaki, aby „dostroić” lub udoskonalić przynęty. Z czasem dołączyły do nich inne urządzenia wędkarskie, takie jak torby karpiowe czy maty do odhaczania. Jednak te produkty nie są już dziś produkowane – zamiast tego firma koncentruje się na rozwoju i produkcji elektronicznych wskaźników brań.

Na początku lat 80-tych Delkim opracował elektroniczny wskaźnik brań, który był naprawdę wyjątkowy jak na swoje czasy. Alarmy brań (Delkim Bite Alarms) zostały bardzo dobrze przyjęte przez innych wędkarzy – zwłaszcza karpiarzy – tak, że wkrótce firma skupiła się na rozwoju alarmów brań.

Obecnie sygnalizatory brań Delkim są jednymi z najbardziej popularnych sygnalizatorów brań. Modele te charakteryzują się przede wszystkim tym, że twórcy intensywnie zajmują się swoimi produktami i uwzględniają życzenia innych wędkarzy. Widać to między innymi w tym, że nawet tanie modele posiadają liczne funkcje i możliwości regulacji.

Fenwick: wędki i kołowrotki dla wymagających wędkarzy

Osoby, które chcą kupić wysokiej jakości sprzęt wędkarski, często wybierają wędki i kołowrotki firmy Fenwick. Jeśli chodzi o jakość produktów, to ta zakorzeniona w tradycji firma nie ma co stronić od porównań.

Firma Fenwick została założona w 1952 roku w Kent, w amerykańskim stanie Washington. Już wtedy firma koncentrowała się na produkcji wysokiej jakości wędek – jeszcze z blanków z włókna szklanego. Nazwa firmy pochodzi od pobliskiego jeziora Fenwick. W bardzo krótkim czasie firmie udało się przekonać wędkarzy o wysokiej jakości produktów i zwiększyć rozpoznawalność marki – daleko poza granicami kraju.

Zamiast stale poszerzać asortyment, Fenwick nadal koncentruje się niemal wyłącznie na produkcji wędek. Dzięki temu wędki spełniają najwyższe standardy jakości. Jeśli chodzi o wędki, firma produkuje głównie spinningi i wędki muchowe. Poza wędkami rozwijany jest tylko jeden produkt – kołowrotek muchowy. Podobnie jak wędki, również kołowrotki przekonują do siebie dzięki swojej wysokiej jakości. Obecnie istnieją dwie serie kołowrotków muchowych: Cartridge Fly Whe els oraz NightHawk Fly Reels.

Fox International: Sprzęt wędkarski dla profesjonalistów

Oprócz wysokiej jakości sprzętu wędkarskiego, takiego jak wędki i kołowrotki, Fox oferuje również filmy i płyty DVD o tematyce wędkarskiej. Produkty firmy skierowane są przede wszystkim do karpiarzy i wędkarzy łowiących drapieżniki.

Fox International to firma, która sprzedaje szeroką gamę produktów wędkarskich i jest skierowana przede wszystkim do karpiarzy, wędkarzy łowiących drapieżniki i wędkarzy meczowych. W Wielkiej Brytanii Fox jest uważany za największego dostawcę trackli i sprzętu wędkarskiego.

W międzyczasie marka ta stała się również nazwą domową dla niemieckich wędkarzy – zwłaszcza karpiarzy. Ponieważ jeśli chodzi o asortyment sprzętu wędkarskiego i akcesoriów do połowu karpi, to w ostatnich latach znacznie się on powiększył i obejmuje wszystkie ważne obszary. Jednocześnie produkty wędkarskie są uważane za bardzo wysokiej jakości i dlatego cieszą się dużą popularnością.

Jak już wspomniano, asortyment produktów Fox jest bardzo duży. W zasadzie obejmuje on wszystkie ważne kategorie produktów. Oprócz wysokiej jakości wędzisk i kołowrotków oferują także sygnalizatory brań, podesty do wędek, maty do odhaczania, odzież itp. Fox jest również jednym z największych dostawców filmów wędkarskich i DVD wędkarskich.

Własny zespół profesjonalnych wędkarzy dba o to, aby produkty były stale ulepszane, a materiał do filmów wędkarskich nigdy się nie wyczerpał.

Mitchell: Kołowrotki wędkarskie z tradycją

Stacjonarne kołowrotki produkowane we Francji szybko zyskały światową sławę. Nawet dziś firma produkuje doskonałe kołowrotki, które są oferowane zarówno pojedynczo, jak i w zestawach.

Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na sprzęt wędkarski swojego dziadka, najprawdopodobniej znalazłeś jeden lub więcej kołowrotków Mitchell. Bo jeśli chodzi o produkcję wysokiej jakości i jednocześnie niedrogich kołowrotków, to pozostaje powiedzieć, że Mitchell jest jednym z bardzo dużych i jednocześnie tradycyjnych producentów.

Mitchell ma bardzo długą tradycję i wyprodukował i sprzedał już niezliczoną ilość kołowrotków wędkarskich. Do połowy lat 80-tych oferta kołowrotków na rynku nie była szczególnie duża – a wielu wędkarzy świadomie wybierało kołowrotki Mitchell produkowane we Francji, ponieważ należały one do najlepszych kołowrotków pod względem jakości produktu.

Pod koniec lat 70-tych firma wpadła w ogon i zbankrutowała. Jednak w 1982 roku marka Mitchell została odrodzona. Dziś należy ona do JWA fishing products – firmy, która jest właścicielem innych znanych marek. Inną marką należącą do JWA fishing products jest na przykład Berkley.

Firma ta zawsze koncentrowała się na produkcji kołowrotków – i dziś znów to robi. Oferta kołowrotków jest szeroka i obejmuje kilka klas cenowych, dzięki czemu każdy wędkarz powinien znaleźć odpowiedni kołowrotek. Oprócz kołowrotków sprzedawane są również tzw. combosy. Są to wędki i kołowrotki, które sprzedawane są razem w pakiecie.

Informacje o firmie Mustad i jej produktach wędkarskich

Już ponad sto lat temu w Norwegii produkowano haczyki wędkarskie, które były przeznaczone do konkretnych gatunków ryb. Docelowe haki rybne firmy Mustad stały się znane na całym świecie.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm wędkarskich, które produkują haczyki do ryb. Jednak tylko kilka z nich może pochwalić się historią firmy, która sięga roku 1877. To właśnie wtedy powstała firma Mustad, norweska firma, która znana jest z haków wędkarskich na całym świecie.

Haki Mustad są tak znane głównie dlatego, że firma wcześnie zrozumiała, że nie wszystkie haki wędkarskie są takie same – i że hak powinien mieć różny kształt w zależności od docelowej ryby. W ten sposób powstały haczyki na szczupaka, sandacza i wiele innych haczyków na ryby docelowe. Ponadto opracowano również haczyki przeznaczone specjalnie dla wędkarzy muchowych, które nadają się do wykonywania much.

Dziś siedziba O. Mustad & Son A.S. nadal znajduje się w Gjovik w Norwegii. Firma posiada filie w takich krajach jak Brazylia, USA i Singapur. Oprócz haczyków, Mustad produkuje również inne produkty wędkarskie, takie jak rigi czy prefabrykowane zespoły wędkarskie, żyłki i odzież wędkarską.

Nash Tackle: Produkty dla wymagających karpiarzy

Nie tylko karpiarze wybierają produkty wędkarskie Nash Tackle. Ci, którzy stawiają na jakość, już od dawna nie mogą ominąć tego producenta akcesoriów wędkarskich.

Nash Tackle to marka, której produkty wędkarskie skierowane są przede wszystkim do karpiarzy. Firma, która ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, w bardzo krótkim czasie zdążyła wyrobić sobie markę na scenie wędkarstwa karpiowego. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska założyciela firmy – Kevina Nasha. W początkowym okresie produkty były nawet sprzedawane pod nazwą Kevin Nash.

Sukces firmy wynika przede wszystkim z faktu, że tworzone są produkty wędkarskie optymalnie dostosowane do potrzeb profesjonalnych wędkarzy. Ponadto produkty te uważane są za bardzo wysokiej jakości – oczywiście ceny Nash Tackle są odpowiednio wysokie, w końcu jakość ma swoją cenę.

Jeśli chodzi o poszczególne produkty, to asortyment znacznie się powiększył i dzięki temu jest bardzo szeroki. W przeszłości skupiano się głównie na biwakach, parasolach wędkarskich, wędkach i podbierakach. Tymczasem oferta jest bardzo obszerna i obejmuje niemal wszystkie akcesoria, które związane są z wędkarstwem karpiowym – przy czym trzeba w tym kontekście powiedzieć, że produkty wędkarskie od Nash Tackle kupują nie tylko karpiarze, ale także liczni wędkarze, którzy mają wysokie wymagania jakościowe.

Informacje o kołowrotkach Penn i firmie

Sprzęt wędkarski firmy Penn cieszy się bardzo dobrą opinią na całym świecie. Szczególnie wędkarze dalekomorscy ufają kołowrotkom i wędkom Penn.

Marka Penn znana jest z kołowrotków wędkarskich. Zasłynęła szczególnie w dziedzinie kołowrotków głębinowych i kołowrotków do połowu dużych zwierząt. Liczni wędkarze big game polegają na sprzęcie wędkarskim Penn – który może nie zawsze jest najtańszy, ale na pewno należy do najwyższej jakości.

Historia firmy jest szybko opowiedziana. W 1922 roku urodzony w Niemczech Otto Heinze wyemigrował do USA. Tam początkowo został zatrudniony przez producenta sprzętu wędkarskiego „Ocean City Reels”. Po stworzeniu własnych projektów kołowrotków głębinowych, dziesięć lat później założył własną firmę, która od tego czasu nosi nazwę Penn. Od momentu założenia firmy jej siedziba znajduje się w Filadelfii.

W początkowym okresie produkowano tylko kołowrotki wędkarskie. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez wędkarzy dalekomorskich, nie tylko ze względu na ich wysoką jakość, ale także ze względu na ich techniczne udoskonalenia – i tak doszło do tego, że firma bardzo szybko się rozrosła. Jeśli chodzi o sprzęt do połowu dużych ryb, Penn jest zdecydowanie pierwszym wyborem. Jednym z najważniejszych osiągnięć Penna był odporny na słoną wodę kołowrotek stacjonarny.

Szczególnie w latach osiemdziesiątych producent wędek zaczął produkować oprócz kołowrotków także inny sprzęt wędkarski. Od tego czasu produkowane są również wędki, downrigery, żyłki wędkarskie i inne produkty. Jeśli chodzi o wędki, to przede wszystkim powstają wędki łódkowe i głębinowe. Produkowane są również spinningi i wędki muchowe.

Sprzęt wędkarski Shimano: jakość z Japonii

Firma Shimano produkuje nie tylko części rowerowe. Również jej sprzęt wędkarski – zwłaszcza kołowrotki – cieszy się doskonałą opinią wśród wędkarzy.

Każdy powinien wiedzieć, że Shimano jest znanym na całym świecie producentem komponentów rowerowych. Ale kiedy mówi się ludziom, że ta japońska firma projektuje i produkuje również sprzęt wędkarski, wielu z nich w pierwszej chwili patrzy z niedowierzaniem – a przecież Shimano jest jednym z bardzo dużych producentów sprzętu wędkarskiego, którego produkty cieszą się pierwszorzędną reputacją.

Firma została założona w Japonii w 1921 roku. W tamtym czasie w Japonii zapotrzebowanie na rowery było bardzo duże, dlatego też postanowiono produkować rowery wysokiej jakości. W tym czasie skupiono się bardzo na poprawie jakości produktów, aby szybko zdobyć sławę – i firmie udało się to. W końcu dziś jest bardzo mało rowerów, które nie są wyposażone w komponenty Shimano.

Około 50 lat później, w 1970 roku, Shimano postanowiło rozwijać również produkty wędkarskie. W pierwszych latach stworzyli kołowrotki, które w krótkim czasie stały się bardzo popularne wśród wędkarzy. Nazwy serii kołowrotków takich jak Baitrunner czy Biomaster szybko stały się synonimem wysokiej jakości kołowrotków.

Jednak nie miało to pozostać tylko przy kołowrotkach. W międzyczasie Shimano produkuje również inne produkty wędkarskie, takie jak wędki, kombosy i sztuczne przynęty. Te produkty wędkarskie również cieszą się bardzo dobrą opinią. Na przykład wędki surfingowe są bardzo popularne wśród wędkarzy.

Zebco Sports Europe: Zebco, Quantum, Rhino i Browning Fishing

Kołowrotki i wędki Zebco cieszą się doskonałą opinią. Sprzęt wędkarski firm Quantum, Rhino i Browning również należy do imperium Zebco.

Zebco Sports Europe to firma zajmująca się rozwojem i dystrybucją produktów wędkarskich kilku marek. Oprócz marki Zebco pod parasolem Zebco Sports Europe zrzeszone są także marki Quantum, Rhino i Browning Fishing.

Zebco jest jedną z niewielu niemieckich firm w branży wędkarskiej. Produkty są nadal opracowywane w Niemczech, a dystrybucja i dostawa towarów również w dużej mierze odbywa się z Niemiec. Kolejne oddziały znajdują się w Anglii i Francji.

Ze względu na różnorodność marek, asortyment jest bardzo duży. Wykracza on daleko poza klasyczny asortyment kołowrotków i wędek wędkarskich. Oprócz kołowrotków i wędek sprzedawana jest szeroka gama produktów wędkarskich. Począwszy od typowych akcesoriów wędkarskich, a skończywszy na odzieży wędkarskiej.