Znalezienie odpowiedniego hakowca do wędkowania

Z wypuszczaniem haczyków z ryb można mieć czasem swoje trudności. Zwłaszcza gdy ryba głęboko połknęła i trzeba ją odłożyć z powrotem, nie jest to łatwe. W niektórych przypadkach bardzo trudno jest poluzować hak w taki sposób, aby ryba nie została zraniona i mogła przeżyć.

Z tego powodu kilku producentów opracowało tak zwane urządzenia do uwalniania haków. Niektóre z tych produktów noszą po prostu tę nazwę, chociaż poluzowanie haków ryb za ich pomocą jest praktycznie niemożliwe. Dlatego wszystkim wędkarzom można jedynie powiedzieć, aby byli bardzo ostrożni i dokładnie rozejrzeli się w sklepie wędkarskim. Jeśli taki produkt Was nie przekonuje, nie powinniście trzymać się go niepotrzebnie długo, ale poszukać lepszego rozwiązania. W ten sposób pomoże się sobie, bo haczyki będą łatwiej schodzić, a i rybom się pomoże.

Jakie odczepiacze haków są polecane

Jednym z najlepszych sposobów na poluzowanie haków lub bezpieczne usunięcie ich z pyska ryby są wciąż szczypce. Niestety jednak są wędkarze, którzy źle rozumieją to pojęcie i używają kombinerek lub dużych szczypiec wędkarskich. Jednak szczególnie przy mniejszych rybach takimi szczypcami niewiele można zrobić. Zwłaszcza szczypce kombinowane rzadko są przydatne. Co najwyżej mogą być przydatne w wędkarstwie morskim. Liczne szczypce wędkarskie są często zbyt szerokie z przodu, dlatego nie do każdej ryby można się dobrze dostać. Dlatego lepiej jest użyć zacisku do tętnic. Można je tanio kupić w dobrym sklepie wędkarskim. Ale można też znaleźć taki w aptece. Ważne jest, aby zacisk do tętnicy był jak najwęższy z przodu. Powinien też być wysokiej jakości: powinien być wykonany ze stali nierdzewnej na całej długości.

Bestseller No. 1
Zite Fishing szczypce do usuwania haczyków XXL wygięte - Longnose szczypce do rozluźniania ryb drapieżnych długie 28 cm
  • Szczypce do odrywania w formacie XXL: niezależnie od tego, czy szczupak czy sum, dzięki tym szczypcom do usuwania...
  • Wysokiej jakości i odporne na korozję: szczypce wędkarskie Zite Fishing są wykonane z wysokiej jakości stali...
  • Ultra stabilne: szczypce do rozpinania haczyków Zite Fishing XXL są bardzo stabilne i mają mocne ramiona o grubości...
Bestseller No. 2
Mikado 10 cm (4 cale) proste szczypce do usuwania haczyków szczypce wędkarskie szczypce zaciskowe
  • Długość 10 cm
  • Szczypce do usuwania ryb drapieżnych – bardzo dobrze nadają się dla okoni, sandaczy i pstrągów
  • Narzędzie / szczypce do usuwania haczyków

Dzięki zaciskom do tętnic można bezpiecznie złapać hak rybny za trzon, a następnie go uwolnić. Oczywiście może się zdarzyć, że w tym procesie uszkodzony zostanie węzeł przyponu. Ale należy się z tym pogodzić, można przecież zawiązać nowy przypon (warto nauczyć się tych węzłów) lub użyć nowego haka.

Rozejrzyj się dobrze po sklepach wędkarskich i porównaj ceny

Istnieje jeszcze kilka innych produktów, które pochodzą od producentów sprzętu wędkarskiego i nazywane są urządzeniami do uwalniania haków. Niektóre z nich mogą być nawet używane. Ponieważ nie są one drogie, wędkarzom można naprawdę tylko doradzić, aby dać im spróbować. Jeśli w lokalnym sklepie wędkarskim nie można znaleźć tego, czego się szuka, warto przejrzeć sklepy internetowe. Wybór jest naprawdę duży, a ceny nie są wysokie.

Przy okazji, zawsze dobrze jest łowić na haczyk. Nie traci się wtedy tak wielu ryb, jak często się twierdzi. Jeśli umiesz odpowiednio wiercić, to zazwyczaj w ogóle nie tracisz ryb. Poluzowanie tych haków znacznie ułatwia sprawę, a ryby będą Ci za to wdzięczne. Przy okazji, możesz łatwo nacisnąć na zadzior każdego haczyka wędkarskiego za pomocą szczypiec i w ten sposób zmienić go w delikatny haczyk.