Wybór odpowiedniego wiertła lodowego do wędkowania

Wędkarstwo podlodowe to świetna aktywność. Naprawdę fajnie jest ustawić się na powierzchni lodu i obłowić niewielki otwór. W końcu bardzo ładne ryby można złowić nawet w zimie.

Jednak najpierw trzeba odnieść sukces w tworzeniu otworu w powierzchni lodu. Jest to zadanie, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Wielu wędkarzy zginęło, ponieważ lód nagle się rozwarstwił lub pękł pod ich stopami. Jednym z największych błędów jest na przykład wyrąbywanie otworu w lodzie siekierą. Tylko na naprawdę bardzo grubym lodzie można by ewentualnie pracować siekierą.

Lepiej jest wyskrobać otwór powoli, ale pewnie. Nóż jest idealny do skrobania, ale zajmuje to dużo czasu. Z tego powodu często pracuje się z wiertłem do lodu. W krajach skandynawskich, jak również w Ameryce Północnej wielu wędkarzy posiada takie wiertła. Dzięki dużemu wiertłu możliwe jest szybkie wykonanie otworów w lodzie – i to przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa.

Najczęściej wystarczą proste wiertła ręczne

W tych krajach, gdzie wędkarstwo podlodowe jest bardzo powszechne, zdarza się od czasu do czasu, że można natknąć się na wędkarzy, którzy nie wiercą swoich otworów ręcznie. Istnieją bowiem motorowe wiertarki do lodu. Mocny silnik spalinowy pozwala na bardzo szybkie wiercenie otworów w lodzie. Jednak zakup ten raczej nie będzie opłacalny w naszych klimatach. Zwykła wiertarka ręczna powinna wystarczyć.

Przy wyborze warto kierować się jakością. Obecnie w niektórych sklepach wędkarskich można kupić bardzo tanie wiertła do lodu. Jednak nie zawsze są one wysokiej jakości, co jest natychmiast zauważalne na powierzchni lodu. Faktem jest, że z wysokiej jakości wiertłem, otwory są wykonywane znacznie szybciej, co oszczędza wiele czasu.

Jeśli chcesz łowić na małym otworze lodowym i potrzebujesz takiego wiertła, powinieneś zatem poświęcić trochę czasu i porównać oferty poszczególnych sklepów wędkarskich. Nawiasem mówiąc, wskazane może być również zajrzenie do zagranicznych sprzedawców. Za pośrednictwem sklepów wędkarskich w Internecie oraz aukcji internetowych można znaleźć wysokiej jakości akcesoria wędkarskie.