Wybór i prawidłowe stosowanie żyłki podczas wędkowania

Żyłka wędkarska, zwana monofilamentem, swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest przędzona z jednej nici (spun nie oznacza skręconej czy poskręcanej – oznacza po prostu, że żyłka składa się z jednego „włókna”). Oryginalnym materiałem do produkcji żyłki wędkarskiej monofilamentowej jest włókno sztuczne, takie jak poliamid lub poliester.

Żyłka monofilowa w różnych kolorach

Żyłka monofilamentowa może być produkowana w różnych kolorach, ale głównie sprzedawana jest w kolorze przezroczystym. Przezroczysta żyłka jest uważana za uniwersalną i jest używana głównie w czystych wodach. Niektórzy wędkarze wolą jednak łowić na kolorową żyłkę. Żyłki w kolorach takich jak brązowy lub zielony są preferowane do połowu karpi, ponieważ karpie bardzo często łowione są w wodach bagnistych lub błotnistych.

Bestseller No. 1
kuou Siming żyłka wędkarska, monofilament, mocna nylonowa żyłka wędkarska, 100 metrów, przezroczysta żyłka wędkarska, średnica 0,45 mm, drut nylonowy
  • MATERIAŁ: Nylonowe materiały molekularne o wysokiej wytrzymałości
  • ROZMIAR: Całkowita długość 100 metrów, średnica 0,45 mm
  • Wysoka wytrzymałość: Dobra elastyczność i dobra odporność na ścieranie
Bestseller No. 2
Soytich Fluorowęglowa żyłka wędkarska monofilamentowa różne grubości - 0,18 mm
  • Wysokiej jakości żyłka wędkarska fluorowęglowa, różne grubości
  • Grubość 1-0,50 mm 100 m język do 18 kg nośność
  • 3-100 m 0,35 mm, nośność 12,6 kg

Ale dostępne są również żyłki w przyciągających wzrok neonowych kolorach – są one szczególnie popularne wśród spinningistów, po prostu dlatego, że dobrze widoczna żyłka pozwala na lepsze przynęty – a ryby w tym przypadku nie wydają się mieć nic przeciwko temu.

Żyłka monofilamentowa ma wyraźne zalety

Mimo że nowoczesne linki, takie jak plecionka, stają się coraz bardziej powszechne, żyłka jest nadal bardzo popularna wśród wielu wędkarzy, ponieważ ma kilka zalet. Jest szczególnie łatwa do zawiązania, a także jest rozciągliwa, zawsze wracając do swojego pierwotnego stanu. Ta elastyczność jest cenioną cechą wielu wędkarzy, ponieważ żyłka wędkarska optymalnie amortyzuje ucieczkę ryby podczas walki i zapobiega zerwaniu przyponu lub wysunięciu się haczyka.

Ale bez wątpienia można je również stosować do nawijania pod większe szpule. Dlatego te linki zdecydowanie mają prawo bytu. Szczególnie jeśli posiadamy wiele kołowrotków i chcemy wyposażyć je w różne rodzaje żyłek wędkarskich, to zastosowanie żyłki mono ma sens.