Prawidłowy dobór plecionki wędkarskiej

W przeciwieństwie do żyłki wędkarskiej monofilamentowej, plecionka jest wykonana z kilku włókien. Oznacza to, że duża liczba niezwykle cienkich włókien chemicznych, takich jak nylon, jest spleciona razem (stąd określenie „plecionka”), aby stworzyć główną żyłkę. Zaletą takiej linki jest to, że jest ona niezwykle odporna i ma bardzo dużą nośność. Jednak takie linki są dostępne dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych, ponieważ wcześniej produkcja tak cienkich włókien była technicznie niemożliwa.

Zalety i wady plecionki wędkarskiej

Oczywiście plecionka ma pewne zalety. Przede wszystkim plecionki mają niezwykle dużą nośność. Kiedyś, jeśli chciało się łowić żyłką, która mogła udźwignąć więcej niż 10 kilogramów, musiała ona mieć średnicę co najmniej 0,35 milimetra. W dobie plecionek high-tech sprawa wygląda zupełnie inaczej. Liny o średnicy 0,15 milimetra osiągają taką nośność stosunkowo często.

Bestseller No. 2
Dingbear 437Yd / 400M 85LB / 0.45mm Super Strong Pull Generic pleciona żyłka wędkarska żyłki FishLines FishingLine
4,961 Recenzje
Dingbear 437Yd / 400M 85LB / 0.45mm Super Strong Pull Generic pleciona żyłka wędkarska żyłki FishLines FishingLine
  • Super mocna pleciona żyłka wędkarska
  • Ta żyłka wędkarska jest dokładnie tkana z 4 mikrowłókien Dyneema PE dla niezrównanej wytrzymałości/małej...
  • Konstrukcja z mikrofibry PE jest mocna, gładka i okrągła

Dużą zaletą jest również to, że przekaz przez plecionkę jest znacznie bardziej bezpośredni. Jest to szczególnie ważne przy łowieniu na spinning. Bardzo dobrze można wyczuć kiedy przynęta dotarła do dna. Ponadto szybciej odczuwamy ostrożne brania i możemy bardzo bezpośrednio uderzyć w hak. Linki monofilamentowe są w gorszej sytuacji ze względu na swoją rozciągliwość.

Ponadto jest ona znacznie mniej wrażliwa na światło słoneczne lub promieniowanie UV i dlatego ma dłuższą żywotność niż tradycyjne linki wędkarskie.

Ale są też wady

Plecionki wędkarskie nie zdołały się jednak całkowicie zadomowić, ponieważ mają również pewne wady. Po pierwsze są znacznie droższe od żyłek, a po drugie nie są tak łatwe do zawiązania. Ze względu na dużą wytrzymałość na rozciąganie zdarzało się również, że jeden czy drugi wędkarz zranił się na plecionce, co wynikało również z jej szorstkiej powierzchni. Zdarzały się również inne urazy jak np. poparzenia, gdyż przy hamowaniu palcem żyłka wędkarska potrafi wytworzyć ogromne ciepło. Połączenie wytrzymałości na rozciąganie i lekko chropowatej powierzchni pozostawia również swój ślad na pierścieniach wędki – przynajmniej jeśli nie są to pierścienie wysokiej jakości.

Ponadto, jeśli hamulec kołowrotka stacjonarnego lub wielorazowego nie jest prawidłowo wyregulowany lub szczytówka wędziska jest zbyt twarda, wstrząsy nie będą amortyzowane i zahaczone ryby mogą się wyślizgnąć. Dlatego podczas walki należy ostrożnie obchodzić się z wędką. Mocowania karpiowe można również dopełnić rozciągliwym przyponem z żyłki. Daje to nieco większe pole manewru w walce.

Ponadto należy ostrożnie podchodzić do średnic podawanych przez producentów. Wiele z tych linek wcale nie ma okrągłego przekroju. Niektórzy producenci podają po prostu szerokość mierzoną w najwęższym miejscu. Pozostaje jeszcze kwestia przezroczystości – tutaj mamy wyraźną przewagę w przypadku żyłki monofilamentowej.

Ciekawym tematem jest również odporność na ścieranie. Plecionki uważane są za wyjątkowo wrażliwe w kontakcie z kamieniami lub innymi materiałami w wodzie. Małe pojedyncze włókna bardzo szybko ulegają zużyciu, co zauważalnie zmniejsza ich nośność. Dlatego wielu producentów pokrywa swoje linki wędkarskie powłoką. Powłoka ta może się jednak z czasem odkleić – żyłka nie jest wtedy chroniona i w zależności od zastosowania szybko traci swoją nośność.

Kupuj duże ilości żyłki

Kupując żyłkę wędkarską, wędkarze dobrze jest porównać ceny u poszczególnych sprzedawców. W zależności od sklepu wędkarskiego, mogą występować duże różnice w cenach. Dlatego też, jeśli chcesz kupić żyłkę wędkarską w niskiej cenie, zdecydowanie powinieneś dokonać porównania cen. Nie należy pomijać sprzedawców internetowych: Istnieje wiele internetowych sklepów wędkarskich, które sprzedają swoje linki po znacznie niższych cenach niż regionalne sklepy wędkarskie. Jest to szczególnie prawdziwe przy zakupie większych ilości żyłki. Zakup 1000-metrowej szpuli może nie spodobać się każdemu wędkarzowi. Ale jeśli połączysz się z przyjaciółmi i podzielisz się liną, możesz zaoszczędzić pieniądze.