Prawidłowo używaj żyłki podczas połowu.

Istnieje tak wiele różnych metod i mocowań wędkarskich, że nawet profesjonaliści mogą się w nich pogubić. W związku z tym w obiegu są terminy, które niekoniecznie są znane lub które na początku wprawiają niektórych wędkarzy w zakłopotanie. Dotyczy to zwłaszcza linii brań, której znaczenie nie jest jasne dla wszystkich wędkarzy.

Jednak ci, którzy nie wiedzą, czym jest żyłka zanętowa, nie mają się czego wstydzić. Stosuje się ją tylko w kilku miejscach i w zależności od montażu może mieć też inne znaczenie lub spełniać inną funkcję.

Linki uderzeniowe w wędkarstwie surfingowym

W wędkarstwie surfingowym często łowi się jak najcieńszymi linkami, aby można było osiągnąć przyzwoite odległości rzutowe. Dzieje się tak dlatego, że im węższa żyłka wędkarska, tym mniejszy opór powietrza podczas rzucania.

Teraz rzecz w tym, że cienkie linki wędkarskie niekoniecznie mają najwyższą nośność. Jeśli musisz rzucać z naprawdę ciężkim ołowiem, możesz szybko spowodować zerwanie linki. Dlatego też wielu wędkarzy morskich używa żyłki typu strike. Jest to stosunkowo mocna linka wędkarska, która ma dużą nośność i dlatego idealnie nadaje się do rzucania. Jest ona wiązana na węzeł z linką główną. Ważne: węzeł wędkarski musi być naprawdę mocny, aby żyłka nie zerwała się na węźle.

Żyłka uderzeniowa do połowu karpi

Karpiarze również niekiedy łowią na odpowiednie żyłki. Istnieją dwa powody, dla których niektórzy wędkarze używają tego typu żyłek. Pierwszy powód jest taki sam jak w przypadku wędkarstwa morskiego: W zależności od ciężaru wyrzutu może być konieczne wzmocnienie linki głównej.

Zupełnie innym powodem jest łowienie na dnie wody, które ma ostre krawędzie. Łowiska skorupiaków czy skały mogą być odpowiedzialne za przecięcie żyłki wędkarskiej. Niejeden wędkarz stracił z tego powodu dużą rybę w walce. Ryzyko to można zmniejszyć poprzez zamontowanie grubej i szczególnie wytrzymałej linki wędkarskiej w przedniej części takielunku (obszar, który ma kontakt z dnem). Nawiasem mówiąc, takie mocne linki stosuje się czasem, gdy wody wędkarskie są mocno zachwaszczone: Ryzyko złapania się lub niemożności wypuszczenia linki jest znacznie zmniejszone.