Prawidłowe wędkowanie z mormyszką

Podczas łowienia pod lodem można stosować wiele różnych strategii i przynęt. Najlepsza przynęta do użycia zależy od tego, co masz pod ręką lub co masz do wyboru, a także od rodzaju wody, w której łowisz. Na przykład w Ameryce Północnej lub Skandynawii popularne są przynęty naturalne, takie jak kiełbasa mięsna lub chleb. W Rosji i krajach WNP wędkarstwo podlodowe jest również bardzo powszechne, ale ludzie tam wolą jeść samą kiełbasę i chleb, a zamiast tego łowić na sztuczne przynęty.

Klasycznymi sztucznymi przynętami bardzo trudno jest jednak łowić na lodzie, dlatego też opracowano mormyszkę. Jest to szczególnie kompaktowa sztuczna przynęta, która ma prostą konstrukcję i w końcu równie łatwo się łowi. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta przynęta i jak najlepiej ją stosować podczas łowienia.

Zaproponuj mormyszkę prawidłowo

Zasadniczo jest to nic innego jak haczyk wędkarski, który został obciążony wokół ołowianej chusteczki. Obciążnik siedzi bezpośrednio na trzonku haczyka i spełnia dwie funkcje. Po pierwsze sprawia, że przynęta jest cięższa i w ten sposób ułatwia zanęcanie, a po drugie decyduje o kształcie przynęty, co ostatecznie ma duży wpływ na to, czy ryby biorą. Patrząc trzeźwo, to nic innego jak małe główki jigowe, które mają specjalny kształt i kolorystykę.

Bestseller No. 1

Teoretycznie można wykonać takie przynęty samodzielnie, ale ponieważ w dobrych sklepach wędkarskich można je kupić stosunkowo tanio, przeważnie lepiej pójść tą drogą. Do wyboru jest szeroka gama przynęt. Najlepiej wybierać spośród różnych modeli, jeśli chodzi o wyposażenie własnego pudełka z przynętami. Ostatecznie trzeba najpierw sprawdzić, jakie warianty zanęt sprawdzają się na danym akwenie.

Poza tym nie ma wiele do powiedzenia na temat olinowania do łowienia mormyszek. Należy używać jak najdelikatniejszej żyłki lub plecionki, ponieważ zimna woda jest zazwyczaj bardzo przejrzysta. Nawiasem mówiąc, duże ryby drapieżne nie gryzą lub gryzą bardzo rzadko. Ponieważ te sztuczne przynęty są tak małe, gryzą głównie ryby spokojnego żeru. Jeśli gryzą ryby drapieżne, to najczęściej są to okonie.

Porady dotyczące sprzętu wędkarskiego

Ponieważ łowisz w otworze lodowym, nie ma zbyt wielu opcji, jeśli chodzi o przynętę. W rzeczywistości procedura jest bardzo podobna do łowienia na dropshot, z tym że nie potrzebujesz ciężarka, który opada na dno. Po prostu pozwalasz przynęcie unosić się na pewnej wysokości. Musi się ona jednak lekko poruszać. W przeciwieństwie do łowienia metodą dropshota, polegasz na mniejszych ruchach. Wielu wędkarzy również drży: lekkie drżenia mają intensywnie poruszać przynętą, choć ostatecznie chodzi raczej o drgania niż rzeczywiste poruszanie się w górę i w dół.

Optymalny ruch uzyskuje się z nadgarstka lub bezpośrednio palcami. Tak naprawdę nie potrzebujesz klasycznej wędki i kołowrotka. W grę wchodzą co najwyżej kołowrotki robione na zamówienie: Istnieją mini kołowrotki i wędki, które zostały opracowane w tym celu. W przeciwnym razie najlepiej jest kupić gotową wędkę Mormyszka: jest to kompaktowa wędka do połowu ręcznego ze sprężynową końcówką wędziska. Te klasyczne modele są niedrogie i są uważane za wypróbowane.