Łowienie ryb i raków za pomocą pułapki na ryby ma długą tradycję. Już ponad tysiąc lat temu budowano pułapki do połowu ryb. Jeśli chodzi o materiały produkcyjne, to przetwarzano na przykład gałązki wierzby, ścięgna i proste tkaniny. Niektóre z tych materiałów, jak na przykład gałązki wierzbowe, są do dziś używane do budowy pułapek na ryby. Oczywiście stosuje się również nowoczesne materiały, takie jak stal i nylon.
Mimo że trudno to sobie wyobrazić, pułapki na ryby nadal odgrywają ważną rolę – przynajmniej jeśli chodzi o połów węgorzy. Ponieważ łapanie węgorzy za pomocą sieci jest prawie niemożliwe, a łowienie na wędkę nie jest opłacalne ze względów ekonomicznych, rybacy łowiący węgorze polegają na starej dobrej pułapce na węgorze.
- Rak wędkarski Reuse z przynętą firmy Jenzi Aalreuse 25 x 25 x 45 cm składany, mały rozmiar transportowy + gratis...
- do łowienia przynęt. Wymiary: 45 x 25 cm, składany do transportu - mały rozmiar transportowy. Materiał: 100%...
- Wysokiej jakości przynęta na małe ryby z oczkami o średnicy 3 mm i otworem na zamek błyskawiczny do łatwego...
Pułapki na węgorze są wieczorem zarybiane przynętą
Pułapki na węgorze są zaopatrzone w przynętę taką jak ślimaki lub robaki, a następnie wypuszczane w pobliżu brzegu. Większość wędkarzy ma stałe miejsca, gdzie może rozstawić i zapiąć swoje pułapki. Aby wszystko mogło być zrobione jak najszybciej, pułapki na ryby nie są rozstawiane z brzegu przez zawodowych rybaków, ale bezpośrednio z łodzi. Ponieważ węgorz jest rybą nocną, pułapki zakładane są wieczorem i wyciągane wcześnie rano.
Ponieważ zawsze znajdą się wędkarze, którzy chcieliby zbudować własną pułapkę na węgorza, oto kilka informacji na temat jej budowy i konstrukcji. Pułapka na ryby to nic innego jak rura składająca się z kilku lejków umieszczonych jeden za drugim. Końce lejków są bardzo zwężone, dzięki czemu ryby mogą łatwo wpłynąć do pułapki, ale trudno im się z niej wydostać.
Uwaga: Łowienie przy pomocy pułapek na ryby jest czasami zabronione (w zależności od regionu i akwenu) lub dozwolone tylko dla zawodowych rybaków. W zależności od kraju związkowego obowiązują różne przepisy.