Istnieją ryby drapieżne, które potrafią nieźle dać w kość wędkarzom. Dotyczy to zwłaszcza szczupaka, który znany jest ze swoich ostrych zębów. Zarówno żyłka jak i plecionka mogą zostać łatwo przecięte, co może szybko zmienić walkę w grę losową – przynajmniej jeśli wędkarz nie zabezpieczył linki stalowym przyponem.
Nawet jeśli nie łowisz szczupaków, nie powinieneś obyć się bez tego zabezpieczenia. Dotyczy to przynajmniej sytuacji, w której w wodzie łowione są szczupaki. To, że łowisz konkretnie na sandacza nie musi oznaczać, że szczupak nie gryzie. Podczas połowu sandaczy często zdarzało się, że szczupaki brały na przynętę a następnie rezygnowały z walki z powodu krótkiej pracy żyłki. Nie jest to ani dobre dla wędkarza ani dla ryby. W związku z tym należy koniecznie zabezpieczyć mocowanie stalowym przyponem.
Dopasowanie przyponu stalowego do uchwytu
Idealna długość przyponu jest często przedmiotem dyskusji. Niektórzy wędkarze stosują bardzo krótkie przypony stalowe, inni zaś bardzo długie. Najlepszy wybór zależy od kilku czynników. Zasadniczo warto zdecydować się na wersje długie. W każdym przypadku powinno to być 30 centymetrów, 50 centymetrów też nie zaszkodzi. Dłuższe przypony nie są jednak potrzebne. Esox nie jest aż tak dziki i niebezpieczny, a z długimi przyponami jest pewien problem: są ciężkie i mogą mocno wpływać na przynętę, zwłaszcza podczas spinningowania. Szczególnie w przypadku wtyczek prowadzenie przynęty może być znacznie utrudnione. Sztuczna przynęta może stać w wodzie zupełnie krzywo, ponieważ jest ściągana w dół przez ciężki przypon.
- Eiber, Hans (Author)
- Görg, Christopher (Author)
Jak samodzielnie wykonać przypon stalowy
Teraz są tacy wędkarze, którzy mają stosunkowo duże zużycie przyponów stalowych. W zależności od wody może dojść do stosunkowo dużej ilości zaczepów, które między innymi kosztują stalowy przypon lub nawet wędkę spinningową. W takich przypadkach warto wybrać mocniejszą linkę główną i sprawdzić swoje węzły: Wiele wisielców można wtedy lepiej poluzować.
Rzeczywiste koszty powinny jednak pozostać w granicach, nawet jeśli potrzebujesz więcej. Przypony można przecież kupić stosunkowo tanio w każdym dobrym sklepie wędkarskim. Dobre wersje są już dostępne za niewielkie pieniądze. Jeśli ceny są dla was zbyt wysokie, to powinniście rozejrzeć się w sieci za sklepami internetowymi. Obecnie istnieje wiele sklepów internetowych, które oferują akcesoria wędkarskie w rozsądnych cenach.
W przeciwnym razie możesz wykonać własne przypony stalowe. Wykonanie własnych jest stosunkowo proste. W zasadzie wystarczy długa stalowa linka lub stalowy sznur, odpowiednie tulejki i w razie potrzeby krętliki. Linę przycina się do pożądanej długości, a następnie formuje się pętlę, którą zabezpiecza się oczkiem. Do tych dwóch czynności potrzebna jest para szczypiec do cięcia bocznego i szczypce do oczek.
Każdy wędkarz musi sam zdecydować, czy ten wysiłek się opłaca. Nie należy lekceważyć kosztów inwestycji w narzędzia. Zalety polegają więc nie tyle na oszczędności, co raczej na tym, że można samemu wykonać przypony o pożądanej długości.