Prawidłowe założenie robaka lub larwy na haczyk jest dla wielu wędkarzy stosunkowo trudne. Często przynęty są przebijane kilka razy a i tak nie trzymają się zbyt dobrze. Dodatkowo haczyk jest cały czas dobrze widoczny, co też nie jest do końca zaletą. Dlatego też, szczególnie w przypadku łowienia na robaki, zawsze dobrze jest pozwolić, aby hak w miarę możliwości zniknął w robaku. Można nawet sprawić, aby część przyponu zniknęła w robaku.
Jest to zresztą zdecydowanie jedna z najlepszych technik zanęcania. Haczyk lub jego końcówka powinna wystawać lekko w środku robaka lub w połowie jego długości. W haczyku pozostaje trzonek haczyka i kilka centymetrów linki przyponowej. Dzięki temu hak znacznie lepiej się kamufluje, a ryby mogą też lepiej pobierać przynętę.
Robaki i larwy pszczół nie dają się jednak tak łatwo wciągnąć na hak. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w igły do robaków. W zasadzie jest to nic innego jak specjalna forma igły zanętowej. Charakteryzuje się ona tym, że jest szczególnie wąska, dzięki czemu można w ten sposób przynęcać nawet małe robaki (na przykład czerwonego robaka lub robaka obornickiego).
- Cechy: model Luminous uchwyt długość 25 cm. Średnica 1,2 mm. Zawartość opakowania 1.
- Za pomocą igły do owczarków Jenzi można łatwo naciągnąć na haczyk.
- 25,0 cm – 1 sztuka
Igła do robaków dostępna jest w każdym sklepie wędkarskim
Jeśli w Twoim własnym sprzęcie wędkarskim nie ma jeszcze igły do zanęty, czas działać. Przynajmniej jeśli często łowisz na naturalne przynęty, powinieneś być przygotowany. Naprawdę opłaca się postawić na to małe, ale praktyczne akcesorium wędkarskie. Jest to o wiele łatwiejsze podczas zanęcania. Nie ma znaczenia czy chcesz używać haczyków na robaki czy zwykłych, uniwersalnych haczyków wędkarskich. Na koniec do przynęty wkłada się właściwy hak lub jego trzonek.
Ponieważ igły do przynęt są tak małe, można je stosunkowo szybko zgubić. Jest to typowy problem, który występuje stosunkowo często i nie należy go lekceważyć. Jeśli siedzimy nad wędkarską wodą i nagle musimy sobie poradzić bez igły, to nie jest to łatwe. Dlatego wędkarze łowiący ryby spokojnego żeru powinni zachować środki ostrożności i kupić kilka igieł na raz. Zapasowa igła powinna być zawsze w pudełku z przyborami. Ze względu na niskie ceny, nie powinno być w tym względzie żadnych trudności.