Kup gafę i używaj jej prawidłowo podczas połowów

W celu bezpiecznego wyładowania zahaczonej ryby stosuje się zazwyczaj podbierak. Gdy tylko ryba znajdzie się nad podbierakiem, podbierak jest podnoszony tak, aby można było ją wyciągnąć z wody. Zazwyczaj działa to bardzo dobrze, dlatego każdy wędkarz powinien posiadać dobry podbierak (najczęściej podbierak teleskopowy).

Zdarzają się jednak wyjątki. Inną pomocą lądową występującą obok podbieraka jest tzw. gafa. Jest to kij z zakrzywionym metalowym hakiem na przednim końcu. Za pomocą tego haka wędkarz lub pomocnik wbija się pod pokrywę skrzelową ryby. Następnie ryba jest podnoszona.

Gafel jest często niezbędny przy połowach dalekomorskich

Gaff jest używany głównie przez wędkarzy morskich. Szczególnie w połowach dalekomorskich niekiedy nie ma się wyjścia i trzeba w ten sposób wyładować zahaczone ryby. Problem polega na tym, że niektóre z ryb są zbyt duże, by można było je wyłowić z sieci. W związku z tym zaczepia się je przy pokrywie skrzelowej, a następnie wciąga na pokład.

Ale tak samo postępuje się czasem na lądzie. Szczególnie wędkarze starej daty łowiący drapieżniki stosują tę metodę do lądowania swoich ryb. Szczególnie szczupaki są często łowione. Należy jednak zaznaczyć, że należy starać się wyładować rybę za pomocą podbieraka, ponieważ ryzyko zranienia jest mniejsze. Jest to szczególnie lepsze w przypadku ryb niewymiarowych, które trzeba odłożyć.

Podbierak powinien być preferowany

Problemem jest to, że podczas wyładunku gaflowego ryby mogą zostać zranione. Zahaczenie ich bez szwanku przy pokrywie skrzelowej gaflem, a następnie podniesienie nie jest łatwe. To czego w ogóle nie należy robić to przebijanie boku (są też gafle z ostrymi hakami). Przebijanie boku ryby nie jest pożądane: ryby są ranne i zazwyczaj nie przeżywają. Jest to również niepożądane w przypadku ryb, które chcesz wykorzystać, ponieważ piękne filetowe mięso jest uszkodzone.

Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania tej pomocy przy lądowaniu. Tylko wtedy, gdy nie ma innego wyboru, na przykład z powodu złowienia dużych ryb podczas wędkarstwa morskiego, takie podejście jest odpowiednie. Przede wszystkim, jeżeli ryby mają być w każdym przypadku natychmiast zabite i wykorzystane. Wtedy również dobrze jest udać się do sklepu wędkarskiego, aby kupić gafę. Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz lokalnie, powinieneś poszukać w Internecie. Jest przecież wystarczająco dużo sklepów internetowych, które sprzedają odpowiednie akcesoria wędkarskie.