W dzisiejszych czasach jest stosunkowo wielu wędkarzy, którzy znacząco nie doceniają znaczenia materiału, z którego wykonany jest przypon. Wielu wędkarzy ma na uwadze tylko jedno, jeśli chodzi o ten temat, a mianowicie jak największą nośność. Zdarza się więc, że jako materiał przyponowy stosowane są plecionki. Ma to jednak sens, dlaczego producenci haczyków przyponowych nadal stosują żyłkę wędkarską.
Żyłka monofilamentowa posiada rozciągliwość, która przynosi ogromne korzyści w walce. Uderzenia ryb są natychmiast absorbowane, dzięki czemu haki wędkarskie są mniej narażone na zsuwanie się. Jednocześnie żyłka monofilamentowa jest trudniejsza do zauważenia, co zwiększa sukces wędkarski. Jednak żyłka fluorocarbonowa oferuje jeszcze większy potencjał. Ta żyłka ma naprawdę wszystko: ma współczynnik załamania światła porównywalny z wodą, dlatego jest prawie niewidoczna w wodzie. Szczególnie w przypadku płochliwych ryb można znacznie zwiększyć szanse na złowienie ryby.
Lepiej przechytrzyć ostrożne ryby
Szczególnie jeśli celujemy w duże ryby, najlepiej łowić na żyłkę wędkarską lub przynajmniej na przypon z fluorocarbonu. W wodzie jest ona trudniejsza do zobaczenia przez ryby, co ostatecznie może być czynnikiem decydującym. Zwłaszcza w przypadku łowienia na wodach z naturalnymi zasobami ryb, może to prowadzić do udanych połowów.
- Wysokiej jakości żyłka wędkarska fluorowęglowa o różnej wytrzymałości
- Grubość 1-0,50 mm, pojemność od 100 m do 18 kg
- 3-100 m 0,35 mm, pojemność 12,6 kg
- Wysokiej jakości żyłka wędkarska fluorocarbon w różnych wariantach.
- Długość sznur 100 m
- Dostawa jednej rolki do wyboru.
Główną zaletą żyłek fluorocarbonowych jest to, że zapewniają lepszy kamuflaż na wodzie. Oczywiście są też wady. Przede wszystkim chodzi o nośność. Ogólnie rzecz biorąc, materiał fluorocarbonowy nie ma dość dużej nośności jak materiał monofilamentowy. Zależy to jednak również od producenta. W zależności od marki można kupić żyłki o nośności zbliżonej do wysokiej jakości żyłek.
Ponadto takie linki przyponowe znane są z tego, że są mniej elastyczne. Może to być jednak również postrzegane jako zaleta. Na przykład podczas łowienia na muchę można uzyskać lepsze rozciągnięcie przyponu, co przyczynia się do dokładnej prezentacji przynęty. W przypadku łowienia na nimfę jest to zaletą, ale przy łowieniu na suchą muchę zazwyczaj nie ma wyboru i trzeba stosować konwencjonalną linkę mono.
Kupuj linki fluorocarbonowe tylko wysokiej jakości
Wędkarze, którzy nigdy nie łowili na żyłkę fluorowęglową, a mają zamiar łowić duże ryby, powinni zdecydowanie spróbować. W zależności od wody i docelowej ryby, perspektywy złapania dużych ryb mogą ogromnie wzrosnąć, jeśli zastosuje się odpowiednie linki przyponowe. Co więcej, można je stosunkowo niedrogo kupić w sklepie wędkarskim.
Przy ich zakupie nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. W końcu żyłka służy wyłącznie do wykonania przyponu lub przyponu muchowego. Wystarczy kupić niewielką 25-metrową szpulę. Taka ilość żyłki wędkarskiej powinna bez problemu wystarczyć na jeden sezon. Ważny jest wybór producenta. Jak już zostało wspomniane, pod względem jakości (widoczność w wodzie / przejrzystość, a także nośność) mogą występować duże różnice. Dlatego warto świadomie iść w kierunku markowej jakości i raczej zapłacić kilka euro więcej.