Jaka odzież termiczna naprawdę zapewnia ciepło podczas wędkowania

W bardzo zimne i deszczowe dni wędkarz zazwyczaj dwa razy zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście wrócić nad wodę do wędkowania. Jednak zazwyczaj chęć łowienia jest tak silna, że nawet najgorsza pogoda nie jest w stanie cię oderwać. Ale niestety, radość nie zawsze trwa długo. Kiedy jest naprawdę zimno, radość z wędkowania może stosunkowo szybko zaniknąć. Jest to co najmniej możliwe, jeśli nie jest się rozsądnie ubranym.

Pierwszorzędna odzież wędkarska to w takie dni konieczność, abyście mogli wytrzymać nad wodą dłużej. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie ubranie, szybko zmarzniemy, a może nawet przemokniemy. Przeziębienia i choroby to konsekwencja, której naprawdę nie musi być. Nie ma jednak potrzeby, aby pozostać w domu. Jeśli masz dobrą odzież termiczną, nie masz się czego obawiać.

Kurtka termiczna i spodnie to podstawa

Dzięki odpowiedniej odzieży możliwe jest wędkowanie nawet w bardzo niskich temperaturach. Na szczęście coraz więcej wędkarzy zdaje sobie sprawę z zalet dobrej odzieży i dlatego podejmują decyzję o zakupie odzieży termicznej. Szczególnie w zakresie kurtek zapotrzebowanie jest bardzo duże. Ale również spodnie termiczne są obecnie uważane za bardzo modne.

Bestseller No. 2
Bestseller No. 3
MK-Angelsport "Fort Knox Air 4-osobowy namiot karpiowy, wysokość wewnętrzna 1,8 m, namiot wędkarski, bivvvy w zestawie gumowy młotek 2-3
  • Fort Knox Range, w Europie bestseller – nasze oliwkowo-zielone kopuły Fort-Knox" są sprzedawane najlepiej w całej...
  • 90% oszczędności czasu podczas montażu – dzięki wbudowanym w namiot w mgnieniu oka drążkom, które są szybkie i...
  • Wysokość wewnętrzna 1,8 m – doskonały stosunek ceny do jakości. Oryginalna jakość MK

Odpowiednia odzież rzeczywiście może przynieść ogromne korzyści. Należy jednak zauważyć, że w żadnym wypadku nie wszystkie ubrania oznaczone i sprzedawane jako odzież termiczna są rzeczywiście zdatne do użytku. Ważne jest, aby być niezwykle ostrożnym przy zakupie i dokładnie poinformować się wcześniej, aby później faktycznie utrzymać ciało w cieple i suchości.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę wędkarską

Jeśli tylko mocno pada deszcz, zazwyczaj wystarczy założyć wysokiej jakości kurtkę przeciwdeszczową. Jednak gdy temperatura na zewnątrz jest niska, potrzebna jest lepsza ochrona, dlatego nie sposób obejść się bez kurtki termicznej. Kurtki te mają dobrą izolację, dzięki czemu długo utrzymują ciepło ciała. Warunkiem jest oczywiście wybór dobrej kurtki, bo niestety różnice w jakości potrafią być ogromne.

Wędkarze, którzy są zainteresowani kurtkami termicznymi, najlepiej powinni odwiedzić sklep z odzieżą outdoorową. Tam można znaleźć dużą ilość kurtek. Wybór jest duży, a jakość również dobra, o ile wybierze się markową odzież. Wprawdzie w sklepie wędkarskim też można by się rozejrzeć, ale doświadczenie praktyczne pokazuje, że w sklepie outdoorowym ma się większy wybór.

Kurtek outdoorowych jest jednak bardzo dużo, więc nie należy lekceważyć wyboru. Kurtka musi spełniać kilka wymogów, aby w chłodne dni było miło i ciepło dla ciała. Przede wszystkim chodzi o ocieplenie: nie może zabraknąć odpowiedniej warstwy izolacyjnej. Kurtki z cienką podszewką są więc kluczowe. Można też rozważyć kurtki z cienką podszewką, ale takie kurtki zwykle trzeba łączyć z kurtkami polarowymi lub inną specjalną odzieżą.

Oprócz dobrej izolacji, kurtka powinna mieć ochronę przed wiatrem. Tylko wtedy, gdy materiał zewnętrzny jest wiatroszczelny, ciało będzie utrzymywane w cieple. Ponadto dobre kurtki są absolutnie wodoodporne. Najlepiej zwrócić uwagę na tzw. słup wody: im wyższa określona wartość, tym lepsza ochrona. Przy okazji nie czuj się źle także w kwestii oddychalności. Ludzkie ciało poci się nawet w niskich temperaturach. Para wodna musi mieć możliwość ucieczki. Jeśli pozostanie w ubraniu, organizm się wychładza.

Co muszą umieć spodnie outdoorowe

Obecnie istnieje wiele spodni tego typu. Nie tylko sklepy sportowe i outdoorowe, ale także wiele sklepów wędkarskich ma w swojej ofercie taką odzież. Wielu wędkarzy ma tendencję do kupowania w sklepach wędkarskich, ponieważ zakładają, że jakość jest szczególnie wysoka. Należy jednak zachować ostrożność: Obecnie w sprzedaży jest wiele spodni outdoorowych, które mają ograniczoną jakość. Staranny wybór spodni wędkarskich jest więc niezbędny.

Same spodnie muszą spełniać kilka wymagań. To, że są opisane jako odzież termiczna, nie musi oznaczać, że nią są. Aby być po bezpiecznej stronie, powinieneś wybrać markową odzież. Wiodące marki outdoorowe to z reguły dobry wybór. Zasadniczo ważne jest, aby spodnie były całkowicie wodoodporne i wiatroszczelne. Osiąga się to poprzez zastosowanie membrany lub tkaniny membranowej. To, czy podszewka jest potrzebna, zależy od pory roku, w której spodnie są noszone. W większości przypadków lepiej jest zdecydować się na lekkie spodnie i naciągnąć je na dodatkową parę spodni. Na przykład spodnie polarowe na spodnie przeciwdeszczowe to dobra kombinacja.

W przypadku odzieży termicznej uwzględnij zasadę cebuli

Nawiasem mówiąc, najlepsze kurtki i spodnie termiczne nie pomogą, jeśli będą noszone w połączeniu z niewłaściwą odzieżą. Ważne jest, aby przestrzegać „zasady cebuli”, co oznacza noszenie kilku warstw odzieży na sobie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na izolację i oddychalność. Im grubsza i bardziej miękka jest tkanina, tym lepiej izoluje. Tkaniny polarowe to pierwsza klasa: mają wiele komór powietrznych, dzięki czemu zapewniają bardzo dobre ciepło. Tkaniny te nie powinny być jednak wykonane z bawełny: Bawełna pochłania wilgoć ciała i nie oddaje jej. W efekcie odzież staje się coraz bardziej mokra i wychładza organizm.

Ten punkt jest szczególnie ważny w przypadku bielizny. Profesjonaliści stawiają więc na funkcjonalną bieliznę z włókien syntetycznych. Włókna te ogrzewają ciało, ale odprowadzają wilgoć. Chociaż niekoniecznie jest to tanie, jest miłe i ciepłe, a także oddychające. W połączeniu z wiatro- i wodoodporną odzieżą główną można uzyskać optymalny efekt.

Nie tylko sklepy wędkarskie oferują dobrą odzież

Jeśli udasz się do sklepu wędkarskiego w poszukiwaniu odzieży termicznej, znajdziesz tylko ograniczony asortyment. Niektóre sklepy wędkarskie są dobrze zaopatrzone, a inne nie. Ogólnie trzeba powiedzieć, że wybór nie zawsze jest idealny. Dlatego zawsze warto rozejrzeć się za innymi sprzedawcami. Zwłaszcza sklepy z odzieżą outdoorową często oferują pierwszorzędny wybór. Niektórzy wędkarze mogą być zirytowani, jeśli odzież wędkarska nie pochodzi od producentów wędkarskich, ale w końcu ważne jest tylko to, że odzież utrzymuje ciepło i chroni przed zimnem i wilgocią przez długi czas.