Jak wybrać i kupić dobrą matę do odhaczania.

Wędkarze powinni być bardzo ostrożni podczas odhaczania i odkładania ryb, które zostały spłoszone. Wielu wędkarzy nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo mogą zranić ryby, jeśli nie będą ostrożni przy ich odhaczaniu. Konsekwencje są straszne, zwłaszcza jeśli uszkodzona zostanie skóra ryby lub ochronna warstwa śluzu. Pasożyty mogą się szybko zadomowić, powodując chorobę ryby. Dlatego nie zaleca się odhaczania ryb na trawie, na piasku, a nawet na kamieniach. Odpowiedzialni wędkarze odhaczają ryby bezpośrednio w wodzie lub stosują matę odhaczającą.

Maty odhaczające nie są jednak tak powszechne, jak byłoby to pożądane. Odsetek wędkarzy, którzy je stosują nie jest duży. Przede wszystkim karpiarze posiadają takie maty i używają ich nad wodą.

Dlaczego maty odhaczające są tak godne polecenia

Podczas odhaczania warto korzystać z maty odhaczającej. Zasadniczo jest to nic innego jak mata, której powierzchnia może być łatwo zwilżona wodą. Jako materiał wierzchni często stosuje się nylon, ponieważ jest on wodoodporny i nieszczególnie atakuje skórę ryby. Ponadto maty są wyposażone w wyściółkę, dzięki czemu ryby są miękko ułożone i nie ranią się.

Bestseller No. 1
Delphin Eazy Safe mata odhaczająca, stabilna, składana, 100 x 50 x 30 cm
8 Recenzje
Delphin Eazy Safe mata odhaczająca, stabilna, składana, 100 x 50 x 30 cm
  • Kup tę świetną matę z kilkoma funkcjami w genialnej cenie.
  • Kolor: zielony, wymiary: 100 cm x 50 cm x 30 cm, nośność: -75 kg
  • Waga: 3,60 kg, wymiary transportowe: 50 cm x 50 cm x 12 cm

Jeśli chodzi o wielkość maty, to oczywiście zależy ona całkowicie od tego, na jakie ryby się łowi. Dla karpiarza jest w zasadzie jasne, że potrzebuje większej maty karpiowej. Ale nawet jeśli łowimy ryby drapieżne, to mata powinna być duża. Bo sumy i szczupaki niekoniecznie muszą okazać się małe.

Maty odhaczające dostępne są w licznych sklepach wędkarskich

W przeszłości, jeśli poprosiłeś o matę odhaczającą w sklepie wędkarskim, często patrzyłeś na to krzywo. To się poprawiło: obecnie wiele sklepów wędkarskich posiada takie maty (a także podobne akcesoria wędkarskie, jak np. worki do ważenia). W związku z tym znalezienie na rynku tego, czego się szuka, nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem. Niestety, oferowane są nie tylko modele wysokiej jakości. Wędkarze powinni zatem przyjrzeć się bliżej i dotknąć materiału wierzchniego, a także zwrócić uwagę na wyściółkę.

Jeśli sklep wędkarski nie jest przekonujący lub nie posiada w swoim asortymencie odpowiedniej maty, można również zwrócić się do sklepów internetowych. W sieci bez wątpienia jest wystarczająco dużo sprzedawców wędkarskich, którzy oferują odpowiednie produkty wędkarskie. Z punktu widzenia cenowego kupowanie w sieci ma nawet sens, bo można zaoszczędzić.