Jak samodzielnie wiązać dobre przypony

W dzisiejszych czasach stosunkowo rzadko wędkarze poważnie zastanawiają się nad przyponami na swoich wierzchowcach. Wynika to z zakupu haczyków wędkarskich: większość wędkarzy kupuje gotowe haczyki wędkarskie. Taki haczyk ma pętlę, którą wystarczy zaczepić o karabinek, aby zakończyć wędkarski montaż.

W przeszłości nie było takiej sytuacji. Wędkarze mogli kupować haki pojedynczo, a następnie samodzielnie je wiązać. W pierwszej kolejności rezygnuje się z takiego podejścia na rzecz wygody. Wędkarze wolą kupować gotowe haki do przyponów. Oszczędza to wiele pracy, a opakowania haków również nie są drogie.

Niemniej jednak istnieją powody, które jednoznacznie przemawiają za wiązaniem własnych haczyków wędkarskich. Jeśli wykonasz własne przypony, bez wątpienia będziesz miał przewagę. Wielu wędkarzy nie zdaje sobie sprawy z ogromnego znaczenia przyponu. A przecież wysokiej jakości przypon ma ogromne znaczenie: decyduje o tym, w jaki sposób można przewiercić rybę.

Co czyni dobry przypon wędkarski?

Przypon pełni kilka funkcji. Jednym z zadań jest ochrona zespołu wędkarskiego. W przypadku zawieszenia i konieczności zerwania zestawu, linka przyponu powinna zawsze się zerwać. W ten sposób traci się tylko stosunkowo niewielką część sprzętu wędkarskiego.

Bestseller No. 1
Haczyki wędkarskie 20/26 sztuk/zestaw haczyków wędkarskich ze stali węglowej, łowienie ołowiane, żyłka wędkarska, kołowrotek wędkarski, miska na karmę, mocowanie na muchy, karpia / ryby/karpia
  • Haczyk wędkarski, pleciony sznurek, odporny na gryzienie, drobno ręcznie wiązany.
  • Końcówka haka i korpus haka nie znajdują się w tej samej płaszczyźnie, czubek haka jest spiczasty, szybkość...
  • Użyj odpornego na zużycie i odpornego na ugryzienie systemu łączenia, dolny sznurek można połączyć z innymi...
Bestseller No. 2
Jinlaili Haczyki na ryby, 100 szt. haczyków wędkarskich w 10 rozmiarach, okrągłe haczyki wędkarskie, haczyki kolczaste, haczyki wędkarskie z oczami ze stali wysokowęglowej z plastikowym pudełkiem, 3#
713 Recenzje
Jinlaili Haczyki na ryby, 100 szt. haczyków wędkarskich w 10 rozmiarach, okrągłe haczyki wędkarskie, haczyki kolczaste, haczyki wędkarskie z oczami ze stali wysokowęglowej z plastikowym pudełkiem, 3#
  • 100 haczyków na ryby w pudełkach: łącznie 100 haczyków wędkarskich w 10 rozmiarach jest zapakowanych w osobne...
  • 【10 rozmiarów】 Rozmiary wahają się od 3 do 12 (szczegółowe informacje znajdują się na zdjęciu), po 10 sztuk,...
  • Wykonany ze stali węglowej: Wykonany z wysokiej jakości stali węglowej, haczyk wędkarski jest bardzo ostry, zawsze...

Po drugie, przypon wędkarski jest odpowiedzialny za amortyzację wstrząsów pochodzących od ryb. Szczególnie drapieżne ryby, takie jak pstrąg czy szczupak nie poddają się bez walki. Są one niezwykle zwinne i na przykład uderzają w przypon. Powstały w ten sposób nacisk może spowodować zsunięcie się haka i utratę ryby. Dobra linka przyponowa ma dużą wydłużalność i natychmiast amortyzuje wstrząsy. Zadanie to spełnia również szczytówka wędziska i hamulec kołowrotka wędkarskiego, ale linka przyponowa ma szczególnie bezpośrednie działanie i ogromnie zmniejsza ryzyko utraty ryby.

Prawidłowe wiązanie przyponu

Wędkarze, którzy samodzielnie wiążą przypony mają wyraźną przewagę. Z jednej strony mogą polegać na wysokiej jakości haczykach wędkarskich, a z drugiej na najwyższej klasy materiale przyponowym. Nie jesteś zależny od producentów haczyków do przyponów. Jeśli na przykład chcesz zbudować szczególnie mocny przypon, możesz to zrobić bez problemu, w końcu musisz tylko sięgnąć po odpowiednią żyłkę do przyponów.

Kupując taką żyłkę wędkarską, nie należy być skąpym. Warto iść w stronę markowej jakości lub kupować wyłącznie linki wysokiej jakości. Nie musi to być również duża szpula. Uznani producenci żyłek wędkarskich oferują również małe szpule przyponu, które mieszczą na przykład 25, 50 lub 100 metrów materiału przyponowego. Po takie linki chętnie sięgają zwłaszcza wędkarze muchowi, którzy słyną z samodzielnego wiązania przyponów.

Warunkiem sukcesu jest nie tylko stosowanie wysokiej jakości żyłki (plecionka jest mało rozciągliwa i dlatego nie nadaje się na materiał przyponowy) ale również opanowanie umiejętności wiązania węzłów. Powinieneś umieć wiązać haczyki blaszkowe i oczkowe lub wiązać je z żyłką.

Jeśli chcesz robić własne przypony do łowienia na muchę, musisz umieć szczególnie dobrze wiązać węzły. Ponieważ łączysz linki przyponowe o różnej wytrzymałości, musisz umieć polegać na węzłach. Jeśli wiążesz węzeł po raz pierwszy, powinieneś poćwiczyć kilka razy i przetestować swoje linki pod obciążeniem, aby sprawdzić ich wytrzymałość.