Haki wędkarskie na szczupaka

Jeśli chcesz iść za szczupakiem, masz kilka opcji. W związku z tym może się okazać, że będziesz musiał specjalnie wybrać swoje haczyki wędkarskie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nie łowisz na sztuczne przynęty, ale na przynęty naturalne. W tym przypadku rozmiar i rodzaj haka może mieć duży wpływ.

W przypadku sztucznych przynęt w zasadzie nie ma zbyt wielu opcji. Przynęty takie jak wahadłówki, wtyczki czy gumowe rybki wyposażone są w haki lub ostre kotwiczki. Jeśli tylko nie kupicie tanich przynęt, lecz zdecydujecie się na markową jakość, to w zasadzie niewiele może pójść źle: Wysokiej jakości haki treflowe gwarantują bezpieczeństwo w walce.

Zawsze prezentuj przynęty naturalne na właściwym haku

Jeśli natomiast zdecydujesz się na przynęty naturalne, sytuacja jest nieco inna. W łowieniu szczupaków powszechne jest w takich przypadkach prezentowanie ryb zanętowych lub skrawków ryb. Opcji jest tutaj stosunkowo dużo jeśli chodzi o wybór haczyka. Oznacza to również, że można popełnić błędy, które być może doprowadzą do utraty ryby w walce.

Bestseller No. 1
Der Drilling
  • Klups, Norbert (Author)

Wędkarze łowiący drapieżniki, ścigający szczupaki, muszą najpierw pomyśleć o przyponie. Niezależnie od tego, czy stosujemy przynęty sztuczne czy naturalne, stalowy przypon jest koniecznością. Ze swoimi ostrymi zębami drapieżnik mógłby z łatwością przegryźć żyłkę wędkarską, która jest przywiązana bezpośrednio do niego (niezależnie od tego czy jest to żyłka główna czy przyponowa).

Obecnie w sklepach wędkarskich można kupić specjalne haki szczupakowe. Są to głównie haczyki treflowe z węzłowymi stalowymi przyponami. Haki te nadają się szczególnie do prezentowania naturalnych przynęt takich jak ryby zanętowe i strzępy ryb.

Wiązanie własnych haczyków wędkarskich na szczupaka

Wybierając takie haki, być może trzeba będzie pójść na kilka poważnych kompromisów. Na długość przyponu i jego wytrzymałość trudno jest wpłynąć. W ostateczności musisz opaść na akcesoria wędkarskie, które są dostępne w sklepie wędkarskim. Jeśli na przykład chcemy mieć jako przypon dłuższą linkę stalową, która jednocześnie będzie miała dużą nośność, to często nie mamy innego wyjścia jak wykonać przypon samodzielnie.

Wiązanie takich przyponów szczupakowych nie jest wcale takie trudne. Wystarczy dobry haczyk treflowy, materiał na przypon i kilka narzędzi. Za pomocą obcinacza bocznego ustalamy długość przyponu. Następnie formujemy pętlę, w którą wkładamy haczyk. W ostatnim kroku zamykamy pętle przyponu za pomocą tulei zaciskowych i szczypiec zaciskowych. Tak wykonane haki wędkarskie na szczupaka, wraz z przyponem, łowią wyjątkowo dobrze i są uważane za bardzo niezawodne.