Haki wędkarskie na sandacza

Łowiąc sandacze na przynęty sztuczne, nie ma właściwie żadnych wątpliwości co do haków. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli próbujemy przechytrzyć drapieżne ryby stosując przynęty naturalne. W takich przypadkach rzeczywiście wskazane jest, aby zająć się haczykami lub specjalnie je dobrać. Jeśli zamontujesz odpowiednie haki, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na złowienie ryby. Albo inaczej mówiąc: niewłaściwe haczyki mogą sprawić, że żadna ryba nie będzie gryzła.

Większość wędkarzy ułatwia sobie sprawę uciekając się do klasycznego haczyka treflowego na stalowym przyponie. Taka kombinacja stosowana jest zazwyczaj przy połowach szczupaka i może być również stosowana przy połowach sandacza. Duże haki mogą jednak stanowić problem: Sandacz jest rybą drapieżną, która dokładnie bada swoją przynętę. Jeśli natrafi na rybę przynętową lub złom wyposażony w gruby haczyk, przynęta nie zostanie pobrana lub zostanie ponownie wypluta.

Haki sandaczowe to dobry wybór

Zasadniczo zaleca się więc stosowanie klasycznych haków sandaczowych, które mają tylko dwa końce haka. Nie są one tak szybko rozpoznawane przez ryby, co znacznie zwiększa szanse na ich złowienie. Jest to szczególnie ważne przy łowieniu dużych sandaczy. Zasadniczo można użyć zwykłych haków, które można kupić gotowe do zawiązania w sklepie wędkarskim.

Bestseller No. 1
Fox Edges Armapoint Curve Shank Medium Hooks - 10 Karpfenhaken, Angelhaken zum Karpfenangeln, Haken für Karpfen, Boiliehaken, Größe:5
  • Haczyk do łowienia karpii do prezentacji podstawowej i pop-up,
  • Nieodblaskowa, czarna powłoka
  • Oczko i mocno zakrzywiona noga z ostrą końcówką haczyka.
Bestseller No. 2
Korda Hybrid Hair Stop – 240 stoperów do łowienia karpi, gumowy stoper do łowienia boiliego, stoper do przynęty karpiowej
  • Korda do łowienia karpi
  • służą do mocowania przynęty karpiowej na włosach
  • Nadaje się do boilies, granulek i przynęt na cząstki stałe

Większość tych haczyków występuje w zestawie z przyponem z żyłki. Jednak przypon z żyłki jest uznawany za dopuszczalny tylko wtedy, gdy w wodzie nie ma szczupaków. W przypadku, gdy w wodzie wędkarskiej znajdują się szczupaki, nie wolno zrezygnować ze stalowego przyponu.

Samodzielne wiązanie wysokiej jakości haczyków wędkarskich

Jeśli w sklepie wędkarskim nie znajdziesz haków sandaczowych, które spełniałyby Twoje osobiste wymagania, masz jeszcze możliwość samodzielnego ich zawiązania. Chociaż wielu wędkarzy łowiących drapieżniki musi przyznać, że nie są entuzjastami wiązania haków, jest to jednak dobre rozwiązanie.

Wielką zaletą jest to, że można idealnie dopasować haki i przypony. Można wykonać przypony o pożądanej grubości i długości, a następnie przywiązać je do haka wędkarskiego. Dotyczy to również przyponów stalowych, które z łatwością można wykonać samodzielnie. Potrzebne materiały dostępne są w każdym dobrym sklepie wędkarskim. Wystarczy odrobina praktyki, aby wykonać najwyższej klasy haczyki, które w mniejszym stopniu płoszą ryby, a jednocześnie charakteryzują się dużą nośnością.