Haki wędkarskie na pstrągi

Wielu początkujących wędkarzy najpierw próbuje swoich sił w łowieniu pstrągów. Wybierają się oni głównie na typowe wody pstrągowe, takie jak jeziora pstrągowe i stawy, ponieważ można tam złowić stosunkowo dobre ryby. Niemniej jednak niepewność jest często duża. Wielu nowych wędkarzy chce więc dopracować swój sprzęt i zadaje sobie między innymi pytanie, jakie haczyki są potrzebne do łowienia pstrągów.

Wybór odpowiednich haczyków nie jest dla wędkarzy pstrągowych trudny. Z jednej strony można korzystać ze specjalnych haków pstrągowych, które dostępne są w niemal każdym sklepie wędkarskim. Z drugiej strony można też łowić na haki uniwersalne. Ściśle rzecz biorąc, pstrągi nie są wybredne. Przede wszystkim haczyki muszą być dobrze zanęcone.

Najlepiej kupić gotowe haki przyponowe

Początkujący wędkarze powinni po prostu odwiedzić najbliższy sklep wędkarski i tam kupić odpowiednie haki. Typowe haki pstrągowe są zazwyczaj dostępne w każdym sklepie. W tym przypadku mówimy o gotowych haczykach do wiązania. Zawsze warto kupić opakowanie zawierające 10 zawiązanych haków. Najlepiej poprosić o poradę w sprawie rozmiarów. Z reguły nie należy przesadzać z wielkością haczyków. Małe haczyki dają większe szanse na złowienie ryby, ponieważ nie są tak szybko zauważane.

Bestseller No. 1
FTM Haki pstrągowe Sbiro Lino Rozmiar 4 0,20 mm 200 cm 8210420 pstrąg
  • Wyprodukowano we Włoszech
  • Produkt wysokiej jakości
  • Marka: Fishing Tackle Max GmbH & Co. kg
Bestseller No. 2
Turtini Haki, seria 22, czerwony, rozmiar: 8
  • Wyprodukowano we Włoszech
  • Produkt wysokiej jakości
  • Marka: Fishing Tackle Max Gmbh & Co; kg

Jeśli w sklepie wędkarskim nie ma specjalnych haków pstrągowych, najlepiej uciec się do haków uniwersalnych. W zasadzie nie można się z nimi daleko pomylić. W zasadzie jedyną rzeczą, która jest ważna jest żyłka przyponowa: musi ona gwarantować wystarczającą nośność, a także mieć solidną rozciągliwość. Rozciągliwość jest w tym przypadku bardzo ważna: pstrągi (pstrąg tęczowy i pstrąg brązowy) są silnymi wojownikami, którzy wytwarzają porządne uderzenia. Dlatego ważne jest, aby żyłka przyponowa jak najlepiej absorbowała te wstrząsy.

Jak samodzielnie wiązać haczyki na pstrągi

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyboru wiązanych haczyków wędkarskich, możesz również wiązać własne haczyki. Tylko nieliczni wędkarze odważają się na to, ale tak naprawdę wiązanie haczyków nie jest aż tak trudne. I niekoniecznie trzeba mieć przyrząd do wiązania haczyków. Przy odrobinie praktyki szybko opanujesz wiązanie haków talerzykowych i oczkowych.

Zaletą samodzielnego wiązania haków jest to, że można użyć szczególnie wysokiej jakości żyłki przyponowej. Ponadto długość przyponu można dowolnie ustalić, co również nie zaszkodzi. Jeśli jednak po raz pierwszy wiążemy własne haki, nie należy ślepo ufać pierwszym przyponom. Nie powinno zabraknąć kilku testów sprawdzających nośność.