Haki wędkarskie na płoć i wzdręgę

Powody, dla których wędkarze łowią konkretnie płoć mogą być bardzo różne. Z jednej strony są to wędkarze tyczkowi, którzy dążą do wyłowienia jak największych okazów. Z drugiej strony są wędkarze drapieżni, którym zależy przede wszystkim na pozyskaniu ryb przynętowych. Ci ostatni zazwyczaj zadowalają się mniejszymi rybami.

Jeśli chodzi tylko o złowienie ryby przynętowej, to zazwyczaj nie wymaga to zbyt dużego wysiłku. Wędkarze stosują wtedy małe haczyki zanęcone larwą, ciastem lub chlebem. Jest to dobry sposób na przechytrzenie małych ryb spokojnego żeru. Jeśli np. zamiast płoci weźmie wzdręga to zazwyczaj nie ma problemu.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy próbujemy łowić lub złowić jak największą płoć. W takich przypadkach trzeba być bardzo ukierunkowanym i dlatego ważne jest, aby skoordynować swój sprzęt wędkarski i haki. Dla wielu z tych oddanych wędkarzy tyczkowych jest więc oczywiste, że w zestawie wędkarskim nie może zabraknąć odpowiednich haczyków płociowych.

Co wyróżnia haki płociowe

W każdym dobrze zaopatrzonym sklepie wędkarskim możliwy jest bezpośredni zakup odpowiednich haczyków. Wybór gotowych haczyków płociowych jest obecnie bardzo duży. Ogólnie rzecz biorąc, podczas zakupów w sklepie wędkarskim niewiele można zrobić źle. Producenci dobrze dopasowali haki do ryb docelowych, dlatego pasuje do nich rozmiar haka i grubość przyponu.

Bestseller No. 1
100 haczyków wędkarskich, ze stali węglowej, haczyki wędkarskie z haczykiem, haczyki wędkarskie z oczkiem, akcesoria wędkarskie z pudełkiem z tworzywa sztucznego (10 rozmiarów)
  • Dziesięć rozmiarów - łącznie 100 haczyków wędkarskich z oczami w 10 rozmiarach jest zapakowanych w oddzielne...
  • Wysokiej jakości materiał - haczyk wędkarski jest wykonany ze stali węglowej, trwały, niełatwy do odkształcenia,...
  • Konstrukcja z haczykiem - haczyk wędkarski ma ostrą konstrukcję, która może szybko wniknąć w ciało ryby i...
Bestseller No. 2
Zestaw 500 haków wędkarskich ze stali węglowej, 10 rozmiarów, haczyki wędkarskie z haczykiem na ryby z otworem, haczyki na przynęty dla robaków z oczkiem do słonej wody i słodkiej wody, z pudełkiem z tworzywa sztucznego
  • 【W zestawie】: 500 sztuk haczyków wędkarskich jest przechowywanych w plastikowym pudełku z przegródkami,...
  • 【6 rozmiarów】: dostępne w 10 rozmiarach: od 3 do 12, każdy rozmiar zawiera 50 sztuk, różne rozmiary pasują do...
  • 【Wysoka jakość】: Konstrukcja z zamkniętymi oczami jest łatwa do naciągnięcia. Hak wędkarski może zapobiec...

Oczywiście pewne różnice mogą się jeszcze pojawić. Zdarza się, że do wyboru są różne rozmiary haków. Wtedy wskazane jest kupienie kilku opakowań haków do ryb. Powód jest prosty: można lepiej reagować na ryby. Jeśli okaże się, że w łowionej wodzie rzeczywiście znajdują się większe płocie, należy kupić większe haczyki, aby zapewnić im odpowiednią nośność. Nie należy lekceważyć siły większych okazów, tym bardziej, że na przynętę mogą brać także inne silne ryby, takie jak leszcz czy karp.

Jeśli łowimy na robaki i używamy drobnego robaka obornickiego lub czerwonego, warto wybrać klasyczne haczyki robakowe. Przynęta w postaci robaka może być na nich lepiej zamocowana, co prowadzi do lepszej prezentacji przynęty, a tym samym zwiększa szanse na jej złowienie.

Zawiąż własne haczyki i uzyskaj jeszcze lepszą jakość

Jeśli nie jesteś zadowolony z oferowanych przez producentów haczyków do połowu płoci, możesz również zawiązać własne haczyki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można specjalnie dobrać haczyk i żyłkę przyponową, co daje możliwość na przykład zastosowania szczególnie wysokiej jakości żyłki wędkarskiej i precyzyjnego dopasowania długości przyponu. Przy okazji, nie jest trudno zawiązać węzły na drobnych haczykach blaszkowych. Przy odrobinie praktyki można to zrobić bardzo szybko.