Haki wędkarskie na leszcza

Znaczenie haków do ryb jest często niedoceniane. Stosunkowo często wędkarze sięgają po haki uniwersalne o ponadprzeciętnej wielkości. Konsekwencje są dla doświadczonego wędkarza jasne: łowi się znacznie mniej ryb niż byłoby to możliwe w rzeczywistości. Dotyczy to szczególnie ryb, które mają małe pyski i są bardzo ostrożne podczas żerowania.

Dotyczy to również połowu leszczy. Faktem jest, że te spokojne ryby nie mają największych pysków. Nawet największe okazy mają stosunkowo mały rybi pysk, dlatego wędkarzom dobrze jest stosować stosunkowo małe haczyki. Nie są one tak szybko zauważane przez ryby, co znacznie zwiększa szanse na ich złowienie.

Wiele haków można wykorzystać jako haki leszczowe

Teraz nie jest tak, że koniecznie trzeba kupować docelowe haki na ryby. Zasadniczo, rozmiar haka jest najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze haka. Nawet jeśli celujecie w naprawdę duże okazy leszcza, nie musicie wybierać haczyków większych niż rozmiar 10. Dobrzy wędkarze wszechstronni lubią sięgać po hak o rozmiarze 12, a przy łowieniu szczytówką na wędkę z główką zdarza się również, że stosuje się haki o rozmiarze 14 lub 16.

Należy jednak uważać na te bardzo małe rozmiary. Przecież leszcz może urosnąć niesamowicie i ważyć kilka kilogramów. Małe haczyki wędkarskie wyposażone są w wąskie linki przyponowe, którymi nie da się bezpiecznie przewiercić tak dużych ryb. Dlatego też generalnie zaleca się, aby nie wybierać zbyt małych haków na leszcze.

Idealny rozmiar haka ostatecznie zależy od wody wędkarskiej i ryb, które można tam znaleźć i złowić. Zazwyczaj dobrym wyborem jest rozmiar haka 12. Same haki mogą mieć krótki trzonek. Jeśli łowisz na robaki lub larwy jako przynętę (istnieje wiele przynęt leszczowych), nie ma nic złego w stosowaniu haczyków na robaki lub larwy.

Łowiąc leszcze zwróć uwagę na grubość przyponu.

Grubość przyponu, o której była już mowa, powinna być w tym miejscu omówiona bardziej szczegółowo. Jak już wspomnieliśmy, leszcze potrafią rosnąć dość duże, a co za tym idzie silne. Wędkarze powinni wziąć to pod uwagę i wybrać odpowiednio mocny przypon. Jeśli w sklepie wędkarskim nie można znaleźć haczyków z mocnym przyponem (co może się zdarzyć w przypadku rozmiarów haczyków), można je zawiązać samodzielnie. Wiązanie haczyków na ryby nie każdemu się podoba, ale szczególnie w przypadku zastosowania mocniejszej żyłki (ze względu na rozciągliwość najlepiej użyć żyłki), dobrze jest wiązać je samemu. Jeśli nie jesteś dobry w wiązaniu węzłów lub nie jesteś ekspertem w ich wiązaniu, możesz również użyć przyrządu do wiązania haczyków.