Haki wędkarskie do połowu sumów i ryb

Podczas łowienia kotów nigdy tak naprawdę nie wiadomo, czego można się spodziewać na wodzie. Możliwe jest, że tylko małe okazy będą gryzły. Ale równie prawdopodobne jest, że uderzą duże sumy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas łowienia sumów używać niezawodnych haków. Haki muszą być mocne, aby można było bezpiecznie przewiercić i wylądować nawet dużego suma.

Wielu nowicjuszy nie zdaje sobie z tego sprawy – to błędne przekonanie, które może zostać przypłacone utratą dużej ryby. Jeśli hak sumowy nie jest odpowiedniej jakości, to w trakcie walki wygina się i ryba może się wyrwać. Albo zerwie się przypon, co również nie jest pożądane. Dlatego celowy wybór haka jest niezbędny.

Kupić gotowe haki sumowe

Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, powinieneś kupić haki renomowanego producenta, które są już zawiązane. W większości sklepów wędkarskich można kupić gotowe haki sumowe. Dokonując wyboru, powinieneś oczywiście zwrócić uwagę na rozmiar haka i grubość przyponu. Dopóki zwracasz uwagę, nie możesz się daleko pomylić.

To, czy wybierzemy haczyki z przywiązanym stalowym przyponem czy bez, zależy od kilku czynników. Zasadniczo zależy to od tego, na jaką przynętę łowisz i jakie inne drapieżne ryby są w wodzie. Na przykład, jeśli łowisz na przynętę a w wodzie są szczupaki, to stalowy przypon jest koniecznością. Jeśli zdecydowanie nie ma ryb drapieżnych, które mogą stanowić zagrożenie dla przyponu, można również zastosować przypony z żyłki. Ich zaletą jest to, że mają one rozciągliwość, a więc zapewniają większe bezpieczeństwo w walce. Haczyki nie mogą się tak szybko zsuwać, ponieważ amortyzowane są wstrząsy.

Samodzielne wiązanie haków sumowych

Jeśli masz szczególnie wysokie wymagania wobec haczyków, których używasz do łowienia sumów, możesz po prostu zawiązać je samodzielnie. Wykonanie dobrych węzłów wędkarskich nie jest trudne. Jeśli wiesz trochę o węzłach i nie jesteś niezdarny, to przy odrobinie wprawy możesz bezpiecznie zawiązać nawet małe haczyki. Z haczykami typu waller i tak nie masz tego problemu, bo haczyki są stosunkowo duże.

Wiązanie haczyków na ryby jest tak interesujące właśnie dlatego, że można dopasować haczyki i mocowania dokładnie do osobistych wymagań. Oczywiście ważne jest jedno: poszczególne materiały takie jak żyłka przyponowa, haki czy tulejki mocujące muszą być wysokiej jakości.