Haki wędkarskie do połowu na robaki

Mimo, że robak wędkarski już dawno przestał być tak często stosowany jak kiedyś, wciąż są wędkarze, którzy w pełni ufają tej naturalnej przynęcie. Nic w tym dziwnego – robak to przynęta naturalna, która nie mogłaby być bardziej uniwersalna. Tą przynętą można przechytrzyć niezliczoną ilość ryb. Dotyczy to nie tylko ryb spokojnego żeru, takich jak leszcz, karp, płoć, wzdręga czy lin. Na robaka biorą również ryby drapieżne takie jak pstrąg (tęczowy i brązowy) czy okoń.

Wybór robaków, na które mogą wpaść wędkarze jest stosunkowo duży. Dobrym wyborem jest klasyczna dżdżownica, którą można kupić jako zanętę w sklepie wędkarskim. Ale nad wodą sprawdzi się również robak czerwony, robak rosa oraz tradycyjny robak gnojowy.

Aby przynęta była w pełni skuteczna lub naprawdę oszukała ryby, musi być prezentowana w sposób ukierunkowany. Wielu wędkarzom nie udało się złowić dużej ryby, ponieważ przynęta została zaprezentowana w niewłaściwy sposób. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zanęty: Jeśli robak nie zostanie prawidłowo naciągnięty na haczyk, szanse na jego złowienie maleją.

Haki na robaki dla lepszego trzymania przynęty

Teraz niektórzy wędkarze z pewnością zadadzą sobie pytanie, czy z tego powodu powinni kupić dodatkowe haki na robaki. Oczywiście nie jest to konieczne, ale nadal prawdą jest, że posiadanie takich haków nie jest złe. W zależności od tego, jak chcesz zaprezentować przynętę, są pewne zalety.

Bestseller No. 2
Gamakatsu Worm 36 Hook - haczyki wędkarskie na robaki i gumowe jigi, haczyki morskie do systemów morskich i platform, haczyki do robaków, pojedynczy haczyk, rozmiar/zawartość opakowania: rozm. 1/0-6
  • Haczyki firmy Gamakatsu do łowienia ryb morskich na płastudze i dorsza oraz gumowe jigi do spinningów
  • Model: Worm 36
  • Kolor: jak na zdjęciu: czarny

Szczególnie jeśli chcemy przebić robaka wędkarskiego w sposób klasyczny lub przebić go kilka razy, zastosowanie odpowiednich haków jest dobrym pomysłem. Dodatkowe zadziory na trzonku haczyka ułatwiają utrzymanie robaka w miejscu. Jeśli na przykład chcesz zrobić wiązkę robaków, jest to jeszcze bardziej praktyczne, jeśli masz haki na robaki.

Jeśli zabraknie tych haczyków, można bez wahania użyć również haczyków na larwy. Różnice są niewielkie. W końcu haki te zapewniają również dobre umocowanie.

Jeśli natomiast chcemy zaczepić robaka wzdłuż, lepiej użyć konwencjonalnych haczyków, np. haczyków uniwersalnych. Jeśli robak jest zaciągany za pomocą igły do przynęt, to również bardzo dobrze trzyma się na haku i na odcinku przyponu. Jeszcze łatwiej jest później usunąć przynętę.

Wiązanie haków i uzyskanie większego bezpieczeństwa

Haki do przyponów dostępne w sklepie wędkarskim są zazwyczaj wysokiej jakości. Niemniej jednak może się oczywiście zdarzyć, że nie jesteś entuzjastą grubości przyponu lub jego długości. W takich przypadkach dobrze jest kupić luźne haki (haki oczkowe lub blaszkowe), a następnie samodzielnie przywiązać do nich przypon. Wiązanie haków przyponowych nie jest wcale takie trudne. Przy odrobinie praktyki można osiągnąć dobre rezultaty.