Niejednokrotnie zdarza się, że wędkarze tracą w musztrze rybę drapieżną. Nierzadko winę ponosi bezpośrednio wędkarz łowiący drapieżniki: nie dostosował prawidłowo sprzętu do ryby docelowej lub metody połowu. Niepotrzebne błędy popełniane są raz po raz, szczególnie w przypadku haczyków. Zdarza się na przykład, że hak wyślizgnie się z pyska ryby lub zerwie się linka przyponowa.
Jednak wcale nie musi do tego dojść. Jeśli zastosuje się odpowiednie haki do drapieżników, można stosunkowo łatwo uniknąć takich problemów. Jedynym warunkiem jest to, abyś wiedział co nieco o hakach i poszczególnych rybach. Poniżej przedstawiamy najlepszy sposób na przygotowanie swojego zestawu wędkarskiego.
Wysokiej jakości haki wędkarskie to konieczność
Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że na stanowisku do połowu drapieżników należy stosować wyłącznie wysokiej jakości haki. Nie ma znaczenia, czy zastosujemy specjalne haczyki sandaczowe, czy też typowe haczyki treflowe. Jakość po prostu musi być odpowiednia, dlatego należy wybierać akcesoria wędkarskie, które pochodzą od uznanych producentów. Wysokiej jakości haczyki wędkarskie są po prostu lepiej wykonane, co widać na przykład po tym, że nie wyginają się w trakcie wiercenia. Szczególnie w przypadku tanich sztucznych przynęt należy sprawdzić ten punkt: Czasami tanie wtyczki lub wahadłówki są wyposażone w gorsze haki, które mogą zostać wygięte w sposób otwarty przez silną rybę.
- Fogel, Eugen Fischer (Author)
Wędkarze, którzy kupują gotowe haki przyponowe do łowienia ryb drapieżnych, również powinni wziąć sobie ten punkt do serca. Tutaj liczy się nie tylko stabilność haków, ale również przyponu. Linka przyponowa musi mieć odpowiednią nośność. Podczas połowu sandacza, okonia czy bolenia można zastosować żyłki. Mają one dobrą rozciągliwość i dzięki temu zmniejszają ryzyko wysunięcia się haczyka w walce. Jeśli jednak w łowionej wodzie znajdują się szczupaki, tym bardziej należy zawsze łowić ze stalowym przyponem, aby nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Szczupak swoimi ostrymi zębami może stosunkowo łatwo przeciąć zwykłą żyłkę wędkarską (monofilament i plecionkę).
Samodzielne wiązanie haczyków na drapieżniki nie szkodzi
Największe bezpieczeństwo jeśli chodzi o haczyki na ryby można osiągnąć poprzez samodzielne ich wiązanie. Wiązanie haczyków nie jest zajęciem każdego wędkarza, ale z pewnością jest warte uwagi ze względu na możliwości, jakie daje. Można przecież dobrać haczyk i żyłkę do własnych potrzeb i docelowej ryby.
Można nawet zrobić własne haczyki treflowe wiązane do stalowych przyponów. W sklepie wędkarskim można tanio kupić pojedyncze haki, stalowe przypony i tulejki zaciskowe. Jeśli masz pod ręką takie narzędzia jak szczypce i szczypce do cięcia bocznego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił własne. Wynik mówi sam za siebie, tym bardziej, że można zaoszczędzić pieniądze w porównaniu do zakupu pojedynczych haków, a także uzyskać wyższą jakość.