Haki do połowu węgorzy

Węgorze łowi się na przynęty naturalne: zanęta (w przypadku węgorzy szerokogłowych) i robaki (w przypadku węgorzy spiczastych) to najlepsze przynęty, którymi można ścigać tę drapieżną rybę. Niektórzy wędkarze mają jednak problem z tym, że mimo wielu prób nie odnieśli do tej pory większych sukcesów. Mimo wysokiej jakości przynęt, węgorze nie chcą się zaczepiać.

Może to mieć różne przyczyny. Jednym z najczęstszych powodów jest używanie przez wędkarzy niewłaściwych haczyków. Znaczenie wyboru haczyka jest niedoceniane, szczególnie przez nowicjuszy. Ogólnie rzecz biorąc, węgorz jest rybą stosunkowo ostrożną. Jeśli przynęta wyda mu się podejrzana, wypluje ją ponownie lub w ogóle nie weźmie. Dlatego tym bardziej ważne jest stosowanie odpowiednich haczyków wędkarskich.

Zwiększ swoje szanse na złowienie węgorza dzięki odpowiednim hakom do połowu węgorzy

To prawda, że węgorz jest ostrożny. Jeśli wyczuje haczyk (niezależnie od tego, czy jest to końcówka haczyka, czy trzonek haczyka), staje się krytyczny. Prawdopodobieństwo, że przynęta wędkarska nie zostanie mimo wszystko wzięta jest stosunkowo wysokie. Dlatego też wędkarze powinni świadomie stosować haki do ryb docelowych. Są to haki, które zostały specjalnie zaprojektowane do połowu węgorzy.

Bestseller No. 1
Alberts 903848 hak sztormowy, z płytami kątowymi lub oczkami na płytach, ocynkowany galwanicznie na żółto, długość 100 mm, hak Ø 5,2 mm
  • Materiał: stal, ocynkowana galwanicznie na żółto
  • Wymiary: długość całkowita 100 mm – Ø haka 5,2 mm – liczba otworów 4 – średnica otworu 4 mm
  • Wersja: na płycie – z oczkiem – pogłębione otwory na śruby
Bestseller No. 2
KOTARBAU® Zestaw 2 haków do huśtawek Kwadrat 100 x 100 mm Kwadratowy hak zatrzaskowy Zacisk do huśtawki Stal ocynkowana Hak do mocowania huśtawki Hak do mankietu Złoty hak Uchwyt Hak do huśtawki Hak do hamaka
  • Trwałość – hak do huśtawki z karabińczykiem firmy KOTARBAU charakteryzuje się najwyższą jakością. Pałąk...
  • Wszechstronność – dzięki doskonałej jakości oferowanego haczyka produkt ma szeroki zakres zastosowań. Obejma...
  • Bezpieczeństwo – najlepsze materiały produktu zapewniają 100% bezpieczeństwo i stabilność zawieszonej huśtawki...

Haki te charakteryzują się tym, że są stosunkowo wąskie lub mocno zakrzywione. Końcówka haka nie jest zbytnio oddalona od trzonu haka, dzięki czemu hak nie jest większy niż jest to absolutnie konieczne. Ponieważ szczyt haka nie jest skierowany do przodu lecz do góry i biegnie równolegle do trzonu haka, ryba nie zauważa go tak szybko. Generalnie można te haki bardzo dobrze zmieścić w przynęcie (szczególnie w czerwonym robaku i rosówce), tak że są prawie niewidoczne i niewyczuwalne. Trzonki haków są długie, aby ułatwić ich uwolnienie w przypadku złowienia niewymiarowego węgorza.

Przy haczykach do połowu węgorzy należy również przekonać się do żyłki przyponowej.

Tyle tylko, że węgorz jest wojownikiem. Nie jest łatwo go ujarzmić w walce. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy znajdzie chwyt na przedmiotach. Węgorz potrafi trzymać się roślin wodnych, korzeni drzew itp. co bardzo utrudnia wyciągnięcie go na brzeg. Aby zapobiec tak szybkiemu zerwaniu się linki, należy więc stosować odpowiednio mocny przypon.

Podczas połowu węgorza (o ile jest on dopuszczony do wody) wskazane jest stosowanie mocnej żyłki i przyponu. Generalnie dobrym wyborem jest gruba żyłka (0,30mm lub nawet mocniejsza). Duża nośność zapewnia bezpieczne wyładowanie ryby nawet w trudnych warunkach.

Jeśli w sklepie wędkarskim nie można znaleźć odpowiednich haczyków do przyponów, warto zacząć szukać w Internecie. Obecnie istnieje mnóstwo sklepów internetowych, które oferują haki do węgorza w dużych ilościach lub od różnych producentów w szerokim zakresie rozmiarów haków. W innym przypadku można również kupić luźne haczyki, a następnie samodzielnie zawiązać przypon.