Haki do połowu węgorzy

Węgorze łowi się na przynęty naturalne: zanęta (w przypadku węgorzy szerokogłowych) i robaki (w przypadku węgorzy spiczastych) to najlepsze przynęty, którymi można ścigać tę drapieżną rybę. Niektórzy wędkarze mają jednak problem z tym, że mimo wielu prób nie odnieśli do tej pory większych sukcesów. Mimo wysokiej jakości przynęt, węgorze nie chcą się zaczepiać.

Może to mieć różne przyczyny. Jednym z najczęstszych powodów jest używanie przez wędkarzy niewłaściwych haczyków. Znaczenie wyboru haczyka jest niedoceniane, szczególnie przez nowicjuszy. Ogólnie rzecz biorąc, węgorz jest rybą stosunkowo ostrożną. Jeśli przynęta wyda mu się podejrzana, wypluje ją ponownie lub w ogóle nie weźmie. Dlatego tym bardziej ważne jest stosowanie odpowiednich haczyków wędkarskich.

Zwiększ swoje szanse na złowienie węgorza dzięki odpowiednim hakom do połowu węgorzy

To prawda, że węgorz jest ostrożny. Jeśli wyczuje haczyk (niezależnie od tego, czy jest to końcówka haczyka, czy trzonek haczyka), staje się krytyczny. Prawdopodobieństwo, że przynęta wędkarska nie zostanie mimo wszystko wzięta jest stosunkowo wysokie. Dlatego też wędkarze powinni świadomie stosować haki do ryb docelowych. Są to haki, które zostały specjalnie zaprojektowane do połowu węgorzy.

Bestseller No. 1
FTM Haczyk związany węgorz 70 cm - haczyk na węgorze, haczyk wędkarski do łowienia węgorza, haczyk na węgorze, rozmiar/średnica/zawartość: rozm. 1/0 / 0,35 mm / 6 sztuk
  • Haczyk przyponowy od FTM do łowienia węgorza.
  • Długość stągiewki: 70 cm
  • Z dodatkowym hakiem poprzecznym na ramieniu haka
Bestseller No. 2
Jenzi Hak do robaków nikiel z oczkiem, Carbon Hook / rozm. 6/0
  • Carbon Hook / hak do robaków nikiel
  • Haczyki do robaka nikiel z oczkiem i 2 zaczepami na udach
  • Te ostre haki węglowe nadają się bardzo dobrze do wszystkich rodzajów wędkarstwa

Haki te charakteryzują się tym, że są stosunkowo wąskie lub mocno zakrzywione. Końcówka haka nie jest zbytnio oddalona od trzonu haka, dzięki czemu hak nie jest większy niż jest to absolutnie konieczne. Ponieważ szczyt haka nie jest skierowany do przodu lecz do góry i biegnie równolegle do trzonu haka, ryba nie zauważa go tak szybko. Generalnie można te haki bardzo dobrze zmieścić w przynęcie (szczególnie w czerwonym robaku i rosówce), tak że są prawie niewidoczne i niewyczuwalne. Trzonki haków są długie, aby ułatwić ich uwolnienie w przypadku złowienia niewymiarowego węgorza.

Przy haczykach do połowu węgorzy należy również przekonać się do żyłki przyponowej.

Tyle tylko, że węgorz jest wojownikiem. Nie jest łatwo go ujarzmić w walce. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy znajdzie chwyt na przedmiotach. Węgorz potrafi trzymać się roślin wodnych, korzeni drzew itp. co bardzo utrudnia wyciągnięcie go na brzeg. Aby zapobiec tak szybkiemu zerwaniu się linki, należy więc stosować odpowiednio mocny przypon.

Podczas połowu węgorza (o ile jest on dopuszczony do wody) wskazane jest stosowanie mocnej żyłki i przyponu. Generalnie dobrym wyborem jest gruba żyłka (0,30mm lub nawet mocniejsza). Duża nośność zapewnia bezpieczne wyładowanie ryby nawet w trudnych warunkach.

Jeśli w sklepie wędkarskim nie można znaleźć odpowiednich haczyków do przyponów, warto zacząć szukać w Internecie. Obecnie istnieje mnóstwo sklepów internetowych, które oferują haki do węgorza w dużych ilościach lub od różnych producentów w szerokim zakresie rozmiarów haków. W innym przypadku można również kupić luźne haczyki, a następnie samodzielnie zawiązać przypon.