Czym charakteryzują się dobre pierścienie prętowe

Pierścienie wędkarskie są jedną z najważniejszych części wędki. Z wyjątkiem kilku metod połowu, takich jak kłusownictwo czy łowienie na szczytówkę, można stwierdzić, że wędka z pierścieniami na wędkę jest po prostu niezbędna.

Jeśli chodzi o pierścienie w szczegółach, istnieją dość duże różnice. Należy wcześniej zdać sobie sprawę z sił i naprężeń, jakie mogą działać na pierścień wędki. Z jednej strony na pierścień działa spory nacisk podczas walki, ale z drugiej strony mamy też do czynienia z tarciem i wysoką temperaturą spowodowaną wkręcaniem korbki w żyłkę. Tego wpływu na pierścień nie należy lekceważyć. Szczególnie linki wędkarskie o chropowatej powierzchni, jak np. plecionki, mogą stosunkowo szybko uszkodzić pierścień wędki. W zależności od materiału, z którego wykonana jest wewnętrzna okładzina pierścienia, żyłka po prostu ją przecina. Szorstkie lub pęknięte miejsce we wkładzie pierścienia wędki uszkadza również żyłkę wędkarską, tak że pęknięte pierścienie wędki prowadzą tylko do zerwania żyłki.

Bestseller No. 2
Ruilogod 2 szt Zielony gumowym korkiem Fish Fishing Rod O Rings 33mm x 17mm x 9mm
  • Nazwa produktu: Rybołowy pierścień; Materiał: guma
  • Kolor: zielony; Średnica zewnętrzna: 33mm /1.2 "
  • Średnica wewnętrzna: 17 mm / 0,6 „Grubość: 9 mm / 0.3”

Te pierścienie do wędek są zalecane

Dlatego kupując wędkę, zdecydowanie należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest wkład pierścienia. Wkłady tanich pierścieni do wędek są wykonane ze zwykłego plastiku – nawet wobec miękkiej żyłki wędkarskiej wkłady te nie wytrzymują długo. Dlatego warto zadbać o to, aby kupić wędki, które mają albo pierścienie wędkarskie SIC albo pierścienie wędkarskie HARDLOY. Pierścienie SIC są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ale też droższym. W przypadku drogich wędek ręcznie budowanych – czyli takich, które nadal są wykonywane indywidualnie ręcznie – często stosuje się jeszcze droższe pierścienie, które mogą być również pozłacane.

Już tylko dla porządku należy wspomnieć, że istnieją zarówno pierścienie z pojedynczym, jak i podwójnym mostkiem. Nie da się uogólnić, która z nich jest lepsza, jednak pierścienie z podwójną wstęgą stosowane są głównie na szczególnie wysokiej jakości wędkach. O pierścieniach z podwójną wstęgą, które często nazywane są również podwójnymi, mówi się, że są bardziej sprężyste. Są jednak również trudniejsze w montażu i wymagają znacznie więcej czasu i pracy.