Co czyni dobry nóż wędkarski

Bez porządnego noża wędkarskiego wędkarz może w zasadzie zostać w domu. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi ze wszystkich. W końcu służy do różnych celów, na przykład do przecinania żyłki wędkarskiej czy do odpowiedniego zabijania ryb. Odpowiednio, nie można się bez niego obejść – choć wielu wędkarzy może przyznać, że nie znaleźli jeszcze idealnego noża.

Jest to łatwe do zrozumienia. Wybór noży, które można znaleźć w specjalistycznych sklepach jest ogromny. Problem w tym, że nie każdy nóż kieszonkowy może służyć jako nóż wędkarski. Wymagania, jakie wędkarze stawiają swoim nożom, bywają wysokie. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby dokonywać bardzo selektywnego wyboru. Wskazane jest również zainwestować w jakość, aby móc cieszyć się swoim nożem przez długi czas.

Nóż musi spełniać następujące wymagania

Przede wszystkim ważne jest, aby ostrze noża mogło naprawdę przekonać. Powinno być wykonane z niezwykle wysokiej jakości stali, która jest nie tylko pierwszej klasy hartowana, ale także nierdzewna. Zwłaszcza, że ostrze często ma kontakt z wodą lub wilgocią, nóż wędkarski ze stali nierdzewnej jest uważany za niezbędny.

Ponieważ czasami trzeba użyć dużej siły, aby ukłuć rybę nożem, nóż wędkarski powinien mieć również osłonę kciuka. Należy zadbać o to, aby nie można było się tak szybko zsunąć i wejść w kontakt z ostrym ostrzem. To, czy składane ostrze musi się blokować, jak ma to miejsce na przykład w nożu jednoręcznym, jest raczej kwestią osobistego gustu.

Polecane są również noże outdoorowe

Nawiasem mówiąc, nie musisz koniecznie kupować noża, który w handlu jest deklarowany jako nóż wędkarski. Dobre noże outdoorowe lub noże survivalowe są równie odpowiednie. Odpowiednio, nie musisz koniecznie iść do sklepu wędkarskiego. Warto odwiedzić także inne sklepy lub dobre sklepy z nożami lub sklepy myśliwskie. Jeśli szukamy dużego wyboru i jednocześnie niskich cen, najlepiej przeglądać sklepy internetowe.

Bestseller No. 1
BERGKVIST K30 Tiger nóż składany (oburęczny) z drewnianą rękojeścią - 3 w 1 outdoorowy nóż kieszonkowy z tłuczkiem do szkła i przecinakiem do pasów dla survivalu, myślistwa i campingu
 • MULTIFUNCTION KNIFE - 3-w-1 nóż z tłuczkiem do szkła i cięcia pasów jest odpowiedni jako nóż myśliwski, nóż...
 • PROTECTED DESIGN - Inspirowany naturą, zaprojektowany w Niemczech: oryginalny nóż outdoorowy K30 w modnym berlińskim...
 • BEZPIECZNY MULTITOOL - Nóż jest otwierany obiema rękami i jest prawdziwym multitool! Idealny do wykorzystania jako...
Bestseller No. 2
SK Wild Ones® Kydex uchwyt na noże z prawdziwej skóry, klips do paska, do użytku na zewnątrz, nóż survivalowy, kabura, nóż do paska, nóż do paska, Tek Lok Kydex Clip - kompatybilny z wieloma
 • Wysokiej jakości skóra z materiałem Kydex: uchwyt na noże marki SK Wild Ones ulticlip jest wykonany z prawdziwej...
 • Kompatybilność z klipsem do paska marki Kydex: ta kabura jest wyposażona w klips do paska marki Kydex, który można...
 • Gotowa do survivalu: ta płytka kydex kabura została zaprojektowana specjalnie dla entuzjastów aktywności na...

Noże outdoorowe występują w wielu wzorach

Teraz faktem jest, że istnieje wiele opcji przy zakupie noży. Wybór noży, które można kupić w sklepach jest naprawdę duży. Dotyczy to zwłaszcza noży przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Właśnie dlatego, że społeczność fanów w tej dziedzinie jest coraz większa, coraz więcej producentów wskakuje na ten trend.

W związku z tym należy zauważyć, że produkowanych jest coraz więcej noży, które nie posiadają wysuwanego ostrza. Zakup takiego noża powinien być dokładnie przemyślany. Jednym z problemów jest to, że nie zawsze jest on łatwy w obsłudze. Co najmniej mogą wystąpić trudności z przenoszeniem go na ciele. W zasadzie warto zdecydować się na klasyczny nóż kieszonkowy lub nóż z wysuwanym ostrzem. Dobrym wyborem jest na przykład nóż jednoręczny.

Angler nimmt einen Fisch aus
Również ryby można bardzo dobrze wypatroszyć za pomocą grubego noża outdoorowego. © Tungus-ka | canva.com one design license

Noże outdoorowe definiuje przede wszystkim ostre i jednocześnie wytrzymałe ostrze. Ostrze noża zawsze powinno być wykonane ze stali nierdzewnej. Ponieważ nóż jest używany na wodzie, w przeciwnym razie rdza mogłaby tworzyć się stosunkowo szybko. W związku z tym należy dodać, że wiele tanich noży jest również rzekomo wyposażonych w takie ostrza. Niemniej jednak powinno się kupować jakość. Lepiej jest wybrać uznanego producenta noży, który zna się na swoim fachu. Byłoby to denerwujące, gdyby nóż nie był później przekonujący.

Noże do filetowania tylko warunkowo nadają się jako noże wędkarskie.

Co ciekawe, widzi się wędkarzy noszących noże do filetowania na pasku i używających ich do różnych celów. Należy jednak zastanowić się nad ich zastosowaniem. Noże te nie zostały zaprojektowane do zabijania ryb czy przecinania linek wędkarskich. Takie noże lepiej zostawić w kuchni.

Jak rozpoznać dobry nóż do filetowania

Jeśli chodzi o przygotowanie ryb, które samemu się złowiło, istnieje wiele opcji otwartych dla Ciebie. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest przetwarzanie filetów rybnych. Najpierw jednak musisz zdobyć filety. Zasadniczo nie jest to trudne. Każdy może stosunkowo szybko nauczyć się filetowania. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiedni nóż.

Bestseller No. 1
SHAN ZU nóż do filetowania ryb i mięs o długości 17,5 cm (7 cali), profesjonalny nóż do ryb z super ostrej węglowej stali nierdzewnej, seria klasyczna
 • Super ostrość i precyzja – niezwykle cienka krawędź tnąca o kącie 15° ±1° pozwala na łatwe i precyzyjne...
 • Dobrze wyważone ostrze zapewnia precyzję i kontrolę, a pełna osłona między ostrzem i uchwytem chroni palce i...
 • Ergonomiczny uchwyt z Pakkawood - ergonomiczny uchwyt z doskonałego materiału Pakkawood zapewnia wygodnie użytkowanie...
Bestseller No. 2
Nóż do warzyw, nóż szefa kuchni, nóż kuchenny, ostry nóż z niemieckiej stali nierdzewnej, długość ostrza 13 cm, ergonomiczne uchwyty z drewna pakka, do domu i restauracji
 • Profesjonalny nóż kuchenny: elegancki nóż kuchenny dla profesjonalistów i kucharzy amatorów jest sklasyfikowany...
 • Bardzo ostre ostrza: Nasze noże zostały wykute w różnych procesach, a twardość w skali Rockwella może osiągnąć...
 • Wysokiej jakości materiały: noże są wykonane z wysokiej jakości stali 7Cr17MoV, która charakteryzuje się wysoką...
Bestseller No. 3
imarku Nóż do odcinania kości, profesjonalny, do filetowania, 15 cm, niemiecki, ze stali nierdzewnej wysokowęglowej, bardzo ostry, do ryb, ergonomiczny uchwyt
 • Ostre, wąskie ostrze: nóż do trybowania imarku jest wykonany z wysokowęglowej niemieckiej stali nierdzewnej, która...
 • Doskonała skuteczność: bardzo ostra niemiecka super stal o twardości 56±2 w skali Rockwella zapewnia niezwykłą...
 • Ergonomiczny uchwyt typu pakkawood – ergonomicznie zaprojektowany i polerowany uchwyt z drewna pakkawood jest...

W handlu dostępne są specjalne noże zwane nożami do filetowania. Charakteryzują się one cienkimi, a przez to również bardzo elastycznymi ostrzami. Dzięki temu, że ostrza są tak elastyczne, można w miarę dokładnie przeciąć mięso ryby i wyciąć kawałki filetu. Dobrzy kucharze z powodzeniem posługują się również klasycznym nożem kuchennym, ale generalnie filetowanie jest łatwiejsze przy użyciu klasycznego noża do filetowania.

Porady dotyczące noży do filetowania i ich wyboru

Szczególnie sklepy wędkarskie często oferują stosunkowo niedrogie noże. Jednak w tym kontekście należy wziąć pod uwagę jakość. Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest, aby kupić noże wysokiej jakości. Tanie noże w szczególności nie zawsze są przekonujące: istnieją trudności z ostrzami noży w szczególności. Jeśli stal nie jest wysokiej jakości lub precyzyjnie dopasowana, ostrza będą się wyginać. Z kolei dobre ostrza sprężynują, ale są absolutnie elastyczne i nie mają tendencji do łamania się.

Wiele noży do filetowania oferowanych w sklepach wędkarskich jest więc mniej godnych polecenia. Dlatego też niekoniecznie trzeba udawać się do sklepu wędkarskiego. W handlu nożami kuchennymi zwykle można znaleźć znacznie lepsze produkty. Takie noże kosztują więcej, ale ich jakość jest dobra.

Jeśli chodzi o ceny, to zawsze zależy to od tego, u jakiego sprzedawcy się kupuje. Sklepy kuchenne rzeczywiście nie zawsze są tanie, ale można też kupować w sieci. Świadomi cen wędkarze powinni świadomie szukać w sieci i porównywać ceny różnych sprzedawców internetowych, aby znaleźć dobre oferty.