Tuba castingowa do boilie i innych przynęt
Jeśli podczas żerowania muszą Państwo pokonać dużą odległość, to tuby castingowe są najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do procy można rzucić większe ilości przynęty dokładnie w miejsce żerowania. Tuby castingowe wykorzystywane są głównie przez karpiarzy do umieszczania różnych ładunków boilie w pobliżu przynęty wędkarskiej.
Jak już wspomniano, wielką zaletą rurki castingowej jest to, że można rzucić większe ilości przynęty w konkretne miejsce. Rzucanie za pomocą tuby wymaga jednak nieco wprawy – zwłaszcza początkujący wędkarze często na początku pudłują. Przez miss nie rozumiemy tego, że pudłują w bok, ale że albo nie rzucają wystarczająco daleko, albo że obalają cel.
Sposób działania, czyli technika rzucania, jest stosunkowo prosta. Rurkę castingową wypełnioną zanętą umieszcza się nad ramieniem przy zgiętym przedramieniu (ręka castingowa znajduje się około 20-30 cm nad ramieniem). Dolny koniec rurki, czyli prosty, znajduje się pod kątem około 45 stopni do ziemi lub na prawo od wozu. Następnie przyspieszamy przedramię do przodu i zatrzymujemy się tuż przed pełnym wyciągnięciem ramienia – ręka rzucająca znajduje się wtedy na wysokości oczu lub nieco powyżej. Przyspieszenie wystrzeliwuje przynętę z górnego otworu i dzięki wygięciu rurki leci ona do przodu po ładnym łuku.
- FSC 100%: Ten produkt składa się w całości z drewna z lasów certyfikowanych przez FSC
- Golf drabinkowy składa się z drabiny z 3 drążkami i 6 piłek obrotowych
- Gra w rzucanie wspiera motorykę i zręczność
Zbuduj swoją własną tubę do rzucania
Zbudowanie własnej tuby rzutowej w stylu Cobra jest stosunkowo proste. W tym artykule możesz przeczytać jak samodzielnie zbudować lub wykonać tubę do rzucania.
Można łatwo zbudować własną rurkę do rzucania (znaną również jako kij do rzucania lub kobra przez karpiarzy) do podawania przynęt takich jak boilies lub kulki z ciasta. W tej krótkiej instrukcji dowiedzą się Państwo, jak zbudować własny kij do rzucania – nie jest to jednak w tym przypadku konkretna „instrukcja krok po kroku”, lecz raczej rodzaj przewodnika. Nie ponosi się odpowiedzialności za poprawność instrukcji i funkcjonalność tuby do rzucania – ani za szkody, które mogą wyniknąć z budowy.
Najprostszym sposobem na zbudowanie tuby jest wykorzystanie komercyjnego modelu jako szablonu. Można jednak również zaprojektować rurę całkowicie według własnego pomysłu i na przykład nieco ją przewymiarować.
Przede wszystkim potrzebna jest rura, która posłuży jako półfabrykat. Szczególnie nadają się do tego rury PCV, które są używane do układania rur wodnych. Takie rury można kupić za kilka euro w sklepie dla majsterkowiczów. W zależności od przynęty, a dokładniej atraktanta, który ma być wyrzucany, rura powinna mieć średnicę wewnętrzną ok. 4 – 7 cm.
Krok po kroku do domowej rurki na przynętę
Pierwszym krokiem jest przepiłowanie rurki na długość około 50 cm. Po usunięciu zadziorów za pomocą pilnika, trzeba wygiąć rurkę. Bez zagięcia nie byłoby później możliwe tak dokładne rzucanie. Aby móc wygiąć rurę, trzeba ją podgrzać, najlepiej za pomocą pistoletu grzewczego (prawdziwi mężczyźni lubią też używać palnika Bunsena – ale pistolet grzewczy jest lepszym wyborem). Przy okazji, gięcie jest najtrudniejszą częścią całego procesu konwersji – jeśli plastik nie jest podgrzewany równomiernie na całej powierzchni, prawie niemożliwe jest jego równomierne wygięcie; jeśli jest zbyt gorący, może się wygiąć lub, w najgorszym przypadku, nawet zrobić dziury.
W każdym razie powinieneś pracować na zewnątrz, ponieważ wytwarzane opary są prawdopodobnie cokolwiek nie zdrowe. Aby uzyskać lepszy uchwyt do zginania, możesz również zgiąć rurę wokół obiektu, takiego jak wiadro lub doniczka. Wielu wędkarzy i królów majsterkowania wypełnia rurę całkowicie piaskiem kwarcowym przed procesem gięcia, ponieważ mówi się, że wytwarza to bardziej równomierne zgięcie lub krzywiznę i unika zagięć. Jednak oba końce rury muszą być wtedy dobrze uszczelnione.
Jeśli gięcie przebiegło pomyślnie, należy uszczelnić dno rury, aby przynęta nie wypadła przez nią. Podczas gdy profesjonalista wypiłowuje plastikową płytę podstawy i przykleja ją i/lub przykręca, początkujący używa taśmy, korka lub innych materiałów.
Aby duże kawałki pokarmu mogły łatwo wydostać się podczas rzutu, górny koniec musi być otwarty w kierunku przodu, co najlepiej jest osiągnąć za pomocą piły do metalu lub pucułu. Ponadto nie należy zapominać o usunięciu zadziorów. Następnie można wypróbować swoją nową rurkę do rzucania i wykonać pierwsze próbne rzuty.