Użyj Jerk Bait prawidłowo jako przynęty i złap duże drapieżniki

Od kilku lat termin jerk bait stał się nieodzownym elementem branży sztucznych przynęt. Producenci jak i sprzedawcy zajęli się reklamowaniem tego terminu. Mimo to, niektórzy wędkarze muszą przyznać, że tak naprawdę nie wiedzą o co chodzi w tym typie przynęt. Nie jest to jednak nic, czego należałoby się wstydzić. Zasadniczo fakty są stosunkowo proste.

Przynęty typu jerk nie mają czerpaka

Przede wszystkim należy rozróżnić, gdzie mówi się o tym typie przynęt. Kiedy termin jerk bait (często również jerkbait) jest używany w Niemczech, odnosi się do rodzaju przynęty, którą zasadniczo można porównać do woblera. Różnica w porównaniu z klasycznym woblerem polega na tym, że na próżno szukać w nim woblerowej gałki. Sztuczne przynęty obywają się bez ostrza woblera, co znacznie zmienia ich charakterystykę pływania. Można je prowadzić znacznie zwinniej, a mimo to potrafią nurkować, co zawdzięczają skośnemu kształtowi główki. Nie nurkują tak szybko i tak głęboko jak tradycyjne korki, ale są bardzo zwrotne i przez to łowne.

Zasadniczo jerkbaity to nic innego jak wtyczki. W USA w ogóle nie używa się określenia wobler. Zamiast tego przynęty tego typu nazywane są w zasadzie jerkbaitami. Jeśli więc wobler z gałką nazywamy jerkbaitem, nie musimy mieć wyrzutów ze strony kolegów wędkarzy.

Bestseller No. 1
DONQL Zestaw miękkich przynęt wędkarskich, zestaw przynęt wędkarskich do pstrąga słodkowodnego, łososia, zawiera żywe przynęty spinningowe, sztuczne silikonowe przynęty basowe z pudełkiem (10 szt.)
  • 【Żywe działanie pływania】 Te miękkie przynęty mają realistyczny wygląd pstrąga, bioniczne oczy 3D i ogon T...
  • Odległość rzutu do 30 m: Korpus przynęt wędkarskich wykonany jest z wysokiej jakości silikonu o określonej wadze,...
  • 【Z ostrymi haczykami wiolinowymi】Przynęty wędkarskie są dopasowane do ostrych haczyków wysokich, które mają...
Bestseller No. 2
Elbfang Zestaw Jerkbait - szczupak Jerkbait - Wobler Jerk - przynęta na szczupaki (5 sztuk/pudełko / 90 mm / 21 g)
  • ✅ Najlepsza przynęta na szczupaki, sandacze i okonie
  • ✅ Model wolno opadający – łapie podczas prostego wkręcania lub skręcania. Uwodzicielski bieg w lewo
  • ✅ Praktyczne pudełko ze sztucznej przynęty w zestawie. Do bezpiecznego transportu przynęt wędkarskich
Bestseller No. 3
OriGlam 10 szt. 3D Sztuczna Minnow Przynęty wędkarskie Przynęty, Plastikowy sprzęt wędkarski Korba Bait Bass, Twarda Przynęta Życia Przynęta do Wędkarstwa
  • Jasne kolory, aby przyciągnąć duże ryby, oczy 3D sprawiają, że jest to potężne narzędzie do chwytania. Tworzą...
  • Doskonale nadają się zarówno do wody morskiej, jak i słodkiej. Wydajna podczas trollingu, surfingu na łososiu,...
  • Wabika ma wbudowaną kulkę stalową, która po wyrzuceniu przesuwa się do ogona, dzięki czemu przynęty będą dalej...

Akcja przynęty określana jest jako jerkowanie

Duża zwinność to znak rozpoznawczy tych przynęt. W porównaniu do klasycznych korków, mają zupełnie inną charakterystykę prowadzenia. Nie nurkują tak mocno, ale znacznie bardziej wybijają się na boki. Przynęty mają znacznie intensywniejsze drgania, dzięki czemu lepiej przyciągają uwagę ryb drapieżnych. Dodatkowo możliwe są zupełnie nowe metody prezentacji przynęt.

Aby wykorzystać te szczególne właściwości prowadzenia w wodzie, ważne jest zintegrowanie wędki z prowadnicą przynęty. Klasyczne wtyczki łowi się przede wszystkim za pomocą kołowrotka. W przypadku jerkowania jest inaczej: ważne jest zintegrowanie szczytówki wędziska, na przykład poprzez inicjowanie ruchów sterowych i ćwiczenie twitchingu. Szczególnie to ostatnie działa bardzo dobrze z wieloma jerkbaitami. Istnieją nawet specjalne twitchbaity: lekkie pociągnięcia przenoszone na żyłkę wprawiają je w silny ruch.

Szczytówka jest używana z prostego powodu: aktywnie wpływa na kierunek pływania przynęty. Przy odpowiednio wysokiej jakości przynętach możliwa jest na przykład prezentacja zygzakowata. Niektóre formy prezentacji przynęt mają swoje nazwy jak np. Walk the Dog, gdzie chodzi o to, aby jerk przynęty zawsze szybko uderzał z lewej strony na prawą i odwrotnie odpowiadał bokom.

Przy podawaniu tych przynęt często warto zrezygnować ze stalowego przyponu lub zastąpić go wędką spinningową. Spinningi przenoszą energię bardziej bezpośrednio na sztuczną przynętę czyniąc ją jeszcze bardziej zwinną. Nie każdy wędkarz łowiący drapieżniki jest fanem wędki spinningowej, ale każdy powinien choć raz spróbować.

Największy wybór przynęt jerk bait można znaleźć w internecie

Jeśli udasz się do lokalnego sklepu wędkarskiego, możesz nie znaleźć dużego wyboru jerk baitów. Jeśli tak jest, a mimo to chcesz zaopatrzyć się na większą skalę, polecamy poszukać przynęt w sieci. Tymczasem istnieje naprawdę nadzwyczaj wiele sklepów internetowych, w których można znaleźć sztuczne przynęty w dużych ilościach. Odpowiednio zakupy online to dobry pomysł – zwłaszcza, że ceny często mówią same za siebie.