Użyj Jerk Bait prawidłowo jako przynęty i złap duże drapieżniki

Od kilku lat termin jerk bait stał się nieodzownym elementem branży sztucznych przynęt. Producenci jak i sprzedawcy zajęli się reklamowaniem tego terminu. Mimo to, niektórzy wędkarze muszą przyznać, że tak naprawdę nie wiedzą o co chodzi w tym typie przynęt. Nie jest to jednak nic, czego należałoby się wstydzić. Zasadniczo fakty są stosunkowo proste.

Przynęty typu jerk nie mają czerpaka

Przede wszystkim należy rozróżnić, gdzie mówi się o tym typie przynęt. Kiedy termin jerk bait (często również jerkbait) jest używany w Niemczech, odnosi się do rodzaju przynęty, którą zasadniczo można porównać do woblera. Różnica w porównaniu z klasycznym woblerem polega na tym, że na próżno szukać w nim woblerowej gałki. Sztuczne przynęty obywają się bez ostrza woblera, co znacznie zmienia ich charakterystykę pływania. Można je prowadzić znacznie zwinniej, a mimo to potrafią nurkować, co zawdzięczają skośnemu kształtowi główki. Nie nurkują tak szybko i tak głęboko jak tradycyjne korki, ale są bardzo zwrotne i przez to łowne.

Zasadniczo jerkbaity to nic innego jak wtyczki. W USA w ogóle nie używa się określenia wobler. Zamiast tego przynęty tego typu nazywane są w zasadzie jerkbaitami. Jeśli więc wobler z gałką nazywamy jerkbaitem, nie musimy mieć wyrzutów ze strony kolegów wędkarzy.

Bestseller No. 1
Seika Pro Wobler Sendai 11,5 cm 32 g - Jerkbait, kolor: ORANGE Killer UV
  • Jerkbait firmy Seika Pro do łowienia szczupaków
  • Długość: 11,5 cm, waga: 32 g
  • Kolor: pomarańczowy zabójca UV
Bestseller No. 2
CHENEVER Zestaw 3 sztuk sztucznych przynęt, przynęty wędkarskie, sztuczne przynęty 3D, Lifelike Multi przegubowe woblery, gumowe ryby na pstrągi, szczupaki, wędkowanie
  • Wysoka jakość i rozmiar - ten zestaw sztucznych przynęt jest wykonany z materiału ABS, który jest przyjazny dla...
  • 【Realistyczny kształt ryby】 Realistyczna huśtawka wieloprzegubowa 3D jak prawdziwa ryba. Przynęta jest...
  • 【Konstrukcja z trzema haczykami】 Haczyk na przynętę jest wyposażony w trzy haczyki, które są mocne i stabilne...
Bestseller No. 3
FISHN JERKYjeden jerkbait - waga: 73g - długość: 15cm, wobler, wobler szczupakowy, sztuczna przynęta z haczykiem Mustad, przynęta wędkarska do połowu ryb drapieżnych typu szczupak (JERKYone Lemon 73g)
  • 🐟 FISHN JERKYjeden jerkbait do połowu szczupaków, okoni i sandaczy
  • 🐟 FISHN JERKYone to bardzo szczegółowa przynęta z haczykiem MUSTAD, o świetnej akcji - grzechotanie w korpusie...
  • 🐟 haczyki MUSTAD: dwie bardzo stabilne i ostre kotwice na karabińczykach do szybkiej wymiany haczyków

Akcja przynęty określana jest jako jerkowanie

Duża zwinność to znak rozpoznawczy tych przynęt. W porównaniu do klasycznych korków, mają zupełnie inną charakterystykę prowadzenia. Nie nurkują tak mocno, ale znacznie bardziej wybijają się na boki. Przynęty mają znacznie intensywniejsze drgania, dzięki czemu lepiej przyciągają uwagę ryb drapieżnych. Dodatkowo możliwe są zupełnie nowe metody prezentacji przynęt.

Aby wykorzystać te szczególne właściwości prowadzenia w wodzie, ważne jest zintegrowanie wędki z prowadnicą przynęty. Klasyczne wtyczki łowi się przede wszystkim za pomocą kołowrotka. W przypadku jerkowania jest inaczej: ważne jest zintegrowanie szczytówki wędziska, na przykład poprzez inicjowanie ruchów sterowych i ćwiczenie twitchingu. Szczególnie to ostatnie działa bardzo dobrze z wieloma jerkbaitami. Istnieją nawet specjalne twitchbaity: lekkie pociągnięcia przenoszone na żyłkę wprawiają je w silny ruch.

Szczytówka jest używana z prostego powodu: aktywnie wpływa na kierunek pływania przynęty. Przy odpowiednio wysokiej jakości przynętach możliwa jest na przykład prezentacja zygzakowata. Niektóre formy prezentacji przynęt mają swoje nazwy jak np. Walk the Dog, gdzie chodzi o to, aby jerk przynęty zawsze szybko uderzał z lewej strony na prawą i odwrotnie odpowiadał bokom.

Przy podawaniu tych przynęt często warto zrezygnować ze stalowego przyponu lub zastąpić go wędką spinningową. Spinningi przenoszą energię bardziej bezpośrednio na sztuczną przynętę czyniąc ją jeszcze bardziej zwinną. Nie każdy wędkarz łowiący drapieżniki jest fanem wędki spinningowej, ale każdy powinien choć raz spróbować.

Największy wybór przynęt jerk bait można znaleźć w internecie

Jeśli udasz się do lokalnego sklepu wędkarskiego, możesz nie znaleźć dużego wyboru jerk baitów. Jeśli tak jest, a mimo to chcesz zaopatrzyć się na większą skalę, polecamy poszukać przynęt w sieci. Tymczasem istnieje naprawdę nadzwyczaj wiele sklepów internetowych, w których można znaleźć sztuczne przynęty w dużych ilościach. Odpowiednio zakupy online to dobry pomysł – zwłaszcza, że ceny często mówią same za siebie.