Udane połowy z użyciem łyżki

Jeśli rozejrzysz się w dzisiejszych czasach w sklepie wędkarskim, znajdziesz wybór sztucznych przynęt, który nie mógłby być większy. Obecnie producenci wymyślają ogromne asortymenty. W końcu asortyment jest tak duży, że nie sposób kupić każdej przynęty. Szczególnie w zakresie przynęt z miękkiego tworzywa (gumowe rybki i twistery) wybór jest ogromny.

Ryby zawsze łowiono na flashery

Nie zawsze tak było – a jednak wędkarze potrafili przechytrzyć drapieżne ryby. Wniosek jest taki, że można łowić duże ryby bez zaawansowanych technologicznie przynęt. Klasyczne przynęty, takie jak flasher, udowadniają to do dziś w bardzo imponujący sposób.

Do najbardziej znanych przynęt należą Effzet, Heintzblinker, Toby i Atom. Można na nie łowić przede wszystkim szczupaki. Ale wszystkie inne drapieżne ryby takie jak sandacz, okoń, pstrąg, huk, boleń, kleń i sum lub ryby morskie takie jak dorsz, rdzawiec i czarniak również mogą być złowione na flasher.

Bestseller No. 1
ONINO 5 STÜCKE Metall VIB Köder Harte Köder Angelköder Zestaw Kunstköder Angelköder Forellenköder mit Box 30mm 3g
  • Wysokiej jakości materiały: Ta przynęta wędkarska wykonana jest z wysokiej jakości materiałów metalowych, dzięki...
  • Unikalna konstrukcja wibracji: Ta przynęta wędkarska wykorzystuje unikalną konstrukcję wibracji, która może...
  • Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach: Ta przynęta wędkarska jest dostępna w różnych kolorach i rozmiarach,...
Bestseller No. 2
ods lure 3pcs Fischköder Set, Mehrsegmentkunstköder langsam sinkende Angelköder lebensechte Schwimmköder mit Angelhaken für Barsch Forellen Salzwasser Süßwasser
  • 【Twarde przynęty】 Przynęty wędkarskie marki ods są wykonane z wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa...
  • 【Połączone przynęty kąpielowe】 Zastosowanie mocnej tkaniny do łączenia z ciałem przynęty i siły ciągnącej...
  • 【Realistyczne przynęty basowe】 Przynęty basowe marki ods są realistyczne pod względem wyglądu i poruszają się...
Bestseller No. 3
30-teiliges Angelköder-Set, buntes Angelköder-Set mit Drillingshaken, Angelzubehör für den Außenbereich
  • Reibungsloses und schnelles Tauchen
  • Schwimmende Aktion bezaubernd, ziehen leicht Fische an
  • Sie erzeugen eine lebensechte Schwimmaktion im Wasser

Do łowienia na flashery nadaje się poręczna wędka spinningowa o długości 2,10 – 3m, a ciężar wyrzutu powinien być dostosowany do przynęty. Do ciężkich kalibrów przynęt należy wybrać kołowrotek stacjonarny lub wielorazowy. Ważny jest wolny od szarpnięć i precyzyjnie regulowany hamulec. Żyłka monofilamentowa na szczupaka 0,30 – 0,35mm i przypon stalowy o długości co najmniej 50cm. Na inne ryby docelowe wystarczy żyłka 0,20 – 0,28mm, do łowienia sumów niezbędna jest żyłka 0,45 – 0,55mm.

W każdym przypadku potrzebne są najwyższej klasy krętliki i karabińczyki oraz bezwzględnie ostre haki. Zardzewiałe, pogięte haki należy natychmiast wyrzucić i wymienić.

Forellenblinker
Dwie małe przynęty do łowienia pstrągów. © Paul Lahrmann

Błyskacze łyżeczkowe występują w niezliczonych wariantach

Oczywiście wybór znacznie wzrósł również w przypadku tej przynęty. Jeśli pójdziesz do sklepu z artykułami wędkarskimi i będziesz chciał kupić przynętę na wahadłówkę, będziesz rozpieszczony wyborem. Jest wiele różnych rozmiarów i kolorów do wyboru. Wybór jest kwestią osobistego gustu. Zazwyczaj każdy wędkarz ma swoje osobiste preferencje, które zazwyczaj oparte są na doświadczeniu.

Nowicjusze, którzy chcą po raz pierwszy łowić łyżką, powinni zachować prostotę. Na początek w zupełności wystarczy posiadanie dwóch lub trzech przynęt w różnych rozmiarach i kolorach. Nie powinno zabraknąć klasycznego błystki wahadłowej w kolorze srebrnym. Złoto lub miedź to dobre dodatki. Jeśli chodzi o rozmiar, to najlepiej iść w kierunku złotego środka. Jeden rozmiar większy lub mniejszy też nie jest zły. Odpowiednio, nie trzeba inwestować w tę przynętę dużych pieniędzy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że te sztuczne przynęty mają stosunkowo dużą tendencję do zawieszania się i dlatego często są zrywane. Dlatego warto od razu kupić kilka błyskotek na zapas. Jeśli chcesz zaoszczędzić, poszukaj sklepów internetowych, aby skorzystać z bardziej atrakcyjnych cen.

Podczas łowienia na błystkę liczy się przynęta

Ponieważ łowisz przede wszystkim szczupaki na błystki, nie powinieneś obyć się bez odpowiednio długiego przyponu stalowego. Stalowy przypon powinien mieć długość od 30 do 50 centymetrów. Dodatkowo przed przynętą należy podłączyć krętlik, który ułatwi jej prowadzenie.

Sama przynęta nie wystarczy do złowienia ryby. Decydującym kryterium jest sposób prowadzenia przynęty. Ważna jest tu odpowiednia prędkość zwijania. W przeciwieństwie do innych sztucznych przynęt takich jak gumowe rybki czy korki, nie zmieniamy prędkości podczas zwijania. Można trzymać spinning w miarę nieruchomo a następnie monotonnie kręcić korbką. Jedno jest ważne: prędkość obrotowa przynęty musi być odpowiednia. Najlepszym sposobem, aby to ustalić jest obłowienie sztucznej przynęty na celowniku. Rzuć w odległości jednego do dwóch metrów od siebie, jak najbardziej w bok, a następnie prowadź przynętę w bok. Przynęta musi odpowiednio błyskać lub mrugać podczas ściągania. Jeśli tylko osiągniesz ten efekt, to znaczy, że znalazłeś właściwą prędkość prowadzenia przynęty. Wtedy pozostaje już tylko wyrzucić przynętę i wycelować w łowną wodę.