Okoń jest rybą drapieżną, która nie interesuje każdego wędkarza. Większość wędkarzy drapieżników woli łowić szczupaki i sandacze. Łowienie okoni może jednak sprawiać wiele przyjemności, zwłaszcza że w zależności od wody nawet duże okazy potrafią kąsać i – jeśli są odpowiednio przygotowane – smakują całkiem smacznie.
Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że łowienie okoni nie jest takie proste. Nie ma znaczenia, czy chodzi o duże, czy małe okonie: Musisz je najpierw przechytrzyć. Łowienie okoni nie jest łatwe. Często zdarza się, że na haczyk zaczepiają się inne ryby lub nie udaje się złowić żadnej. Można jednak zwiększyć swoje szanse na złowienie okonia poprzez zastosowanie odpowiednich uchwytów i przynęt.
Te przynęty na okonia są dostępne
Jeśli chcesz łowić okonie, musisz najpierw zdecydować, czy chcesz stosować przynęty naturalne czy sztuczne. Oba rodzaje oferują przynęty na okonie, które mogą doprowadzić do dużego połowu. Wybór zależy od osobistych upodobań i oczywiście od wody. Jeśli np. łowienie na spinning jest zabronione, to i tak jedyną opcją jest przynęta naturalna.
W przypadku łowienia okoni, naturalną przynętą najczęściej stosowaną jest robak. Okoń jest rybą drapieżną, która stosunkowo lubi robaki (dżdżownice, czerwonki, robaki, rosówki i wszelkie inne robaki). Inne naturalne przynęty rzadko się sprawdzają. W grę wchodzą co najwyżej ryby zanętowe, ale te powinny być jak najmniejsze – zwłaszcza, że trudno je zaprezentować na spławiku lub na dnie. Okonie są łowcami i jeśli martwa rybka przynętowa pływa nieruchomo w wodzie, to często brakuje jej atrakcji, która ożywiłaby rybę do brania.
- Gumowa ryba długość 10 cm
- Zawartość opakowania: 4 gumowe ryby
- Ryby docelowe: sandacz
Ci, którzy wybierają robaki jako przynętę na okonia, muszą więc spodziewać się licznych przyłowów. Tym bardziej ważne jest więc, aby znać odpowiednie miejsca na wodzie i w razie potrzeby konkretnie je przeszukiwać.
Jeśli chodzi o przynęty sztuczne to najpopularniejszy jest twister. Wielu spinningistów lekceważy tę miękką plastikową przynętę. Jest ona uważana za najlepszą sztuczną przynętę do połowu okoni. W pozostałych przypadkach najlepiej stosować mniejsze wtyczki i gumowe rybki. Szczególnie kompaktowe woblery twitch często prowadzą do sukcesu. Szarpanie nadaje przynętom dużą aktywność i kusi okonie do brania.
Przynęta na okonia najlepiej prezentowana w wielu miejscach
Jak już wspomniano, nie zawsze łatwo jest skłonić okonia do brania. Problem leży przede wszystkim w ich pierwszym znalezieniu. Tutaj każdemu wędkarzowi można rzeczywiście doradzić jedynie aktywne rozglądanie się lub łowienie w różnych miejscach. Być może brzmi to jak dużo pracy, ale warto, aby szukać konkretnie tej drapieżnej ryby. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsca, to zazwyczaj wszystko się kręci: ledwo przynęta wypłynie, a już okonie na nią chwytają.