Ściśle rzecz biorąc, boleń niekoniecznie jest rybą drapieżną, którą wędkarz chce złowić. Choć ryba ta potrafi urosnąć naprawdę duża, to na jej mięso jest ograniczony popyt. Powodem nie jest jego smak. To raczej liczne ości odstraszają wędkarzy od ich łowienia, a zwłaszcza od przyrządzania.
Niemniej jednak są tacy entuzjaści wędkarstwa, którzy z zapałem łowią bolenie. Pod warunkiem, że jesteś nieco tolerancyjny na rybie ości lub masz dobrą maszynkę do mięsa, aby je rozdrobnić, jest to całkiem niezły połów. W rzeczywistości łowienie boleni jest niezwykle atrakcyjne. W końcu jest to ryba, która może osiągnąć spore rozmiary.
Wybór przynęt wędkarskich nie jest taki prosty
Wędkarze, którzy próbowali złowić bolenia wiedzą, jak trudne może to być. Problem polega na tym, że nie ma absolutnej boleniowej przynęty, która gwarantowałaby sukces. Na przynętę mogą brać również inne ryby. Jeśli jednak są to ryby drapieżne, takie jak szczupak lub sandacz, nie będzie to dla Państwa problemem.
- Waga (g): 12
- Ilość: Przez jednostkę
- Długość (cm): 8
Najlepiej od razu celować w te duże. Małe bolenie nie są rybami drapieżnymi. Nie żywią się rybami, lecz innymi stworzeniami takimi jak ślimaki, robaki czy larwy. Dopiero gdy bolenie stają się starsze, a tym samym większe, zaczynają polować na inne ryby. Ryby te są łatwiejsze do złapania, ponieważ, ściśle rzecz biorąc, są stosunkowo agresywnymi lub przynajmniej głodnymi drapieżnikami. Nie są już tak ostrożne jak na przykład sandacz, dlatego nawet nowicjusze mają spore szanse.
Przynęta na bolenia: najlepiej wybrać sztuczne przynęty
Teraz faktem jest, że ryby drapieżne można łowić różnymi metodami. Klasyczną metodą jest łowienie na naturalną przynętę. Można zaoferować ryby przynętowe lub skrawki ryb. Generalnie jednak zaleca się stosowanie sztucznych przynęt – ponieważ bolenie najlepiej łowi się metodą spinningową.
Istnieją dwie sztuczne przynęty, które są szczególnie popularne. Przede wszystkim jest to gumowa rybka. Ta miękka plastikowa przynęta jest bardzo popularna wśród boleni i tym samym otwiera duże możliwości połowu. Szczególnie wtedy, gdy w strefie powierzchniowej nic się nie dzieje lub ryby po prostu nie chcą gryźć na korki, łowienie na gumowe rybki jest dobrym rozwiązaniem. W pozostałych przypadkach zaleca się łowienie na korki. Klasyczne korki i jerkbaity pozwalają na ukierunkowane łowienie w otwartej wodzie a zwłaszcza w górnych partiach. Łowiący na większych rzekach chcieli spróbować szczęścia w rejonie główek grotowych: Tam wędkarze łowiący na korki mają stosunkowo duże szanse.