Samodzielne budowanie sztucznych przynęt – to jest możliwe

Większość spinningistów będzie zdumiona, gdy obliczy, ile pieniędzy zainwestowała w swoje przynęty wędkarskie lub same sztuczne przynęty. Pojedyncza przynęta może nie jest droga, ale gdy weźmiemy pod uwagę przynęty w całości, wygląda to zupełnie inaczej. Wartość kolekcji przynęt może szybko urosnąć do pokaźnej sumy.

Dotyczy to zwłaszcza korków. Te sztuczne przynęty mają swoją cenę, zwłaszcza jeśli zwracasz uwagę na jakość i kupujesz tylko wysokiej jakości modele od wiodących producentów. Ale flashery i gumowe rybki też nie muszą być. Zwłaszcza miękkie plastikowe przynęty są zwykle droższe niż się ludziom wydaje, ponieważ koszt główek jigowych lub ołowianych jest często pomijany. Wielu wędkarzy zastanawia się więc, czy nie byłoby taniej po prostu wykonać przynęty samodzielnie.

Oczywiście możliwe jest wykonanie własnych sztucznych przynęt. Wykonanie własnych przynęt wędkarskich nie jest wcale takie trudne. W zasadzie można zrobić samodzielnie prawie każdą przynętę. Nie ma znaczenia, czy chcesz zrobić wtyczki, wahadłówki, błystki, pilki czy gumowe rybki. W końcu wszystko da się zrobić.

[the_ad_group id=”150″]

Zrób swoje własne sztuczne przynęty: Wszystko zależy od materiałów

Kluczowym elementem są zawsze materiały używane do budowy przynęt. Sztuką jest pozyskanie odpowiednich materiałów i ich prawidłowa obróbka. Na przykład, jeśli chcesz zrobić własne wtyczki, powinieneś zaopatrzyć się w wysokiej jakości drewno. Drewno jest piłowane a następnie wypełniane np. żywicą epoksydową lub wypełniaczem. To, jak ostatecznie postąpisz, zależy całkowicie od materiałów, narzędzi i własnych umiejętności. Jeśli szukasz odpowiedniego wkładu, powinieneś zajrzeć na większe portale wędkarskie. W międzyczasie można znaleźć wystarczającą ilość instrukcji, a także zdjęć, które zostały opublikowane bezpłatnie przez innych wędkarzy.

Jeśli chcesz wykonać błystki lub przynęty, sytuacja nie jest dużo inna. Wtedy trzeba znaleźć odpowiednie blachy. Jeśli chcesz odlewać pilki, potrzebujesz ołowiu, który można przetopić. Potrzebujesz też form ołowianych, które są precyzyjnie wykonane.

Koszty i hobby to dwie różne sprawy

Kiedy pytasz wędkarzy, dlaczego robią własne sztuczne przynęty, prawie zawsze otrzymasz odpowiedź, że to oszczędza ich pieniądze. Jest to jednak prawda tylko w ograniczonym zakresie. Materiały często nie są wcale takie tanie, tym bardziej, że trzeba je uzupełnić o kolory lub drobne elementy takie jak haczyki treflowe. Jeśli zsumować wszystkie koszty, to większość producentów przynęt płaci nawet więcej niż w sklepie wędkarskim. Oszczędności można uzyskać tylko wtedy, gdy produkują swoje przynęty w naprawdę dużych ilościach.

Niemniej jednak produkcja przynęt może być oczywiście opłacalna. W końcu nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale także o hobby. Szczególnie w zimnym okresie zimowym, kiedy nie można być nad wodą wędkarską, sensownym rozwiązaniem jest udanie się do piwnicy hobbystycznej i tam wykonanie własnych przynęt. W dziedzinie wędkarstwa muchowego robienie własnych przynęt jest wręcz mocno zakorzenione: Naprawdę duża część wędkarzy muchowych wykorzystuje okres zimowy do wiązania much lub przynęt takich jak suche muchy, nimfy czy streamery.

[the_ad_group id=”151″]