Łowienie węgorzy nie jest wcale takie trudne. Większość wędkarzy, którzy łowili tę rybę odniosła sukces. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze na haku lądują duże ryby. Najczęściej łowione są ryby małe lub średniej wielkości. Jednak złowienie naprawdę dużych węgorzy nie jest łatwe.
Oczywiście jest kilka kwestii, które muszą być uwzględnione przez wędkarza łowiącego węgorze, aby odnieść sukces. Szczególnie wybór wierzchowca odgrywa ważną rolę. Drapieżniki można przechytrzyć za pomocą solidnej linki spławikowej, ale także na dnie. Równie ważny jest celowy dobór żyłki (dotyczy nie tylko żyłki wędkarskiej ale i grubości przyponu). Najważniejsza jest jednak przynęta, która naprawdę musi być precyzyjnie dobrana.
Istnieją węgorze szerokogłowe i spiczaste oraz dwie pasujące do nich przynęty.
Wybór przynęt wędkarskich, które tak naprawdę wchodzą w grę, nie jest cały. Wielu wędkarzy wychodzi z założenia, że robak jest zdecydowanie najlepszą przynętą na węgorza. W zasadzie jest to prawda: Węgorze stosunkowo łatwo złowić na czerwone robaki czy rosówki. Przynajmniej dotyczy to mniejszych okazów. W zależności od gatunku węgorza lub zaopatrzenia w pokarm w wodzie, ryby te specjalizują się. Należy rozróżnić węgorza szerokogłowego od spiczastego.
- Brown, Daniel E. (Author)
Gdy w skład pożywienia wchodzi wiele małych rybek, węgorze stają się prawdziwymi drapieżnikami, które lubią gonić te małe rybki. Wtedy trudne staje się wylądowanie trafienia robakiem lub skłonienie drapieżników do brania. Jeśli podaż ryb nie jest tak duża, węgorze specjalizują się w innym pokarmie, takim jak ślimaki, raki, a nawet robaki. Jeśli duże węgorze nie gryzą, może to mieć coś wspólnego z tym, że wolą iść na ryby przynętowe.
Prawidłowa prezentacja przynęty na węgorza
Prezentacja zanęty może odbywać się na różne sposoby. Wielu wędkarzy stosuje klasyczną prezentację ze spławikiem. W przypadku łowienia blisko brzegu, gdy przynęta ma być prezentowana w całości na dnie, szczególnie polecany jest jig. Łowienie na wędkę ze spławikiem jest szczególnie wskazane, gdy łowimy ryby przynętowe. Ważne jest, aby spławik był dobrze wyważony, tak aby węgorz odczuwał jak najmniejszy opór. Wskazane jest również stosowanie wysokiej jakości haczyków do połowu węgorzy.
Jeśli natomiast zdecydujecie się na robaka (przy okazji, nie musi to być robak rosochaty, ale sprawdza się również robak czerwony, robak obornicowy i dżdżownica), to można go zaproponować na spławiku lub na dnie – czyli na dolniku. Przy okazji ważne jest stosowanie odpowiednich haków lub kotwiczek przystosowanych do połowu węgorzy, aby ryba nie czuła od razu haka. Łatwiej jest też wypuszczać niewymiarowe węgorze, jeśli konieczne jest ich odłożenie.