Sandacz to ryba drapieżna, która budzi wielką fascynację wielu wędkarzy. Wynika to nie tylko z faktu, że łowienie sandaczy nie jest wcale takie proste. Potrzeba pewnego doświadczenia, aby móc przechytrzyć te drapieżniki. Niejeden nowicjusz w łowieniu drapieżników nie raz próbował swoich sił z tą rybą, ale wciąż bezskutecznie.
W tym kontekście warto wspomnieć, że wybór przynęty odgrywa szczególnie ważną rolę. Jeśli wyjdziemy nad wodę z niewłaściwą przynętą, to na brania możemy liczyć bardzo długo. W związku z tym tym bardziej ważne jest, aby zająć się tym tematem lub dowiedzieć się, które przynęty na sandacza mogą być faktycznie stosowane jako takie.
Mniej przynęt na sandacza naprawdę pomaga
Mówiąc krótko: Nie ma aż tak wielu przynęt, którymi można łowić sandacze. Dlatego też nie ma zbyt dużego wyboru – choć oczywiście trzeba wcześniej zdecydować się na metodę połowu. Jeśli łowisz na spinning, potrzebujesz odpowiedniej sztucznej przynęty. Do łowienia na szczytówkę stosuje się natomiast przynęty naturalne.
- 5 x 6 kolorów gumowych ryb, rozmiar 9,5 cm (łącznie 30 sztuk) do wędkowania sandaczy. Rozcięte gumowe ryby z...
- Kompletny zestaw akcesoriów do wędkowania Finesse: 10 x 3/0 haków offsetowych BKK | 2 x 7 g, 2 x 10 g, 2 x 14 g |...
- 1 x stabilne pudełko na sztuczne przynęty o wymiarach (długość x szerokość x wysokość): 26 cm x 18 cm x 4 cm....
- 30 gumowych rybek na sandacze i okonie w rozmiarze 9,5 cm: po 5 x 6 kolorów szklanych oczek gumowych do łowienia...
- 16 głowic jigowych dokładnie pasujących do gumowych rybek w rozmiarze 2/0: po 4 x 4 główki jigowe o wadze 5 g, 10...
- 10 zatrzasków do zawieszenia i łatwej wymiany gumowych rybek na główce jigowej: wysoka nośność i rozmiar...
Szczególnie jeśli chodzi o zanęty naturalne, to wybór nie jest zbyt duży. Wniosek jest taki, że można opaść tylko na ryby przynętowe. Ryba przynętowa jest uważana za niezbędną, jeśli chcemy łowić sandacze na dnie lub ze spławikiem. Ryba przynętowa daje jednak kilka możliwości prezentacji. Nie zawsze musi to być klasyczna martwa rybka. Można również zaprezentować rybne skrawki.
W dziedzinie sztucznych przynęt wybór jest nieco szerszy. Z jednej strony mamy do wyboru przynęty z miękkiego tworzywa sztucznego, z drugiej zaś wtyczki. W przypadku przynęt z miękkiego tworzywa sztucznego w grę wchodzą gumowe rybki i twistery, w przypadku wtyczek nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Ogólnie rzecz biorąc, za korzystne uważa się, jeśli wtyczki osiągają przyzwoitą głębokość nurkowania. Specjalnością w dziedzinie sztucznych przynęt jest streamer. Jest on stosowany w wędkarstwie muchowym i może być również wykorzystywany do połowu sandacza.
Naturalne przynęty prowadzą do większych ryb
Przy okazji, w kręgach wędkarskich zawsze trwa spór o to, która przynęta jest zdecydowanie najlepszą przynętą sandaczową. Nie jest łatwo rozstrzygnąć to na pewno. Generalnie jednak można powiedzieć, że większe szanse na złowienie dużej ryby ma się pracując z rybami zanętowymi lub skrawkami ryb. Sztuczne przynęty często dają więcej ryb, ale nie zawsze są one tak duże.
Jeśli złowisz sandacza, który jest niewymiarowy lub został sparodiowany, powinieneś być bardzo ostrożny przy jego odkładaniu. Sandacze uważane są za wyjątkowo wrażliwe: jeśli nie zahaczysz ich ostrożnie, często nie przeżyją. Dlatego zaleca się, aby w miarę możliwości zaczepiać ryby w wodzie i nie dotykać ich bezpośrednio (jeśli to możliwe).