Przechytrzenie drapieżnych ryb za pomocą korka podczas łowienia na spinning

Wielu wędkarzy nie wie, jak dawno temu wynaleziono niektóre sztuczne przynęty. Dotyczy to między innymi woblera, którym łowiono już pod koniec XIX wieku. Wówczas były one jeszcze wykonane z drewna i tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na uprawianie wędkarstwa z wykorzystaniem takich przynęt.

W dzisiejszych czasach sytuacja jest zupełnie inna. Sprzęt do łowienia na spinning jest już dostępny za niewielkie pieniądze. Same przynęty też można mieć tanio. Nic więc dziwnego, że wielu wędkarzy zaopatruje się właśnie w plugi. Przynęta ta fascynuje nie tylko ryby drapieżne, ale również wielu miłośników wędkarstwa.

Plugi występują również w wielu różnych kolorach i kształtach.

Termin wobler to nic innego jak przynęta stosowana w wędkarstwie spinningowym. Jest to sztuczna przynęta, która ma przedstawiać rybę. Dlatego też ta zazwyczaj bardzo kolorowa przynęta idealnie nadaje się do łowienia szczupaków czy sandaczy.

O ile pierwsze korki były wykonane z drewna, to wszystkie nowe modele są wykonane z tworzywa sztucznego. Plastik ma tę zaletę, że może być narażony na znacznie trudniejsze warunki. Ponadto plastik nie może być nasączony wodą, dlatego zawsze ma równie silną pływalność. Aby bezpiecznie zaczepić drapieżną rybę, do woblera przymocowany jest jeden lub kilka haków treflowych, w zależności od wielkości.

Jeśli chodzi o różnorodność modeli, to rozciąga się ona na ogromne spektrum. Na przykład istnieją wtyczki, które są pomalowane świecącą farbą, podczas gdy inne są wypełnione małymi kulkami, które podczas używania tworzą grzechoczący dźwięk.

Bestseller No. 1
RobLuX Zestaw 10 sztuk przynęt wędkarskich z 1 przezroczystym pudełkiem z tworzywa sztucznego, główki jigowe, ryby drapieżne, gumowe ryby, szczupaki, wobler, na okonie, miękkie mandarynki, usta,
 • Zawartość opakowania: otrzymasz 10 sztuk miękkich przynęt na szczupaki. 10 różnych kolorów. Ponadto otrzymasz...
 • Wysokiej jakości materiał: przynęta wędkarska szczupak wykonana z wysokiej jakości metalu i gumy, jest przyjazna...
 • Ostre haczyki: zestaw przynęt wędkarskich wobler wyposażony w ostry haczyk jest bardziej wydajny. Każda przynęta...
Bestseller No. 2
Zestaw 14 przynęt wędkarskich, wobler, przynęty typu crankbaits z haczykiem, twarda przynęta na słoną wodę, słodkowodne, pstrągi, okonie, łososia, wędkowanie, okonia, przynęty na okonie, symulację
 • Dźwięk we wnętrzu: przynęty te są wyposażone w unikalny rytmiczny dźwięk wewnątrz, dzięki czemu przynęty...
 • Żywe ruchy pływania: przynęty do pływania wykone z niewiarygodną dbałością o szczegóły i jwyższą jakość...
 • Żywe kolory: przynęty wędkarskie są pięknie kolorowe, przynęty zapewniają zaawansowaną autentyczność, której...

W przedniej części woblera znajduje się tak zwana gałka. W zależności od modelu, łopatka ma stały lub regulowany kąt. W zależności od ustawionego kąta i prędkości ściągania zmienia się zachowanie pływające lub nurkujące. Im bardziej stromy kąt, tym głębiej ściągana jest sztuczna przynęta, ponieważ korki zasadniczo mają pływalność i pływają. Zazwyczaj nad woblerem – na szczycie główki – znajduje się pierścień zatrzaskowy, który służy do mocowania przynęty do linki głównej. Nie zapomnijcie dodać krętlika i stalowego przyponu.

Materiał

Wtyczki kiedyś były wykonane z drewna. Obecnie można spotkać głównie takie wykonane z tworzywa sztucznego. Są jednak producenci, którzy nadal mają w swojej ofercie woblery wykonane z drewna. W każdym przypadku są one zdobione lakierem w różnych wzorach i kolorach.

Kształty

Kształt ma kluczowe znaczenie dla ryb docelowych. Sandacza można łowić na długie i cienkie korki. Do łowienia szczupaków używa się dużych okazów od 15 cm w górę. Te również mogą być grubsze. Ogólnie jednak istnieje wiele różnych kształtów.

Wobbler zum Raubfischangeln
Wybór różnych wtyczek. © Paul Lahrmann

Wariacje

Plugi występują w wielu różnych kolorach i kształtach. Są też dostępne z kulkami w korpusie, aby przynęta była jeszcze bardziej skuteczna. Im czystsza woda, tym bardziej naturalny kolor woblera. Im bardziej mętna i głęboka, tym jaśniejsze kolory. Nie ma jednak jednego uniwersalnego rozwiązania.

Rodzaje

Korpusy jedno- i wieloczęściowe. Wieloczęściowe mają lepiej imitować prawdziwą rybę. Składają się z dwóch lub trzech kończyn, które połączone są ze sobą drucianymi pierścieniami. Pracują w wodzie bardziej płynnie niż korpusy jednoczęściowe.

Leader

Łowiąc na woblera zawsze stosujmy stalowy przypon i nigdy nie wiążmy woblera bezpośrednio do linki głównej. Woblery biorą szczególnie

Nurkujące ostrze

 1. Płytki kąt pomiędzy ostrzem a osią korpusu przynęty: głęboka praca
 2. Stromo nachylone ostrze: płytka praca
 3. Szerokie ostrze: agresywna praca
 4. Wąskie ostrze: spokojny bieg
 5. Im dalej do przodu znajduje się oczko, tym łagodniejsza jest praca podwodna i tym płytsza głębokość nurkowania.
 6. Oczko im dalej do tyłu, tym bardziej wyrazista gra pod wodą i większa głębokość nurkowania.
Schaufeln Wobbler
Wielkość i kształt ostrza decyduje o głębokości zanurzenia woblera. © Paul Lahrmann

Prawidłowe prowadzenie woblera z przynętą sztuczną

Jednym z największych błędów podczas łowienia na woblery jest po prostu rzucanie przynęty bez wiedzy o tym, jak będzie się ona zachowywała w wodzie. Każda nowa sztuczna przynęta, którą nigdy wcześniej nie łowiliśmy powinna być najpierw obłowiona na oczach. W ten sposób można szybko sprawdzić jak zachowuje się przynęta lub jak reaguje na poszczególne akcje z wędziska lub kołowrotka.

W końcu przynętę można prowadzić na wiele różnych sposobów. Wskazane jest, aby nie prowadzić po prostu korbki. Szczególnie ta sztuczna przynęta może być prowadzona na wiele sposobów, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Nawet zwykłe wstawienie krótkich przystanków jest uważane za skuteczny środek. Pozostawienie przynęty na jedną lub dwie sekundy i ponowne jej zwinięcie kusi wiele drapieżników do brania.

W zależności od woblera możliwe jest również podszarpywanie. Uderzenie szczytówką w żyłkę powoduje, że sztuczna przynęta porusza się szarpanymi ruchami tak, że np. wyrywa się na boki. Specjalne twitch woblery i jerkbaity pozwalają na pewne nietypowe warianty prezentacji przynęty, których można się jednak szybko nauczyć. Najlepiej zajrzeć przez ramię doświadczonego spinningisty aby nauczyć się jak najwięcej sztuczek.

Kleine Wobbler zum Angeln
Te małe wtyczki mogą być używane do połowu okoni lub pstrągów. © Paul Lahrmann