Nie tylko sztuczne przynęty prowadzą do celu podczas połowu szczupaka i sandacza. Również przy pomocy naturalnych przynęt można przechytrzyć drapieżne ryby. Wybór różnych przynęt nie jest oczywiście duży, ale dzięki temu łowienie jest tym bardziej satysfakcjonujące. Jeśli zaoferujesz rybom przynętę na dnie lub na spławiku, masz duże szanse. Szczególnie duże ryby drapieżne można w ten sposób łatwo przechytrzyć. Sztuczne przynęty nie muszą być gorsze, ale często wabią małe i średnie ryby drapieżne.
Skrawki rybne są realną alternatywą dla ryb zanętowych
Ryby zanętowe to jednak nie jedyna naturalna przynęta, którą można stosować w połowach drapieżników. Wielu wędkarzy zapomina, że małe ryby drapieżne również można pokroić i zaoferować jako rybne skrawki. Nie należy lekceważyć tej możliwości. Zwłaszcza sandacz często nie może się oprzeć tej przynęcie na ryby drapieżne.
Pozyskiwanie strzępów rybnych
Strzępy rybne są cięte wyłącznie z nieprzetworzonych, świeżo uśmierconych ryb słodkowodnych i morskich. Strzępki z ryb przetworzonych (solony śledź) są rozwiązaniem prowizorycznym, które czasami sprawdza się w danym regionie. Strzępy dorsza są bezużyteczne.
Przechowywanie
Strzępów rybnych nie przechowuje się, lecz zawsze kroi się je i używa w stanie świeżym.
Przygotowanie
Łowność strzępków rybnych można znacznie poprawić poprzez zastosowanie odpowiednich atraktorów dla ryb drapieżnych.
Strzępki
Grube strzępy z tylnej części filetu są dobre do łowienia na podroby z ołowiem Walker. Strzępy z jasnej strony brzucha tłustych gatunków ryb tworzą chyba najlepsze przynęty na strzępy w słodkiej i słonej wodzie. Nadają się do łowienia na dno, spławik i spinning. Strzępki z ogona są popularne w połowach sandacza. Są one również dobre do dalekich rzutów, gdy są przynętą w twardym korzeniu ogona.
Główki są dobre na węgorza i suma, ale także łowią sandacza.
Ryby docelowe
W słodkiej wodzie głównie sandacz i leszcz, ale także węgorz. Także sumy a nawet przyłowy „ryb spokojnego żeru” jak karp, kleń, brzana i inne. W słonej wodzie, w zależności od wielkości strzępka i haka, praktycznie wszystkie gatunki – od płastug po dorsze, molwy i halibuty.
Oferuj przynętę w różnych wariantach
Skrawki ryb można oferować na wiele różnych sposobów. Warto wykorzystać istniejące możliwości, a także urozmaicić je na wędkarskiej wodzie. Warto być otwartym na eksperymenty. Nie zawsze trzeba filetować zanętę, a następnie zaczepiać ją na haku treflowym. Innymi metodami również łowi się duże ryby.
Są na przykład wędkarze, którzy lubią prezentować płetwę ogonową z ryby przynętowej. Płetwa ta zawieszana jest na haku wraz z kilkucentymetrową warstwą mięsa ryby. Ale sama skóra ryby to również przynęta, której efektu nie należy lekceważyć. Wniosek jest taki, że istnieje niezliczona ilość wariantów przygotowania przynęty do połowu drapieżników.
Prezentowanie rybich skrawków na odpowiednim haczyku
Ważną kwestią podczas łowienia ryb drapieżnych na naturalne zanęty jest dobór odpowiednich haczyków. Niestety raz po raz zdarza się, że wędkarze wybierają niewłaściwe haczyki do połowu ryb drapieżnych i tym samym znacznie zmniejszają własne szanse na złowienie ryby. Zdecydowanie zbyt często wędkarze łowiący ryby drapieżne sięgają po duży haczyk treflowy zawieszony na stalowym przyponie.
Sam stalowy przypon jest dobrym wyborem. Szczególnie gdy w wodzie są szczupaki, nie można się bez niego obejść. Jednak haki treflowe są często zbyt duże. Jeśli nie chcemy łowić szczupaków czy boleni, ale sandacze, tym bardziej wskazane jest wybranie specjalnych haków sandaczowych. Podwójne haki są znacznie smuklejsze i nie są tak szybko zauważane przez ryby. Szczególnie duże sandacze, które uważane są za bardzo ostrożne, można lepiej przechytrzyć takim mocowaniem.