Pilki są najlepszą przynętą na duże dorsze

Sztuczne przynęty są również stosowane w wędkarstwie morskim. W porównaniu z tradycyjnymi przynętami sztucznymi mają one jednak większą masę, dzięki czemu można je szybko sprowadzić na głębokość. Absolutnym klasykiem wśród przynęt morskich jest pilker. Uważa się go za niezbędny podczas łowienia z kutra.

Pilki są zazwyczaj opuszczane na dno.

Nowicjuszy często zaskakuje prosta budowa i duża waga. W końcu jednak łowienie tą przynętą jest stosunkowo proste. Opuszcza się ją z łodzi wędkarskiej za pomocą odpowiednio mocnej wędki. To na jaką głębokość ją spuścimy zależy od tego jak głębokie jest morze i na jakiej głębokości chcemy zaprezentować przynętę. Zasadniczo podczas pilkingu stosuje się dwie metody.

W pierwszej metodzie pilker opuszcza się na dno. Po osiągnięciu dna podnosimy go za pomocą wędziska i pozwalamy mu ponownie opaść. W tym momencie przynęta zaczyna opadać co czyni ją bardzo atrakcyjną jako zdobycz dla ryb morskich takich jak dorsz. Druga odmiana opiera się na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że pilker nie jest opuszczany na dno. Jest on łowiony wyżej i ostatecznie podnoszony zanim osiągnie dno.

Powinno być wystarczająco dużo przynęt do wyboru

Zasadniczo pilkerowanie jest takie samo jak używanie innych sztucznych przynęt: jeśli przynęta nie łowi, po jakimś czasie należy ją zmienić. Inne rozmiary, kształty czy kolory mogą w końcu doprowadzić do sukcesu. Dedykowany wędkarz morski ma więc większy wybór przynęt, aby móc zmieniać je w wystarczającym stopniu.

Szczególnie początkujący wędkarze powinni najpierw zbudować solidny podstawowy wybór. Poszczególne pilki powinny różnić się wielkością/wagą, kształtem i kolorem. Można je przechowywać na różne sposoby. Niektórzy wędkarze używają taniego wiadra na pilki, które sami zbudowali. W sklepach wędkarskich można jednak kupić także profesjonalne worki na pilki, które są wygodniejsze w transporcie, a także pozwalają na dobre posegregowanie przynęt.

Bycatchers mogą zrobić różnicę

Pilki często oferowane są w systemie. Oznacza to, że stanowią one zakończenie, a dalej od przyponu odchodzi kilka bocznych ramion, na których montowane są tzw. by-catchery. Zazwyczaj w postaci większych twisterów. W niektóre dni nie ma brań na pilki, ale tym bardziej na twistery. Albo na obu i można mieć w walce kilka dorszy jednocześnie.

Bestseller No. 1
Kinetic Pilker bananowy pilker srebrny z folią odblaskową, bezołowiowy, hak Perma Steel Hak, obciążniki od 100 g – 500 g (100 g)
  • Pilker to klasyczny pilker w kształcie bananu, który okazał się jednym z najbardziej efektywnych pilkerów do...
  • Niezawierający ołowiu cynk hak ze stali Perma pierścień rozprężny ze stali nierdzewnej unikalna funkcja ewakuacji...
Bestseller No. 2
Bergman Pilker Steel 110 g
  • Rozmiar: 13,5 cm
  • Producent: Jenzi
  • Produkt: Pilker Bergman

Zrób własny pilks i zaoszczędź pieniądze

Ponieważ pilki są odlewane z ołowiu, mają pewną wartość materialną i dlatego niekoniecznie są tanie. Ogólnie rzecz biorąc, ta morska przynęta jest niedroga. W związku z tym wędkarzom dobrze jest po prostu kupić przynętę w sklepie wędkarskim. Ceny mieszczą się w akceptowalnym przedziale. Tylko w przypadku, gdy potrzebujesz szczególnie dużej ilości przynęty lub chcesz świadomie zaoszczędzić pieniądze, dobrym pomysłem jest samodzielne odlewanie tej przynęty.

Odlewanie grzybów dorszowych przy użyciu specjalnych ołowianych form odlewniczych od lat cieszy się rosnącą popularnością. Proces ten jest stosunkowo prosty i w zasadzie wymaga jedynie precyzyjnej metody pracy. Zwłaszcza jeśli mamy możliwość taniego pozyskania surowca lub ołowiu, można rozważyć ten rodzaj konstrukcji przynęty.

Jak dobra torba na pilkera zwiększa wygodę

Podczas wędkowania morskiego z pilkerem kluczowe znaczenie ma kilka czynników. Należą do nich lokalizacja i głębokość przynęty lub głębokość łowienia, a także wybór właściwej sztucznej przynęty. Nawet jeśli jesteś w miejscu, gdzie jest dużo ryb i wybierzesz odpowiednią głębokość, brania czasem się nie pojawiają. Nie każdy dorsz chwyta od razu. Może się okazać, że trzeba będzie zmieniać wielkość, kształt i kolor pilksów, aż zacznie się łowić ryby.

Dla stosunkowo wielu wędkarzy morskich jest więc oczywiste, że muszą oni posiadać sporą liczbę pilkerów. Sam zakup rzadko stanowi problem. W dzisiejszych czasach można bowiem kupić te przynęty stosunkowo tanio. Można też pracować z formami ołowianymi i samodzielnie odlewać pilkery. Znacznie większym wyzwaniem jest ich odpowiednie przechowywanie. Na łodzi wędkarskiej zazwyczaj nie ma zbyt wiele miejsca. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby w razie potrzeby mieć szybki dostęp do odpowiednich przynęt morskich.

Dobre pudełka wędkarskie i torby wędkarskie są wielką pomocą

Oddani wędkarze zwracają więc baczną uwagę na swoje pudełka i torby wędkarskie. Jeśli jesteś mądry, użyjesz torby na pilki, która jest dokładnie dopasowana do Twoich potrzeb. W końcu obecnie w handlu wędkarskim oferowane są pierwszorzędne pudełka na przynęty, które zapewniają duży komfort podczas łowienia.

Nie powinieneś lekceważyć ich wyboru. Obecnie w tej dziedzinie działa kilku producentów, z których część oferuje bardzo szeroki asortyment. Dlatego też nie zawsze łatwo jest znaleźć to, czego się szuka i podjąć decyzję. W związku z tym należy zauważyć, że rzadko można znaleźć sklep wędkarski z szerokim wyborem. Oczywiście w sklepie wędkarskim możliwe jest natychmiastowe znalezienie tego, czego się szuka. Generalnie jednak warto dokładnie rozejrzeć się na rynku, na przykład przeglądając katalogi producentów. Istnieje również kilka internetowych sklepów wędkarskich, w których można znaleźć ciekawe akcesoria wędkarskie. Przy odrobinie szczęścia szybko znajdziesz sklep internetowy, który oferuje dobre pudełka na przynęty w uczciwych cenach.

Bestseller No. 1
Spro Wędkowanie Pilkerbox - Norway Expedition HD Compact 18 x 18 x 27 cm
  • Cechy: Rozmiar 18 x 18 x 27 cm.
  • Kompaktowa i zmywalna torba pilker wykonana z bardzo wytrzymałego materiału PCW.
  • Dzięki dużym oczkom na dnie torby pilkerzy mogą pozostać w torbie podczas zmywania.

Torba pilker może pochodzić również od innych sprzedawców

Pudełka i torby, które służą do przechowywania sztucznych przynęt, nie muszą jednak pochodzić ze sklepu wędkarskiego. Jakość może przekonywać, ale ceny są zwykle dumnie skalkulowane. Sprytni wędkarze rozglądają się więc także w marketach budowlanych. Klasycznej torby z kilkoma wkładkami i przegródkami raczej tam nie znajdziemy. Nie zawsze jednak musi to być nowoczesna torba na pilk. Dobrym rozwiązaniem może być również typowe pudełko na sztuczną zanętę wykonane z tworzywa sztucznego, a przy odrobinie szczęścia dostępne również w bardzo przystępnej cenie.