Optymalnie oferować przynęty i lepiej je łowić

Dużych ryb drapieżnych w żadnym wypadku nie da się przechytrzyć samymi sztucznymi przynętami. Wielu wędkarzy wychodzi z założenia, że aby złowić dużego szczupaka czy sandacza muszą używać gumowych rybek lub korków. Można jednak łowić duże drapieżniki również na przynęty naturalne. Przynajmniej jest to możliwe jeśli użyjemy ryb przynętowych.

Niestety, coraz częściej ryby przynętowe są niedoceniane. Może to być również zasługa producentów sztucznych przynęt, którzy intensywnie reklamują swoje przynęty. Nie należy jednak zapominać, że większość rekordowych ryb łowiona jest głównie na przynęty naturalne. Osoby, które chcą łowić na luzie, a jednocześnie szukają okazji do wyładowania naprawdę dużych ryb, powinny spróbować tego rozwiązania.

Pozyskiwanie ryb na przynętę

Jednym z powodów, który zniechęca wielu wędkarzy łowiących drapieżniki do stosowania ryb przynętowych jest to, że trzeba je najpierw zdobyć. Niejeden wędkarz na próżno zmagał się z lądowaniem małych siei za pomocą kija i żyłki, a następnie odhaczaniem ich.

Jednak złowienie ryb przynętowych nie jest wcale takie trudne. Jeśli nie jesteś w tym zbyt dobry, powinieneś poćwiczyć lub skorzystać z porady profesjonalisty. Możliwe jest złowienie małej płoci, wzdręgi lub leszcza na stosunkowo proste uchwyty. Dobrzy wędkarze drapieżników są w stanie złowić wiele tych małych ryb w ciągu kilku minut.

Jeśli to się nie uda lub nie masz czasu, możesz się również zabezpieczyć, zabierając ze sobą na wędkarską wodę zamrożone ryby. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dobrym pomysłem jest zabranie kilku małych rybek do domu i zamrożenie ich. Z czysto jakościowego punktu widzenia, zawsze lepiej jest pracować ze świeżo złowioną przynętą, ale ta opcja jest nadal dostępna.

Przechowywanie

Ryby przynętowe można przechowywać (tzn. utrzymywać przy życiu w pojemniku) lub zamrozić. Ryby morskie mogą być również zamrożone, ale powinny być zużyte najpóźniej po dwóch miesiącach. Wadą wszystkich mrożonych ryb jest to, że po rozmrożeniu są nieprzyjemnie miękkie.

Bestseller No. 1
Wiadro wędkarskie 23, 30, 38 l, składane wiadro na ryby, wielofunkcyjne wiadro na żywą rybę, wielofunkcyjne wiadro z przynętą na żywą rybę, na zewnątrz, kemping, torba wędkarska EVA i wiadro chroniące ryby, (23 l, czarne)
812 Recenzje
Wiadro wędkarskie 23, 30, 38 l, składane wiadro na ryby, wielofunkcyjne wiadro na żywą rybę, wielofunkcyjne wiadro z przynętą na żywą rybę, na zewnątrz, kemping, torba wędkarska EVA i wiadro chroniące ryby, (23 l, czarne)
  • Wiele rozmiarów do wyboru: 3 rozmiary wiadra z przynętą i wiadra z żywymi rybami, 23 l (6 galonów)/30 l / 38 l...
  • Wielofunkcyjne: idealne do wędkowania, przechowywania żywych ryb, biwakowania, ujęcia wody na zewnątrz, nawadniania...
  • Design: wiadro ma siatkę filtrującą z wysokiej jakości zamkiem błyskawicznym, łatwo zobaczyć ryby i zapobiega...
Bestseller No. 2
Wiadro wędkarskie, składane wiadro na ryby, pojemnik na żywą rybę, wielofunkcyjne wiadro na żywą przynętę, kemping na zewnątrz torba wędkarska EVA i wiadro chroniące ryby, 30 cm
2 Recenzje
Wiadro wędkarskie, składane wiadro na ryby, pojemnik na żywą rybę, wielofunkcyjne wiadro na żywą przynętę, kemping na zewnątrz torba wędkarska EVA i wiadro chroniące ryby, 30 cm
  • Przenośne i składane wiadro wędkarskie wykonane z wodoodpornego i wytrzymałego materiału EVA.
  • Wszechstronne narzędzie odpowiednie do wędkowania, czyszczenia pojazdów, biwakowania, przechowywania wody, wędrówek...
  • Pokrowiec z siatki do wygodnego wkładania i wyjmowania ryb.

Regeneracja

Można zaoferować przynęty pływające, a nawet na powierzchni z pianką wypornościową. Można je również barwić i traktować zapachami. Zamrożone ryby po rozmrożeniu uwalniają płyn tkankowy, który działa jak naturalny atraktor.

Góra

Sposób oferowania przynęty na drapieżniki zależy od wody i osobistych upodobań. Jednym z najprostszych i najlepszych sposobów jest oferowanie przynęt na spławiku. Do zaoferowania przynęty wystarczy w zasadzie dobry pozom drapieżnika z precyzyjnie dobranym udźwigiem i haczyk treblowy na stalowym przyponie. Ale można też prezentować ją na dnie.

-> Tutaj znajdziesz więcej porad i mocowań do łowienia na przynęty.

Zasadniczo zaleca się świadomie wybierać proste mocowania wędkarskie. Dzięki temu można stosunkowo bezpiecznie prezentować przynęty szczupakowe i sandaczowe a szanse na ich złowienie są nadal duże. Skomplikowane mocowania niekoniecznie muszą łowić lepiej. Przy okazji należy wziąć pod uwagę sytuację prawną: W Niemczech zabronione jest łowienie na żywe ryby przynętowe. Na hakach wędkarskich dozwolone są tylko martwe ryby.

Jeśli chodzi o haki wędkarskie, to w zasadzie nie można zrobić wiele złego. Jeśli łowisz szczupaki, możesz użyć klasycznego haczyka z kotwicą. Ważny jest wspomniany już stalowy przypon, którego nie może zabraknąć. Jeśli łowisz sandacza, ale w wodzie są szczupaki, to również nie możesz się bez niego obejść. Swoją drogą, specjalne haki sandaczowe są warte pieniędzy: ryby nie wyczuwają ich tak szybko, co zwiększa szanse na ich złowienie. Zwłaszcza, że takie haki można tanio kupić w większości sklepów wędkarskich.

Resztki rybne są czymś więcej niż tylko alternatywą

Jeśli złowiłeś świeże ryby przynętowe, możesz oczywiście spróbować zaoferować je jako skrawki. Niektórzy wędkarze stronią od tego, ponieważ myślą, że większe przynęty wędkarskie automatycznie prowadzą do większych ryb. Nie jest to jednak prawdą. Dla urozmaicenia zawsze dobrze jest podawać rybne skrawki. To czy filetujemy małą zdobycz, czy prezentujemy płetwy ogonowe lub tylko skórę ryby, jest kwestią gustu. Jest to kwestia eksperymentów: Na tę przynętę złowiono wiele rekordowych ryb.