Ze względu na liczne ości leszcz niekoniecznie jest najlepszą rybą do jedzenia, niemniej jednak jest wielu wędkarzy, którzy są entuzjastami tej spokojnej ryby. Wynika to głównie z faktu, że w zależności od wody może on osiągać bardzo imponujące rozmiary. Niektóre leszcze mogą rywalizować z karpiami pod względem wielkości i wagi.
Łowienie leszczy nie jest szczególnie trudne. Są to ryby spokojnego żeru, które stosunkowo łatwo jest złowić. Przynajmniej dotyczy to mniejszych okazów. Większe ryby są natomiast ostrożne i dlatego trzeba włożyć w nie dużo więcej wysiłku. Istotne jest również łowienie na odpowiednią przynętę.
Wiele przynęt nadaje się na leszcza
Mimo wszystko znalezienie dobrej przynęty na leszcza nie jest trudne. Wybór przynęt, które nadają się na tę docelową rybę jest dość duży. Wszystkie z nich to przynęty naturalne, z których większość jest stosunkowo łatwo dostępna.
Typowe przynęty, które można znaleźć w prawie każdym gospodarstwie domowym to chleb, ciasto i kukurydza. Chleb i ciasto wędkarskie (zrobione z chleba, wody i ewentualnie kilku atraktorów) mają stosunkowo duże szanse, pod warunkiem, że ich jakość jest odpowiednia. Dobrą przynętą jest też kukurydza, ale to zależy od rodzaju wody, w której się łowi.
- Steinbrück, Tobias (Author)
- 500 g robaków (bez gleby) – około 550 sztuk
- Doskonałe robaki kompostujące.
- Idealnie nadaje się do gleby ogrodowej.
Jednak jeszcze lepsze są zanęty zawierające mięso. Błędnie niektórzy wędkarze uważają, że ryby spokojnego żeru nie spożywają robaków czy larw. Co zrozumiałe, jest to całkowicie błędne przekonanie. Robak wędkarski jest najważniejszą przynętą w łowieniu leszczy. Robaki (dżdżownica, czerwony robak i robak gnojowy) idą naprawdę dobrze na te ryby. Można też spróbować szczęścia z larwami wędkarskimi. Jedynie stosunkowo drogie larwy pszczoły lub woskownicy nie muszą koniecznie trafić na haczyk. Z punktu widzenia wielu wędkarzy te zanęty są zbyt słabe do łowienia leszczy.
Dość dobrą zanętą wędkarską na leszcza, która staje się coraz bardziej popularna, są larwy komarów. Co prawda nie w każdym sklepie wędkarskim można kupić naprawdę duże larwy komara, ale ich przydatność została już dawno udowodniona. Szczególnie wśród profesjonalnych wędkarzy przynęta ta ma ugruntowaną pozycję. Jeśli Twój lokalny sklep wędkarski nie posiada na stanie larw komarów, możesz zamówić je w sklepie internetowym.
Bardzo ważne jest również zanęcenie
Podczas łowienia leszczy ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiedniej przynęty wędkarskiej, ale również jej prawidłowa prezentacja. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego haczyka wędkarskiego. Najlepiej zdecydować się na wiązane haczyki treflowe, które można kupić w sklepie wędkarskim. Typowe haczyki docelowe na leszcza są obecnie łatwo dostępne. Drugim krokiem jest prawidłowe zamocowanie przynęty. Ważne jest, aby ryba nie wyczuła od razu haczyka. Dlatego robak jest szczególnie dobrą przynętą: można go dobrze naciągnąć za pomocą igły zanętowej, tak aby trzonek całkowicie zniknął z haka wędkarskiego.