Najlepsze przynęty do połowu karpi

Jeśli chodzi o łowienie karpi, wielu wędkarzy jest przekonanych, że muszą zabrać ze sobą na łowisko boilie. Oczywiście myśl ta nie jest całkowicie błędna: boilie to bez wątpienia najważniejsza przynęta w łowieniu karpi. Nie powinno go zatem zabraknąć. Zawsze jednak dobrze jest spakować także inne przynęty wędkarskie, aby na wodzie być po prostu bardziej elastycznym.

Niektóre wody karpiowe są przecież bardzo mocno oblegane. Jeśli używają Państwo tylko boilie, to ograniczają Państwo swoje możliwości. Przecież ryby już bardzo dobrze przyjmują tę przynętę i dlatego są ostrożne. Nie oznacza to, że nie można stosować przynęty boilie. Jednak zawsze dobrze jest, jeśli można ustawić drugą wędkę karpiową, która jest wyposażona w inną przynętę karpiową.

Szczególnie na wodach, gdzie nie zaglądali prawdziwi „karpiarze” czy „karpiarze” może się zdarzyć, że ryby w ogóle nie reagują na zanętę „boilie” lub nie biorą. Niekiedy może to wynikać z faktu, że nie są one zaznajomione z przynętą. W takich przypadkach wskazane jest ciągłe karmienie przez dłuższy okres czasu, aby podniecić ryby nową zanętą.

Jeśli boilie nie prowadzą do udanych połowów lub nie przynoszą żadnych efektów, wtedy należy przejść na inną przynętę karpiową. Na szczęście istnieje wiele innych przynęt i typów przynęt, które można wykorzystać do oszukiwania karpi. Następujące przynęty są odpowiednie dla karpi:

 • Boilies
 • Chleb
 • Frolic
 • Ziemniaki
 • Maggi
 • Kukurydza
 • Ciasto
 • Robaki
Bestseller No. 1
Haibinsuo 1/2/3 butelki wędkarskie przynęta zapachowa aromat cząstek karp okonia haczyk wędkarski przynęta piłka słodkowodne słonowodne uniwersalne akcesoria wędkarskie 3 szt
 • Popraw swoje wrażenia wędkarskie dzięki naszej wysokiej jakości przynęcie wędkarskiej. Wykonane z bogatej...
 • Długotrwały zapach zapewnia maksymalną skuteczność, utrzymując ryby zainteresowane przez dłuższy czas.
 • Nasze przynęty o zapachu przynęty są wszechstronne i kompatybilne z różnymi przynętami, haczykami i sprzętem...
Bestseller No. 2
CARP TARGET - Zanęta orzech tygrysi 5kg - Gotowa mieszanka cząstek orzecha tygrysiego - zanęta wędkarska - Gotowane ziarno orzecha tygrysiego zapakowane próżniowo - Zanęta na karpie i amury
 • Gotowany orzech tygrysie - nasza przynęta z orzechów tygrysich to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy...
 • Gotowe ziarna - kupując nasze wstępnie ugotowane ziarna orzecha tygrysiego oszczędzasz czas i nie musisz już...
 • Jakość - jako Carp Target dokładamy wszelkich starań, aby nasze ziarna migdałów ziemnych były produkowane z...
Bestseller No. 3
Fox Particle Baiting Spoon – łyżka do karmy na cząstki i granulki, chochla do łowienia karpi, łyżka do łowienia karpia
 • Chochla do karpiania podczas łowienia karpi
 • bardzo dobrze nadaje się do cząstek stałych
 • bardzo wytrzymała i lekka konstrukcja żeliwna

Ciasto karpiowe to dobra przynęta wędkarska

Jedną z takich przynęt, którą zdecydowanie warto rozważyć jest tak zwane ciasto karpiowe. Można je kupić w niektórych sklepach wędkarskich. Ściśle rzecz biorąc, nie jest to jednak wcale konieczne. Dobre ciasto, którym można łowić duże karpie, jest również bardzo łatwe do wykonania samodzielnie. Wystarczy kilka prostych i przede wszystkim niedrogich składników.

Ciasto na karpia robi się przede wszystkim z chleba. Chleb jest nawilżany, a następnie uzupełniany o różne składniki. Najważniejsze jest dodanie zapachów lub atraktantów. Można również dodać odrobinę barwnika. Ciasto powinno być stosunkowo twarde, aby łatwo się rzucało i nie schodziło tak szybko z haka. Można je prezentować na hair rigu lub bezpośrednio na haku karpiowym.

Worm jest również najlepszą przynętą karpiową.

Wurm an Angelhaken mit Angelfutter
Czerwony robak do połowu karpi. © Panama7 | Canva

Niestety, zdecydowanie zbyt mało wędkarzy pamięta o klasycznym robaku wędkarskim. A przecież tą przynętą można złowić niezmiernie wiele ryb. Można na nią złowić nawet karpie, dlatego też dobrym pomysłem jest zaprezentowanie robaka wędkarskiego. Tutaj można wybrać małe robaki, takie jak robak obornik czy robak czerwony. Ale również dżdżownica i robak rosochaty są możliwe. Robaka można po prostu założyć na haczyk karpiowy, a następnie zaprezentować.

Pływający chleb jako inna alternatywa

Inną zanętą karpiową, którą można stosować na niektórych wodach (zwłaszcza stawach i jeziorach lub wodach stojących) jest chleb pływający. Zanęta ta jest szczególnie polecana w dni wędkarskie, kiedy ryby unikają dna i przebywają głównie w strefie powierzchniowej. Jako alternatywa dla pop-up boilie, pływający chleb jest dobry do użycia i był w stanie przechytrzyć wiele dużych karpi skalarnych i lustrzanych.

Łowi się chlebem lub innym pieczywem, które zostało pokrojone w grube kromki i ma kilka dni. Taki chleb nie będzie już miękki i dlatego może unosić się na powierzchni wody przez wiele godzin.

Aby przynęta dobrze się trzymała, haczyk i przypon przeciągamy przez suchy / twardy chleb kilka razy za pomocą igły zanętowej. Chleb pływający oferowany jest z mocowaniem dolnym, gdzie należy pozwolić mu wypłynąć na powierzchnię wody. Żyłka powinna być w miarę napięta – dzięki temu karp może ściągać w dowolnym kierunku, a mimo to żyłka od razu nam się pokazuje. Zalecany jest kołowrotek z wolnym biegiem, ponieważ dzięki temu można zamknąć kabłąk kołowrotka, a żyłka pozostaje na szpuli nawet w wietrzne dni. Jeśli nigdy nie łowiłeś na chleb pływający, to zdecydowanie powinieneś spróbować – większość wędkarzy jest zachwycona.