Dla coraz większej liczby wędkarzy jasne jest, że bez larw pszczół nie wybiorą się nawet nad wody wędkarskie. Ta przynęta wędkarska stała się niezmiernie popularna, co nie dziwi, gdy przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ wniosek jest taki, że larwy po prostu dobrze łowią. Liczne ryby można łatwo przechytrzyć.
Ta przynęta była kiedyś uważana za rodzaj insider tip, który nie zawsze był tak łatwy do zdobycia. To się jednak zmieniło: Obecnie można kupić larwy ćmy woskowej (tak brzmi prawidłowa nazwa) w prawie każdym sklepie wędkarskim. Ale przynęta nadal dobrze łowi. Mimo że obecnie wielu wędkarzy łowi na larwy woskownicy, ryby nie stały się ostrożne.
Larwy ćmy woskowej to właściwa nazwa
Samo pozyskanie tych larw wędkarskich nie powinno być trudne. Prawie każdy sklep wędkarski posiada w swojej ofercie tę przynętę. W zależności od sklepu wędkarskiego używa się również nazwy larwa ćmy woskowej lub larwa miodowa, ale ogólnie rzecz biorąc, dostępność jest dobra.
Niektórzy wędkarze wzbraniają się przed zakupem tej zanęty, ponieważ nie jest ona w całości tania. Ten punkt jest oczywiście prawdziwy, ale okres przydatności jest stosunkowo dobry. Tak długo jak trzymasz larwy w chłodnym miejscu, mogą być używane nawet przez kilka tygodni. Jeśli będziecie używać ich oszczędnie podczas łowienia, starczą na stosunkowo długo.
Szczególnie pstrągi są łatwe do złowienia na larwy pszczół.
Puszka z larwami zawierająca około 20 pojedynczych larw kosztuje w zależności od sklepu wędkarskiego około 3,50 do 5,00 euro. Nie jest to co prawda taniocha, ale i tak warto ją kupić. Przynajmniej jeśli celujemy w większe ryby jak pstrągi. Pstrągi tęczowe i pstrągi brązowe bardzo lubią tę przynętę. Dlatego też larwy te często nazywane są przynętą na pstrągi.
Jeśli łowimy na stawie pstrągowym lub jeziorze pstrągowym, to zdecydowanie warto zastosować tę przynętę wędkarską. Biorąc pod uwagę możliwości połowu, cena jest zdecydowanie uzasadniona, zwłaszcza że hodowla larw rzeczywiście nie jest łatwa. Dodatkowo przynęta ta ma stosunkowo długi okres przydatności do spożycia. Jeśli przechowujemy larwy moli woskowych w suchym i przede wszystkim chłodnym miejscu, możemy je wykorzystać na wodzie nawet do trzech tygodni. Należy jednak zaznaczyć, że zawsze zależy to od tego, jak długo larwy leżały już w lodówce z zanętami w sklepie wędkarskim.
Jeśli Twój lokalny sklep wędkarski nie może Ci pomóc lub nie jest w stanie zaoferować Ci tej zanęty, możesz również zamówić ją przez internet. Obecnie istnieje kilka sklepów internetowych, w których można zamówić żywą przynętę na ryby. Pod względem cenowym niektóre z tych ofert są nawet niezwykle atrakcyjne.
Odpowiednie zanęcenie jest niesamowicie ważne
Zasadniczo chodzi o to, aby przynęta znalazła się na haczyku. Podczas zanęcania popełnia się niezliczoną ilość błędów, które ostatecznie prowadzą do tego, że nie udaje się złowić pięknej ryby. Dotyczy to zwłaszcza dużych ryb, które ze względu na swoje doświadczenie dokładniej sprawdzają przynętę i dlatego mogą się ponownie odwrócić.
Błędem popełnianym szczególnie często podczas zanęcania jest stosowanie przez wędkarzy zbyt dużych haków wędkarskich, a następnie mocowanie larw motyli woskowej w taki sposób, że większość haka wędkarskiego jest widoczna. Optymalna prezentacja przynęty wygląda inaczej lub na odwrót. Jak najmniejsza część haka powinna być widoczna, aby ryba nie nabrała podejrzeń.
Dlatego zawsze warto stosować tylko jedną przynętę lub larwę na haku. Przy okazji nie musi to być specjalny hak na robaki. Wystarczy wybrać zwykły hak. Nie powinien on być tylko zbyt długi. Maksymalny rozmiar haka powinien być tak dobrany, aby trzonek mógł jeszcze całkowicie zniknąć w przynęcie.
Przynętę z larwami ćmy woskowej najlepiej podciągać za pomocą igły zanętowej.
Ręcznie jest stosunkowo trudno doprowadzić do tego, aby haczyk całkowicie zniknął w przynęcie. Dlatego warto mieć pod ręką igłę zanętową. Dzięki niej znacznie łatwiej jest wciągnąć haczyk w larwę. Przy okazji, końcówka haczyka nie powinna wystawać na całej długości u dołu, bo może to wzbudzić podejrzenia ryb. Lepiej jest umieścić miejsca na haczyk na środku.
W niektóre dni widać pstrągi pobierające pokarm przy powierzchni wody. Można wtedy odpowiednio zaprezentować larwy pszczół na powierzchni. Do tego celu potrzebne są jedynie małe kulki styropianowe, które umieszczamy na trzonku haczyka. Takie małe kulki można łatwo wybić ze szczególnie grubego styropianu.