Kukurydza jako przynęta rybacka

Zaopatrzenie w kukurydzę

Kukurydzę twardą można dostać w młynach zbożowych, marketach Raiffeisen, sklepach refomowych i warzywnych lub u rolnika na polu (pytajcie!!). Kukurydza w puszkach dostępna jest w każdym supermarkecie, kolorowa i smakowa kukurydza wędkarska oraz kukurydza pop-up od Pescavivy, Moselli i innych producentów w dobrych sklepach wędkarskich.

Przechowywanie

Kukurydza twarda powinna być przechowywana w workach jutowych w przewiewnym, ciemnym i przede wszystkim suchym miejscu. Kukurydza warzywna i rybna może być bez problemu przechowywana w dowolnym miejscu w piwnicy lub szafce kuchennej, o ile puszki nie są otwierane. Otwarte puszki z kukurydzą i spuchnięta twarda kukurydza mogą być przechowywane w stanie zamrożonym tylko dłużej niż jeden dzień i muszą być zużyte po rozmrożeniu.

Przetwarzanie

Kukurydza może być doskonale ulepszona: Dodatki do gotowania lub barwników spożywczych barwią kukurydzę, dodatki aromatyzujące nadają jej dowolny zapach/smak. Kukurydzę można doskonale łączyć na haku z żywą przynętą.

Ryby docelowe

Miękka kukurydza warzywna z puszki to uniwersalna przynęta, którą uwielbiają wszystkie ryby spokojnego żeru, od uklei po karpie. Twarda kukurydza to dość selektywna przynęta, która nęci głównie większe karpie i karasie. Po dłuższym żerowaniu na twardą kukurydzę biorą jednak również duże klenie, liny i alandy.

Lepsze wykorzystanie kukurydzy jako przynęty wędkarskiej

W zależności od regionu, preferencje dotyczące przynęt wędkarskich nieco się różnią, ale ogólnie można powiedzieć, że kukurydza wędkarska jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych przynęt ze wszystkich zdecydowanie. Jeśli chodzi o naturalne przynęty, to w większości przypadków nadaje ona ton. Bardzo wielu miłośników wędkarstwa świadomie proponuje kukurydzę na haczyku wędkarskim, co wynika z kilku powodów jednocześnie. Nie zawsze jednak ma to związek z sukcesem połowowym, co ściśle mówiąc jest bardzo nielogiczne – w końcu wędkarstwo to przede wszystkim łowienie ryb.

W każdym razie kukurydza wędkarska nigdy nie powinna być jedyną zanętą, którą zabiera się nad wodę. Łowienie na kukurydzę nie zawsze jest rozwiązaniem. Bez głębszego zastanowienia stosuje się kukurydzę w puszkach, która ma w końcu przynieść duże połowy. Często jednak sprawy mają się zupełnie inaczej: naprawdę duże ryby rzadko gryzą na tę przynętę. Wielu wędkarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że kukurydza z puszki to typowa przynęta kompromisowa, której działanie jest zazwyczaj znacznie przeceniane. Inne naturalne przynęty łowią znacznie lepiej i dlatego również powinny być preferencyjnie prezentowane na haku wędkarskim.

Anielska kukurydza jest przynętą kompromisową

Dlaczego. Ponieważ nie ma ryby, którą można by tylko lub najlepiej przechytrzyć kukurydzą. Z reguły zawsze lepiej sprawdzają się inne przynęty. Dotyczy to zwłaszcza łowienia na dużych zbiornikach wodnych z naturalną populacją ryb. Tam ryby nie znają tej zanęty – przynajmniej nie występuje ona w ich naturalnym pożywieniu.

Teraz niektórzy wędkarze z pewnością powiedzą, że łowią na kukurydzę pierwszą klasę. Jest to oczywiście możliwe, szczególnie na małych wodach, gdzie wielu wędkarzy bazuje na tej zanęcie. Występowanie tej zanęty jest wtedy znacznie większe, dlatego ryby są do niej przyzwyczajone. Jest to jednak raczej wyjątek. Szczególnie na wymagających wodach wędkarskich, nie da się kukurydzą zrobić dużego zacięcia.

Wystarczy pomyśleć o łowieniu pstrągów. Każdy, kto poleca tu kukurydzę jako topową przynętę, ma niewielkie doświadczenie. Pstrągi (tęczowy i brązowy) są rybami drapieżnymi. Kto oferuje zanętę zawierającą mięso ma więc gwarancję większego sukcesu. Dlatego łowiąc na naturalne przynęty, generalnie dobrze jest dać pierwszeństwo robakom wędkarskim lub Angelmade. Nawet spokojne ryby można znacznie częściej przechytrzyć za pomocą robaków i larw.

Jest to szczególnie dobry argument, jeśli chodzi o łowienie większych ryb. Kukurydza służy głównie do połowu małych i średnich ryb. Duże ryby niejednokrotnie przekonały się, że kukurydza jest niebezpieczną przynętą i kosztowała już kolegów życie.

Zalety kukurydzy w wędkarstwie

Z tego punktu widzenia łowienie na kukurydzę jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy żadne inne przynęty nie są odpowiednie lub gdy w danym momencie nie przynoszą rezultatów. Wtedy jest to kwestia eksperymentowania – i przy dużej dozie szczęścia faktycznie może się okazać, że kukurydza łowi lepiej.

Prawdziwą zaletą tej zanęty jest to, że jest tak tania w zakupie. Nie trzeba iść do sklepu wędkarskiego. Kukurydzę w puszce można tanio kupić w każdym supermarkecie. Dobrze też mocuje się na haku i bez problemu wytrzymuje mocniejsze rzuty. Pewnie dlatego ta przynęta jest tak popularna.

Czy warto łowić na kukurydzę waniliową lub podobne produkty oferowane w niektórych sklepach wędkarskich to już inna sprawa. Nie sposób stwierdzić, czy dodatkowe atraktanty dają lepszy efekt. W tej kwestii opinie wielu wędkarzy są bardzo rozbieżne.