Choć nie na darmo używa się określenia spin fishing, to stosunkowo rzadko wędkarze stosują odpowiednią przynętę, czyli błystkę. Dominują gumowe rybki i korki, a to wielka szkoda. W końcu błystka to sztuczna przynęta, która ma sporo zalet i potrafi zwabić wiele drapieżnych ryb.
Jeśli łowisz regularnie na spinning i nie masz w swoim pudełku ani jednej błystki, powinieneś to jak najszybciej zmienić. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie kilka mniejszych i większych błystek. Można nimi przecież złowić wiele ryb drapieżnych.
Błystka pstrągowa nie jest jedyna
Fakt, że tak wielu spinningistów obywa się bez tej klasycznej przynęty wynika często z tego, że jest ona zbyt często kojarzona z łowieniem pstrągów. Wielu wędkarzy zna jedynie tzw. błystki pstrągowe. Są to stosunkowo niewielkie błystki, które służą głównie do połowu większych pstrągów tęczowych i brązowych. Szczególnie na łowiskach z naturalnym rybostanem, takich jak duże jeziora oraz rzeki i strumienie, można tą przynętą zdobywać punkty.
Nie jest to jednak przynęta, która służy wyłącznie do połowu pstrągów. Inne ryby drapieżne również można przechytrzyć. Zwłaszcza szczupaki i okonie często nie mogą przeżyć tej sztucznej przynęty. Jeśli zna się odpowiednie miejsca na wodzie i wie się, jak używać tej przynęty, można nawet złowić sandacza. W związku z tym nie ma nic przeciwko okazjonalnemu łowieniu na błystkę obrotową. W zasadzie wszystkie ważne ryby drapieżne, które występują na naszych wodach są objęte.
- 【Zestaw przynęt wędkarskich】 16 kierunkowskazów i plastikowe pudełko, odpowiednie dla różnych rodzajów ryb,...
- 【Wysokiej jakości materiały】 Ostre mieszadła i jasne kolory, wysokiej jakości metalowe części zapewniają...
- 【Przenośny i łatwy do zabrania】 Wszystkie przynęty są przechowywane w oddzielnych i schludnych przegrodach w...
- 120 akcesoriów: zawiera różne rodzaje przynęt, takich jak twarde przynęty, miękkie przynęty, przynęty...
- Zorganizowane: przezroczyste pudełko pomoże Ci znaleźć sprzęt wędkarski na pierwszy rzut oka. Oddzielne i różne...
- Wielofunkcyjne: różnią się od zielonego do czerwonego, są tak jasne jak prawdziwe stworzenia, aby przyciągnąć...
- Zestaw do robienia spinnerów 228 szt. MOŻE WYKONAĆ 15 SZTUK INLINE SPINNERÓW: Możesz wykonać trzy rozmiary...
- 107 szt. ZESTAW DO ROBIENIA SPINNERBITÓW MOŻE ZROBIĆ 10 szt. * 10 g - Przynęty spinnerbait to atrakcyjna magia...
- 100 szt. ZESTAW DO ROBIENIA SPINNERÓW MOŻE ZROBIĆ 10 SZTUK * 10 g - BUZZRBAITS: Przynęta buzzbait zapewnia...
Jak działa spinner
Spinnery występują w różnych konstrukcjach, kompozycjach i rodzajach. Poniżej mała dygresja na ten temat.
Skład
Błystka składa się z drucianej osi, na którą nawleczony jest ołowiany lub mosiężny korpus. Przed nim zamontowany jest metalowy grot, który obraca się w wodzie wokół osi. Przynętę uzupełnia haczyk typu treble.
Efekt
Podczas ściągania przynęty obracające się metalowe ostrze wytwarza w wodzie ekstremalne fale ciśnieniowe, które następnie uderzają w organy linii bocznej ryby. Nadchodzące światło odbija się również od metalowego ostrza i przyciąga dodatkową uwagę.
Rodzaje
Istnieją korpusy jedno- i wieloczęściowe. Wieloczęściowe mają za zadanie lepiej imitować prawdziwą rybę. Składają się z dwóch lub trzech kończyn, które połączone są ze sobą drucianymi pierścieniami. Pracują w wodzie bardziej płynnie niż te jednoczęściowe.
Jig
Do łowienia na błystki polecane są wędziska spinningowe z dobrą akcją szczytówki. Jednak szczytówka może być nieco twardsza ze względu na ciśnienie wsteczne w wodzie.
Na pstrągi i okonie: wędka 2 – 2,40m / ciężar wyrzutu 5 – 25g / żyłka 4 – 6 kg o wytrzymałości na zerwanie (np. 0,18 – 0,25mm) / kołowrotek stacjonarny rozmiar 20.
Na większe ryby drapieżne jak szczupak i sandacz: wędka 2,70 – 3m / ciężar wyrzutu 40 – 80g / żyłka 7 – 10kg udźwigu (np. żyłka 0,30 – 0,38mm lub plecionka 0,14 – 0,17mm) / kołowrotek stacjonarny rozmiar 30 lub 40
Leader
W wodach, gdzie spodziewane są szczupaki, podczas spinningowania należy zawsze stosować przypon stalowy. Z lekko obrotowym krętlikiem lub krętlikiem do łowienia na sbirolino.
Rodzaje
Tutaj również wybór jest ogromny. Ważne jest to, że duże błystki, to duże ryby. Małe błystki, małe ryby. Ciemne kolory na czyste wody, jasne na mętne.
Ostrza
Błystka francuska: Owalny kształt, dobre właściwości skręcające nawet przy najlżejszym pociągnięciu, do wód stojących i płynących.
Wydłużone i zwężone błystki: silnie płynące wody, obracają się tylko przy szybkim prowadzeniu.
Kształty
Błystki z główką ołowianą: mają stały ciężar ołowiany zamontowany na osi drutu przed skrzydełkiem błystki i nadają się szczególnie do bardzo głębokiej, bliskiej dna prezentacji przynęty, co jest ważne podczas połowu sandacza. Zaletą główki ołowianej jest to, że skrzydełko błystki nadal się obraca nawet po zatrzymaniu wirowania.
Błystka tandemowa: dwa ostrza błystki, przednie ostrze jest zazwyczaj mniejsze, szczególnie dużo fal ciśnieniowych, bardzo dobra w mętnych wodach, pracuje płasko i nadaje się szczególnie na płytkie wody.
Prawidłowe prowadzenie błystki podczas łowienia
W łowieniu na spinning sukces zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze poprowadzona jest przynęta. Zasadniczo prowadzenie błystki nie jest trudne. Sztuką jest poprowadzenie jej w taki sposób, aby ostrze błystki zaczęło się obracać. Gdy obraca się ono wokół korpusu przynęty, wytwarza dobrą falę ciśnieniową, hałas a także odbija światło, które trafia na obracające się ostrze błystki. Jest to kombinacja, której wiele drapieżnych ryb nie może się oprzeć.
Ostrze obraca się tylko wtedy, gdy przynęta jest w ruchu. Dlatego też nie ma potrzeby robienia przystanków. W zasadzie jest to tylko kwestia prowadzenia przynęty z odpowiednią prędkością. Ze względu na dużą masę można nim rzucać precyzyjnie i przede wszystkim bardzo daleko. Duże obszary wody można obłowić szybko i tym samym skutecznie. Jeśli szczupaki lub pstrągi nie biorą, należy zmienić wielkość przynęty i kolor błystki.
Ze względu na duży ciężar wyrzutu konieczne jest zastosowanie wędki spinningowej, która wytrzyma obciążenie. Ponadto należy stosować możliwie najmocniejszą żyłkę wędkarską. Zalecana jest plecionka o dużej wytrzymałości na zerwanie. Nie należy lekceważyć siły, jaka występuje podczas rzutu: Żyłka może zostać stosunkowo szybko wysadzona przy węźle. Dlatego ważne jest, aby używać mocnej linki lub rzucać delikatnie. Jeśli w wodzie są szczupaki, należy zawsze łowić na stalowy przypon.