Jak skutecznie łowić na błystkę

Choć nie na darmo używa się określenia spin fishing, to stosunkowo rzadko wędkarze stosują odpowiednią przynętę, czyli błystkę. Dominują gumowe rybki i korki, a to wielka szkoda. W końcu błystka to sztuczna przynęta, która ma sporo zalet i potrafi zwabić wiele drapieżnych ryb.

Jeśli łowisz regularnie na spinning i nie masz w swoim pudełku ani jednej błystki, powinieneś to jak najszybciej zmienić. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie kilka mniejszych i większych błystek. Można nimi przecież złowić wiele ryb drapieżnych.

Błystka pstrągowa nie jest jedyna

Fakt, że tak wielu spinningistów obywa się bez tej klasycznej przynęty wynika często z tego, że jest ona zbyt często kojarzona z łowieniem pstrągów. Wielu wędkarzy zna jedynie tzw. błystki pstrągowe. Są to stosunkowo niewielkie błystki, które służą głównie do połowu większych pstrągów tęczowych i brązowych. Szczególnie na łowiskach z naturalnym rybostanem, takich jak duże jeziora oraz rzeki i strumienie, można tą przynętą zdobywać punkty.

Nie jest to jednak przynęta, która służy wyłącznie do połowu pstrągów. Inne ryby drapieżne również można przechytrzyć. Zwłaszcza szczupaki i okonie często nie mogą przeżyć tej sztucznej przynęty. Jeśli zna się odpowiednie miejsca na wodzie i wie się, jak używać tej przynęty, można nawet złowić sandacza. W związku z tym nie ma nic przeciwko okazjonalnemu łowieniu na błystkę obrotową. W zasadzie wszystkie ważne ryby drapieżne, które występują na naszych wodach są objęte.

Bestseller No. 2
Rubber Fishing Floats Float Spinner Crawler Geschirr Fish Drift Flat Tail Triangle Boje Angeln Zubehör(M rot)
  • 【Elastisches Material】 Der Fishing Float besteht aus hochwertigem elastischem Material und kann direkt in den...
  • 【Einfach zu reparieren】 Der Angelschwimmer ist flexibel, einfach zu reparieren und zu verwenden, einfach und...
  • 【Reaktionsschnell】 Die Fischboje ist empfindlich. Wenn der Fisch den Köderhaken berührt oder verschluckt, schwimmt...
Bestseller No. 3
Rubber Fishing Floats Float Spinner Crawler Geschirr Fish Drift Flat Tail Triangle Boje Angeln Zubehör(S gelb)
  • 【Elastisches Material】 Der Fishing Float besteht aus hochwertigem elastischem Material und kann direkt in den...
  • 【Einfach zu reparieren】 Der Angelschwimmer ist flexibel, einfach zu reparieren und zu verwenden, einfach und...
  • 【Reaktionsschnell】 Die Fischboje ist empfindlich. Wenn der Fisch den Köderhaken berührt oder verschluckt, schwimmt...

Jak działa spinner

Spinnery występują w różnych konstrukcjach, kompozycjach i rodzajach. Poniżej mała dygresja na ten temat.

Skład

Błystka składa się z drucianej osi, na którą nawleczony jest ołowiany lub mosiężny korpus. Przed nim zamontowany jest metalowy grot, który obraca się w wodzie wokół osi. Przynętę uzupełnia haczyk typu treble.

Efekt

Podczas ściągania przynęty obracające się metalowe ostrze wytwarza w wodzie ekstremalne fale ciśnieniowe, które następnie uderzają w organy linii bocznej ryby. Nadchodzące światło odbija się również od metalowego ostrza i przyciąga dodatkową uwagę.

Rodzaje

Istnieją korpusy jedno- i wieloczęściowe. Wieloczęściowe mają za zadanie lepiej imitować prawdziwą rybę. Składają się z dwóch lub trzech kończyn, które połączone są ze sobą drucianymi pierścieniami. Pracują w wodzie bardziej płynnie niż te jednoczęściowe.

Jig

Do łowienia na błystki polecane są wędziska spinningowe z dobrą akcją szczytówki. Jednak szczytówka może być nieco twardsza ze względu na ciśnienie wsteczne w wodzie.
Na pstrągi i okonie: wędka 2 – 2,40m / ciężar wyrzutu 5 – 25g / żyłka 4 – 6 kg o wytrzymałości na zerwanie (np. 0,18 – 0,25mm) / kołowrotek stacjonarny rozmiar 20.
Na większe ryby drapieżne jak szczupak i sandacz: wędka 2,70 – 3m / ciężar wyrzutu 40 – 80g / żyłka 7 – 10kg udźwigu (np. żyłka 0,30 – 0,38mm lub plecionka 0,14 – 0,17mm) / kołowrotek stacjonarny rozmiar 30 lub 40

Leader

W wodach, gdzie spodziewane są szczupaki, podczas spinningowania należy zawsze stosować przypon stalowy. Z lekko obrotowym krętlikiem lub krętlikiem do łowienia na sbirolino.

Stahlvorfach Spinnfischen
Podczas spinningowania w miejscach, gdzie spodziewane są szczupaki należy stosować przypon stalowy. Poniżej krętlik do sbirolino. © Paul Lahrmann

Rodzaje

Tutaj również wybór jest ogromny. Ważne jest to, że duże błystki, to duże ryby. Małe błystki, małe ryby. Ciemne kolory na czyste wody, jasne na mętne.

Ostrza

Błystka francuska: Owalny kształt, dobre właściwości skręcające nawet przy najlżejszym pociągnięciu, do wód stojących i płynących.
Wydłużone i zwężone błystki: silnie płynące wody, obracają się tylko przy szybkim prowadzeniu.

Kształty

Błystki z główką ołowianą: mają stały ciężar ołowiany zamontowany na osi drutu przed skrzydełkiem błystki i nadają się szczególnie do bardzo głębokiej, bliskiej dna prezentacji przynęty, co jest ważne podczas połowu sandacza. Zaletą główki ołowianej jest to, że skrzydełko błystki nadal się obraca nawet po zatrzymaniu wirowania.
Błystka tandemowa: dwa ostrza błystki, przednie ostrze jest zazwyczaj mniejsze, szczególnie dużo fal ciśnieniowych, bardzo dobra w mętnych wodach, pracuje płasko i nadaje się szczególnie na płytkie wody.

Streamer
Ten streamer jest również rodzajem błystki. Na głowicy zamontowane jest obracające się śmigło. © Paul Lahrmann

Prawidłowe prowadzenie błystki podczas łowienia

W łowieniu na spinning sukces zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze poprowadzona jest przynęta. Zasadniczo prowadzenie błystki nie jest trudne. Sztuką jest poprowadzenie jej w taki sposób, aby ostrze błystki zaczęło się obracać. Gdy obraca się ono wokół korpusu przynęty, wytwarza dobrą falę ciśnieniową, hałas a także odbija światło, które trafia na obracające się ostrze błystki. Jest to kombinacja, której wiele drapieżnych ryb nie może się oprzeć.

Ostrze obraca się tylko wtedy, gdy przynęta jest w ruchu. Dlatego też nie ma potrzeby robienia przystanków. W zasadzie jest to tylko kwestia prowadzenia przynęty z odpowiednią prędkością. Ze względu na dużą masę można nim rzucać precyzyjnie i przede wszystkim bardzo daleko. Duże obszary wody można obłowić szybko i tym samym skutecznie. Jeśli szczupaki lub pstrągi nie biorą, należy zmienić wielkość przynęty i kolor błystki.

Ze względu na duży ciężar wyrzutu konieczne jest zastosowanie wędki spinningowej, która wytrzyma obciążenie. Ponadto należy stosować możliwie najmocniejszą żyłkę wędkarską. Zalecana jest plecionka o dużej wytrzymałości na zerwanie. Nie należy lekceważyć siły, jaka występuje podczas rzutu: Żyłka może zostać stosunkowo szybko wysadzona przy węźle. Dlatego ważne jest, aby używać mocnej linki lub rzucać delikatnie. Jeśli w wodzie są szczupaki, należy zawsze łowić na stalowy przypon.