Boilie to nic innego jak przynęta do łowienia karpi, która w dzisiejszych czasach stała się niezbędna. Wynalezienie boilie można porównać do małej rewolucji. Od czasu ich odkrycia i opracowania zaczęto łowić większe karpie.
Nazwa pochodzi od angielskiego czasownika „boil”. Boilie są bowiem gotowane w bardzo wysokiej temperaturze, aby zachować ich ostateczną twardość.
Zastosowanie boilie jako przynęty jest stosunkowo proste
Boilie są oferowane na dnie. W przeciwieństwie do innych przynęt nie są one przymocowane bezpośrednio do haczyka, lecz do cienkiej nitki – zwanej najczęściej „włosem”. Włos z kolei jest mocną nicią przymocowaną do trzonka haka. Mocowania boilie są szczególnie zdolne, ponieważ karp potrafi bardzo dobrze zasysać boilie swoim przypominającym sondę pyskiem. W ten sposób łapie nie tylko boilie, ale również zamocowany hak, który jest dalej do przodu i zwykle zahacza rybę bardzo delikatnie i nie robi jej wielkiej krzywdy.
W porównaniu z innymi przynętami boilie mają kilka zalet: szczególnie dobrze trzymają się na haczyku/włosie, dlatego nie trzeba stale zwijać wierzchowców. Ponadto istnieje bardzo duży wybór różnych rodzajów boilie – które różnią się nie tylko wielkością boilie, ale także poszczególnymi smakami. Ponadto okrągłe przynęty mają szczególnie długi okres przydatności do spożycia i można je również łatwo wykonać samodzielnie (patrz: Samodzielne wykonanie boilie).
Wszystko zależy od mieszanki
Wielu karpiarzy ma swoje ulubione boilie, które ich zdaniem szczególnie dobrze łowią ryby. Ryzykowne jest jednak przywiązanie się do jednego smaku: Im częściej jest on łowiony na danej wodzie, tym trudniej z czasem przechytrzyć ryby. Im częściej łowi się na danej wodzie, tym trudniej jest ją przechytrzyć. Karp może nie być entuzjastycznie nastawiony do zanęty.
Dlatego warto postawić na różnorodność lub kupić różne rodzaje boilie. Na wodzie zawsze dobrze jest zmieniać i trochę eksperymentować. Jeśli po raz pierwszy łowią Państwo w jeziorze lub rzece i Państwa ulubione boilie nie odnoszą sukcesu, należy je zmienić. Różne rozmiary, kolory i smaki mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu. Dlatego każdemu karpiarzowi zaleca się stosowanie szerokiej mieszanki.