Dlaczego robak jest tak dobry jako przynęta

Jeśli zapytamy ogół społeczeństwa o przynęty wędkarskie, to często usłyszymy, że wędkarze pewnie łowią na robaka. Jest to powszechny obraz. Jednak ten pomysł nie jest już tak powszechny. Coraz więcej wędkarzy przechodzi na inne przynęty wędkarskie, ponieważ uważają, że dzięki nim dokonują lepszych połowów lub dostają na swoje haki większe ryby.

Często jest to jednak fałsz. Szczególnie producenci przynęt wędkarskich chcą swoimi reklamami stworzyć wrażenie, że ich specjalne i zazwyczaj niezbyt tanie przynęty łowią znacznie lepiej. Nie należy jednak dać się zwieść: niejedna naturalna przynęta jest znacznie lepsza do łowienia i właśnie dlatego szkoda, że wielu wędkarzy nie korzysta z tej możliwości.

Robak jest dobrą przynętą

Szczególnie klasyczny robak wędkarski jest godny polecenia. W końcu jest to przynęta, która jest brana przez właściwie każdą rybę. Mało która ryba jest w stanie oprzeć się tej przynęcie wędkarskiej. Być może niektóre ryby drapieżne mogą być wyjątkiem, ale większość ryb można łatwo przechytrzyć za jego pomocą.

Bestseller No. 2
Dendrobena 130 g, rozmiar M-XL, 100% kompostowalna przynęta, wysoce aktywna przynęta wędkarska, żywa przynęta, Dendrobena
  • Świeże i dobrze zapakowane: 130 g żywych robaków – bardzo aktywne – dla Twojego wędkowania – świeżo...
  • Doskonała aktywna wędka: Eisenia Hortensis – olbrzymia przynęta jest optymalną dla wędkarstwa, o długiej...
  • 100% biodegradowalne opakowanie: puszka oraz naklejka są w 100% biodegradowalne. Koniec z niepotrzebnym plastikiem na...

Wędkarze, którzy nie chcą w to uwierzyć, powinni po prostu spróbować. Nie jest przecież trudno zdobyć kilka robaków, a następnie zaprezentować je jako przynętę. Wystarczy zebrać w ogrodzie kilka dżdżownic. Wspaniałe robaki, takie jak czerwony robak, można znaleźć w pryzmach kompostowych. Jeśli chcesz oszczędzić sobie poszukiwań, możesz też tanio kupić kilka w sklepie wędkarskim.

Specjalnym rodzajem przynęty na robaki jest robak rosa. Jest on dostępny tylko w sklepach wędkarskich i dlatego nie jest tak tani. Charakteryzuje się ogromnymi rozmiarami. Na haczyku wędkarskim może być prezentowany w różny sposób. Niekoniecznie trzeba brać całego robaka. Można również wycinać krótkie kawałki robaka i je wykorzystywać. W zależności od rodzaju prezentacji, pomocne może być użycie haczyków na robaki, ponieważ oferują one większą przyczepność.

Robaki długo utrzymują się na haku

Piękno łowienia na robaki polega głównie na tym, że tak wiele ryb wybiera się na tę przynętę. Szczególnie spokojne ryby, takie jak płoć, wzdręga, leszcz i karp gryzą na robaka wędkarskiego. Ale również ryby drapieżne jak okoń i pstrąg często nie mogą się oprzeć. W związku z tym wędkarz nie może zrobić wiele złego prezentując dżdżownicę lub robaka gnojowego jako przynętę.

Przy okazji, jest jeszcze jeden powód, który czyni przynęty robakowe tak atrakcyjnymi. Jest to fakt, że przynęta ta szczególnie dobrze trzyma się na haku. Można też rzucać z większą siłą – i to nie tylko raz. Nawet zużyte robaki, które już od dłuższego czasu są na haku, nadal łowią stosunkowo dobrze. Dlatego wystarczy wybrać się nad wodę z niewielką ilością zanęty.