Wędzenie węgorzy jest bardzo proste

Jeśli chodzi o przygotowanie węgorza, to większość wędkarzy wie, że wędzony węgorz smakuje po prostu najlepiej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej wędkarzy odczuwa chęć odpalenia wędzarki i samodzielnego uwędzenia tej pysznej ryby. Często jednak pozostaje to w sferze życzeń, ponieważ ludzie nie wiedzą jak wędzić. Jest to właściwie wielka szkoda, ponieważ wędzenie węgorzy nie jest trudne.

Bestseller No. 1
E RäUCHERHAKEN X 3 – duży hak do wędzenia ryb | haczyk do komory wędzenia | haczyk do filetów rybnych
  • Haki do wędzenia filetów ryb
  • Haki do wędzeniaryb pozwalają nam na zawieszenie filetów z ryb i wędzenie ich w pozycjiwiszącej co sprawia że ryba...
  • Szerokość: 12cm

Wędzenie na gorąco jest najlepsze dla węgorza

W przypadku wędzenia ryb trzeba wybrać pomiędzy wędzeniem na gorąco a wędzeniem na zimno. W przypadku węgorza warto wybrać wędzenie na gorąco. Jest ono szybsze, a wielu wędkarzy uważa również, że lepiej smakuje. Sam proces wędzenia trwa maksymalnie dwie godziny. Po tym czasie należy pozwolić rybie ostygnąć – wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zjeść.

Również ekscytujące > Znajdź odpowiednią wędzarkę: Nasz przewodnik po zakupach

Wędzenie na gorąco zaczyna się od prawdziwego ognia. Temperatura w wędzarce lub piecu do wędzenia powinna osiągnąć około 110-120 stopni Celsjusza. Całkowicie wypatroszoną rybę (należy również usunąć skrzela) zawiesza się na haku wędzarniczym (należy wybierać tylko haki wykonane ze stali nierdzewnej) nad ogniem. Celem jest ugotowanie węgorzy. Łatwo można rozpoznać, że ryba jest ugotowana, patrząc na brzuch lub skórę. Skóra łatwo pęka. Następnie należy obniżyć temperaturę. Dodaje się drewno i trociny, a płomień musi zostać stłumiony. Trociny muszą się palić jak najwolniej, aby ładnie się zadymiły. O ile gotowanie trwa około 20 minut, to teraz trzeba poczekać kolejne 60-90 minut. Temperatura w wędzarce powinna wynosić od 50 do 60 stopni Celsjusza. Na smak można wpłynąć za pomocą przypraw do wędzenia.

Węgorz wędzony i jego przygotowanie

Aby samo wędzenie było udane, a wędzony węgorz dobrze smakował, niezwykle ważne jest poczynienie kilku przygotowań. Jak już wspomniano, ryba musi być wcześniej całkowicie wypatroszona, łącznie ze skrzelami. Ponadto ważne jest, aby marynować je w solance. Kiszenie jest bardzo ważne dla zwiększenia trwałości. Wpływa ono również na poprawę smaku.

Solankę można zrobić samemu, dodając sól do wody. Jako wskaźnik zawartości soli można użyć obranego ziemniaka: Dodaj sól (nie zapomnij zamieszać), aż ziemniak podniesie się na powierzchnię. Ryby muszą być całkowicie przykryte solanką. Powinny w niej pozostać przez około dziesięć godzin. Następnie oczyść powierzchnię wodą i osusz je. Niektóre instrukcje doradzają solenie, które jest alternatywą dla solanki. Jednak lepszy efekt uzyskuje się stosując solankę.

Wszystko to może brzmieć nieco skomplikowanie, ale w zasadzie wędzenie węgorzy jest naprawdę niezbyt trudne. Najlepiej zacząć od zdobycia doświadczenia. Po częstszym wędzeniu będziecie dokładnie wiedzieć, jak osiągnąć najlepszy efekt lub jak sprawić, by wędzona ryba była naprawdę smaczna.